Kolik rybářů dnes asi chytá na rotační třpytku štiky? Systematicky asi málokdo. Osobně znám jen pár rybářů, pro které je rotačka nástrahou číslo jedna.
Moderní realistické gumy a woblery uvidíte v krabičkách rybářů daleko častěji. Svoje pozice si třpytka drží hlavně u tloušťobijců a pstruhařů. Na menší řeku zkrátka železo patří.
Kdysi, v dobách dávno minulých, nebylo jiné nástrahy než třpytek. Vybrat jste si mohli tak maximálně mezi rotační třpytkou nebo plandavkou.
Dnes bývají doporučovány hlavně začínajícím rybářům. Má to svoji logiku, práce s třpytkou je u rotačky daleko jednodušší. Stačí prostě nahodit a za chvíli začít navíjet. Rovnoměrné vedení je zde naprosto legitimní a jednoduchý způsob lovu.
Zůstávat jen ale u monotónního navíjení je škoda. Úspěch v lovu je vždy závislý na vašich schopnostech práce s nástrahou. I s rotačkou se dá, navzdory její jednoduchosti, pracovat různými způsoby.
Rotační třpytky pro různé hloubky
První metoda jak zefektivnit prolovení revíru rotačkou je střídání hloubek. Toho lze docílit zejména rychlostí vedení nástrahy. Mnoho rybářů ale neví, že samotný tvar třpytky ji už předurčuje k použití na určité hloubce nebo v proudnější vodě.
Zejména v letních měsících můžeme dravce vydráždit agresivním a rychlým taháním nástrahy. Při lovu nad větší hloubkou se ale některé druhy rotačních třpytek budou pohybovat zbytečně vysoko. Tvar rotačního listu třpytky má zkrátka vliv na odpor vytvářený při navíjení. Čím větší odpor tím výš nad dno se trpytka dostane. Ještě větší důležitosti to nabývá v tekoucí vodě.
Některé druhy třpytek jsou při větší rychlosti použitelné v podstatě jen jako povrchové nástrahy, zatímco při lepší volbě nástrahy můžete lovit stejně rychle ve sloupci a dostat se k rybám ve větší hloubce.
• Třpytky s dlouhým lístkem – vycházející z legendární Aglie long, jsou vhodné pro chytání v proudech a ve větších hloubkách
• Třpytky s kulatým lístkem – tyto třpytky kladou ve vodě značný odpor, jež je cítit dobře ve špičce prutu. Fungují výborně i při pomalém vedení a lze je dobře používat i na mělčinách a dokonce je můžeme pomalu vodit nad zarostlými partiemi, kde jiné nástrahy příliš často váznou
Nejlepší místa a období pro lov štiky na rotační třpytky
Ačkoliv je rotačka dost univerzální nástrahou, tak docházím k názoru, že nejlepší revíry jsou pro ně obyčejné české rybníky. Tedy alespoň co se lovu štik týče. Umělé nádrže rybničního typu se vyznačují decentní hloubkou, která většinou klesá pod 3 metry jen blízko hrázi a vypustí. Zbytek revíru jsou často víceméně rozsáhlé mělčiny, které se třpytkou dobře prochytávají.
Dlouhé náhozy a stabilní vedení v určité hloubce lze s jinými nástrahami těžko realizovat. S jedinou výjimkou woblerů, které jsou pro rotačku největší konkurenci. Obě nástrahy rád využívám jako vzájemně se doplňující.
S rotačkou se dá revír obejít daleko rychleji. Aktivní štika na ni bere většinou při prvním nebo druhém náhozu v konkrétním místě. Když za třpytkou jen vyjíždí ke břehu, tak nastává čas pro důvěryhodněji vypadající wobler.
Vyjetí štiky se často ani neprojeví na hladině. Stává se mi, že kus předemnou se lehce rozplaší pár rybek. Stoprocentně to znamená, že okolo brousí štika zaujatá nástrahou. Inkriminované místo lehce přehodím a buď následuje záběr nebo štika přijede alespoň za nástrahou ke břehu.
Rotační třpytka je typická letní nástraha. Intenzivní vibrace s kovovými odlesky výrazně dráždí aktivní dravce. Nejlépe funguje od zahájení dravců až do prvního výrazného ochlazení. S nástupem října už lze uvažovat o pomalejším navíjení ale většina rybníků v nížinách je dnes prohřátá dlouho do podzimu a tak rotačku využijete třeba i v listopadu.
Buďte první kdo přidá komentář