Rybaření je v Čechách i na Moravě jedním z nejrozšířenějších koníčků. Zatímco dříve nebyla jiná možnost než organizované rybaření ve svazových organizacích, dnes máme možnost navštěvovat i soukromé revíry.

Co je to vlastně soukromý revír? V českých poměrech je to rybník, vzácněji menší přehrada. Majitel této vodní plochy za úplatu nabízí zájemcům rybaření.

V čem se liší soukromé revíry od svazových?

  • Soukromý revír většinou není právně revírem. Majitel tak může nastavit jakákoliv pravidla lovu. Můžete tedy chytat dravce i během hájení. Používat metody na „státních“ vodách nedostupné, jako lov na dírkách apod.
  • Na soukromém revíru může většinou přijít kdokoliv a hned rybařit. Zkoušky a rybářský lístek často není vyžadován. Zato ale majitelé důrazněji dbají na šetrné zacházení s rybou, která se pouští zpět do vody.
  • Většina majitelů revírů vysazuje trofejní ryby aby přilákali zájemce o rybolov. Chytat velké ryby tak může i začátečník nebo horší rybář.
  • Rybář může snadno propadnout dojmu o svých dobrých rybářských schopnostech, neboť na revíru plném velkých ryb nachytá téměř každý. Na svazové vodě nebývá tolik velkých ryb na jednom místě jako u soukromníka a jsou daleko opatrnější.

Kolik stojí rybolov na soukromém revíru?

Pro konkrétní cenové nabídky je nutné podívat se na výše uvedené odkazy. Obecně se dá ale říct, že soukromé revíry jsou výbornou volbou pro všechny,kdo na ryby chodí jen občas nebo si chce rybaření pouze vyzkoušet.

Opravdu jen stačí dostavit se k vodě a zaplatit povolenku. Žádné zkoušky, poplatky a členské známky. Na některých vodách vám půjčí i vybavení. Je to ideální volba pro rybáře, kteří chtějí k našemu koníčku přilákat někoho nového. Na soukromém revíru je navíc úlovek téměř zaručen!

Ceny povolenek se pohybují nejčastěji v rozmezí 400 – 600 korun za den. Můžete ale najít levnější ale i výrazně dražší nabídky!

Na druhou stranu se i přes pěkné okolí mnohých revíru nejedná o „opravdovou přírodu“. Pravidelně dosazované rybníky jsou spíše takové sádky plné velkých a nepříliš opatrných ryb. Někteří majitelé to v dobrém úmyslu s velikostí ryb trochu přehánějí. Potěšení z velkého úlovku na revíru, který je přeplněn trofejními rybami pak nemusí být takové jako když přelstíte chytrou a starou rybu odněkud z řeky…