Ryba s lidskými zuby: turista u moře chytil něco, co nečekal

Zajímavý úlovek na moři
Ilustrační foto: redakce

Spolkla snad ryba lidskou zubní protézu? To si nejdříve mohla pomyslet dvojice turistů na pobřeží oceánu, když na ně jejich úlovek vycenil solidní předkus.

Se zajímavou reporáží přišla sportovní verze amerického portálu Yahoo.com. Páreček z Litvy si dovolenou na mexickém pobřeží rozhodl zkrátit rybařením na moři.

Ve městě Cabo San Lucas se jim povedl úlovek, který se virálně rozšířil po všech sociálních sítích. V reálu ale o žádnou senzaci nejde. Jedná se běžný rybí druh.

Video pozoruhodného úlovku:

*Nefunguje-li přehrávač, přejděte pomocí odkazu na Facebook Watch

Jde jen o poněkud exoticky vyhlížející rybí druh, který však patří mezi hojné obyvatele zdejších pobřežních vod.

Kdo ví, co to je za rybu? Ptá se autor videa, místní ale nezaváhali

Video dokazuje, že překvapení akterů je nefalšované a takový úlovek vůbec nečekali. Středně velká ryba na turisty cenila něco, co celkem důvěryhodně připomíná lidský chrup.

Nešlo však o žádnou přírodní anomálii ani o genetické manipulace, jak se domnívali někteří komentující.

V komentářích rybu poměrně záhy identifikovali jako tzv. Bullseye puffer (Sphoeroides annulatus), která se řadí mezi čtverzubcovité. Dorůstá velikosti maximálně okolo půl metru. V Mexiku se těmto rybám říká botete.

Její velké požerákové zuby mohou připomínat ty lidské. Člověk se ani nemusí rybě podívat pořádně do tlamy.

U jiných ryb jsou totiž umístěné poměrně hluboko v ústech ryby, kde slouží k drcení a rozmělňování potravy. Zde se skrývají jen kousek za masitými pysky.

Tento rybí druh má ovšem velmi jedovaté maso. Je tedy dobře, že jej raději pustili zpět. O šetrné manipulaci s rybou ale na videu příliš mluvit nelze.

Neméně jedovatý příbuzný známé japonské ryby Fugu

Sphoeroides annulatus vyhledává lokality s písečným a méně často skalnatým dnem. Žijí ve vodách do hloubky cca 100 metrů.

Vyskytuje se v tichomořských vodách Mexika a na udici se loví například i v Kalifornii a dalších lokalitách. Největší úlovky na udici se udávají kolem již zmíněných 50 cm a váhy přes 1 kilogram.

Nejnovější světový rekord byl uloven minulý rok také v Mexiku, ve městě Puerto Penasco. Trofejní kus vážil 1,13 kilogramu.

Jde o relativně méně prozkoumaný rybí druh, který však má poměrně hojnou a stabilní populaci. Na rozdíl od ostatních čtverzubců údajně nedisponuje schopností se nafouknout.

V boji proti predátorům mu pomáhá právě jed. Patří mezi velmi jedovaté druhy ryb, které mohou člověku po konzumaci způsobit vážné problémy

Vyloučená není ani smrtelná otrava.

Jed se nachází v orgánech o tkáních ryby a skládá se ze saxitoxinu a tetrodotoxinu.

Druhý jmenovaný jed je daleko známější v případě jiného zástupce čtverzubců – známé ryby Fugu (japonsky říční prase).

Tyto ryby jsou oblíbenou pochoutkou vyznavačů adrenalinu. Specializovaní kuchaři je doslova chirurgicky zpracovávají tak, aby oddělili ty nejvíce jedovaté části těla.

V případě otravy následuje ochrnutí a mučivá smrt. Proti těmto jedům neexistuje žádný účinný prostředek.

Konzumace ryby botete není v Mexiku nic až tak zvláštního. Je ovšem na svědomí každého turisty, zda takovou atrakci riskne. 

Na rozdíl od Japonska, kde se kuchaři na přípravu ryby Fugu připravují několik let a skládají přísnou zkoušku, zde mají poněkud volnější režim.

Rybu botete zájemcům údajně připravují i na tržnicích. Co k tomu ještě dodat? Asi jen dobrou chuť a hodně štěstí!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.