S příchodem zimy opět vzrůstá zájem o nástrahy, které fungují ve studené vodě. K nim patří rozpustné boilies od různých značek.
Rozpustné boilies navíc většinou obsahují solidní dávku atraktantů, které ještě více umocní jejich aroma ve vodě, jež má jen pár stupňů. Chladná voda je totiž poměrně dobrý konzervant a standardní boilies je v ní jako v lednici. Vydrží setsakramentsky dlouho ale není příliš cítit.
Rozpustné boilies a vysoké výživové hodnoty
Pro výrobu těchto nástrah se používá podobných surovin a doplňků jako u běžného boilies. Receptury se samozřejmě různí u každé značky. Hlavní rozdíl ale bývá v použití poněkud jiných technologií, které nemusí využívat proces vaření. Různé formy extruze či podobných způsobů výroby sice zahrnují i tepelné opracování výchozího těsta. Jsou však nastavené tak, že se cenné látky uchovají v boilies i ve finálním stavu (toho se docílí například tím, že tepelné opracování v extruderu trvá jen několik desítek sekund).
Díky tomu se podaří vyrobit boilies takové konzistence, aby se dalo použít jako nástraha, která vydrží na háčku dostatečně dlouho, aby s ní mělo smysl chytat ale zároveň se rozpouštěla a lákala ryby i ve studeném prostředí.
Po nahození začíná rozpustné boilies okamžitě pracovat. Do vody se postupně začínají oddělovat drobné částečky boilies, které se omílají vodou a zároveň se šíří do okolí nástrahy, čímž vzniká přirozený zápach boilies. Ryby jej dokáží pod vodou snadno detekovat i v zimě. Tento princip má samozřejmě i své nevýhody. Například v teplé vodě je takové boilies velmi rychle „pryč“. V chladu funguje přece jen lépe ale může se snadno stát obětí cejnů nebo jiných bílých ryb. Měkká konzistence menším rybám nevydrží dlouho odolávat.
Přesto je rozpustné boilies jednou z možností, která se nám nabízí téměř po celou zimu až do jara. Nezapomeňte, že jejich použití se řídí teplotou vody a nikoliv vzduchu. Na lokalitách se studenou vodou je možné rozpustné boilies používat od října až do dubna. Zároveň je rozpustné boilies vhodné nejen pro kaprařinu ale i pro lov na feeder. Zde je rozpustnost v teplé vodě spíše výhoda a můžete na ně chytat prakticky celoročně, jelikož občasné záběry bílých ryb na feeder jsou spíše vítány. Pro vycházky trvající jen pár hodin je rozpustná nástraha daleko vhodnější než klasické boilies.
Při skladování ale nezapomeňte rozpustné boilies chránit před vlhkem.
Jak dlouho trvá než se rozpustí?
Výrobci udávají různé hodnoty. V praxi to navíc záleží na konkrétní teplotě a například i proudu. Obecně by mělo vydržet několik hodin až jeden den. Jen ve velmi teplé vodě se může díky dotěrným menším rybkám toto boilies rozpadnout i během několika desítek minut.
Čtěte další články o kaprařině
Buďte první kdo přidá komentář