
PVA sáčky jsou jednoduše univerzální pomůcka, která funguje téměř vždy a všude. Za tohle tvrzení možná obdržím nějaký ohlas, ale při „normálním“ rybaření to tak bude. Nebavíme se nyní o nějakých extrémech ale hlavně o lovu ze břehu na obrovském spektru středních a menších revírů.
PVA je technika umožňující zakrmovat podobně jako při lovu s krmítkem, zároveň ale posouvá rybařinu směrem k lovu větších ryb. Jejich výhodou je také relativně nízká cena, která se odvíjí od velikosti sáčku a značky. Sáček se ve vodě rozpouští a je tedy jednorázový. Vyjde na doslova pár korun (3 – 5 Kč). Kdybyste kupovali výhradně ty nejdražší značky tak se dostanete asi lehce pod 10 korun za kus
PVA sáček navíc dokáže rybaření do velké míry zjednodušit, což ocení začátečníci a zkušení rybáři, kteří nemají moc čas a chtějí využít každou chvíli u vody na maximum.
Když je sáček s návnadou a návazcem správně připravený, vaše montáž dopadne na dno bez šance na zamotání a ve správné poloze. A to je zásadní pro úspěšný rybolov. Sáček navíc umožňuje přesné zakrmení, což se hodí hlavně při jarním rybolovu nebo během krátkých výprav. Kaprařinu v rychlejším stylu je přitom docela fajn věc, kterou můžete vidět hlavně na zahraniční kaprařské scéně, kde je daleko víc zaneprázdněných rybářů, kteří prostě nemají čas jezdit na dlouhé výpravy.

PVA je rychlý a přesný způsob jak zakrmit efektivně přímo u nástrahy. Jako bonus všechno krmení dopadne přesně na lovné místo, bez zbytečných ztrát cestou.
Další výhodou je už podotknutá jednoduchost. Ve výsledku ušetříte také přípravy a několik prvků výbavy, které můžete nechat doma na jindy.
Nemusíte se tahat s prakem, raketou nebo kobrou. Stačí nahodit sáček, na dně vytvoříte malý „kopeček“ pro rybu a máte šanci na rychlý záběr, což třeba nyní na jaře není prázdná fráze. Další výhoda je, že v proudu zůstane krmení také u háčku a neroztáhne se na délku jako když krmíte jinou cestou. V tomhle je přesnost krmení PVA sáčkem na řece nedostižná prakticky žádnou jinou metodou vnadění.
Sáčky navíc nehrozí překrmením a šetří vaše výdaje za mixy. Nejsou určené k masivnímu krmení, spíš naopak k malému množství a ultimátní přesnosti, což možná nevyzní tak důležitě ale za určitých okolností to je maximální výhoda. Například je to důležité hlavně v chladné vodě, kdy ryby žerou málo. A když žerou hodně tak to funguje taky, jelikož při každém záběru můžete přehodit s novým sáčkem.
PVA sáček dále zaručí, že se nic nezamotá a nástraha přistane přesně a přímo do středu krmného místa. Můžete používat i krátké měkké návazce.
Sáčky se vyrábějí v různých velikostech. Zde se hodí zmínit, že velikost sáčku nesmíte posuzovat jen z hlediska množství návnady dopravené na místo.
Velikost sáčku ovlivní třeba i jejich dolet. Ty nejmenší se dají dohodit klidně na 100 metrů, takže jde opravdu o univerzální nástroj při lovu na odhoz. Malé PVA se hodí i pro chladnou vodu na jaře nebo na podzim. Střední velikost už doletí méně a velké sáčky se hodí na krátkou vzdálenost do 60 metrů.
PVA sáčky ZFISH jsou z kvalitní japonské folie
Rozpustnost PVA sáčků je bez problémů v teplé vodě, v chladu to chce dobře vybírat
PVA se neliší jen velikostí ale i svojí rozpustností ve vodě. V běžné sezoně není moc co řešit. V teplejších měsících si běžné PVA sáčky s klasickou tloušťkou ve vodě dlouho nepobudou. Jiná situace přichází v okamžiku, kdy má voda méně než osm až deset stupňů, Jakmile se ochladí a teplota vody klesne pod osm stupňů, je lepší použít tenčí sáčky určené do studených podmínek prodávané např pod názvy Fast nebo Rapid melt. Jsou opravdu jemnější než běžné typy a ve studené vodě se rozpouštějí spolehlivě. V hlavní sezoně ale nutné nejsou.
Jaký mix do PVA sáčku?!
Než sáček naplníte, připravte si směs. Použít můžete cokoli, co nerozpouští PVA materiál. Ideální maximální velikost složek krmení je do dvanácti milimetrů. Hodí se třeba malé boilies, drcené kuličky, pelety, kukuřice, sypké krmení, stick mixy nebo method mixy. Všechno se dá navíc zatraktivnit tekutou esencí, kterou snadno vstříknete stříkačkou. Vše chystám až před samotným náhozem.
Jednoduchou a spolehlivou volbou jsou pelety o průměru čtyři, šest nebo osm milimetrů. Ty jsou jako dělané pro tyto případy.
Nový partiklový method mix od Mivardi
Kombinujte různé velikosti návnady
Platí to pro pelety i jiné materiály. Je lepší smíchat různé velikosti či sypké a větší frakce. Když je zkombinujete, menší se rozpustí jako první a začnou uvolňovat atraktivní látky. Větší se přidají o něco později, což vytvoří postupný efekt a „zarážku, kvůli níž ryba zůstane na místě déle.
Když sáček doplníte sypkým mixem a drobnějšími peletami, jeho obsah bude pevnější a kompaktní. Pelety do sebe pěkně zapadnou a vyplní všechny mezery. Tento jednoduchý fígl se opravdu vyplatí.
Jak správně naplnit PVA sáček se naučíte rychle sami. Tady je jeden z těch nejspolehlivějších postupů.
Nejdřív nasypte na dno sáčku trochu sypké směsi. Poté opatrně vložte háček s nástrahou. Přes něj nasypte další tenkou vrstvu sypké směsi.
Následuje větší složka jako už uvedené drcené boilies, pelety nebo kukuřice, zkrátka to, co zabere hodně prostoru. Nakonec přidejte ještě trochu sypké směsi, ale ne až po okraj. Nechte místo, aby se sáček dal snadno utáhnout a zauzlovat. Díky tomu bude kompaktnější a lépe držet tvar.
Zavázat sáček vás učit asi nemusím. jen raději ustříhnu přesah po uzlu. Dále protřepat a párkrát udělat dírku aby mohl utíkat vzduch. Pokud tedy nemáte již sáček s předpřipravenými otvory.

Při plnění se nebojte směs lehce stlačit prstem. Sáček jen tak nepraskne, takže si můžete dovolit pořádně ho udusat. Výsledkem bude pevný balíček, který při hodu dobře letí.
Pevně naplněný sáček se lépe hází a nechytá v letu faleš takže se dá přesně trefit zvolené místo.
Návazec do PVA sáčku
Pro ideální prezentaci platí dvě jednoduchá pravidla. Návazec by měl být krátký, ideálně deset až dvanáct centimetrů. A může být měkký, jelikož možnost zamotání je zde omezená. Výběr je na vás, stačí jen jednoduchá základní montáž a žádné složitosti nepotřebujete.
Čtěte také:
Video: kaprařina v Chorvatsku a JAR s Dovem a Spoonerem
Stále ještě nemáte nový vlasec? Co takhle Stoner od Sportcarpu?
Hmyzí stick mix: tohle se vám líbit nebude, rybám ale ano
Digitální váha na ryby: váží až do 60 kilogramů
MIKBAITS & KRYSTON vyhráli IBCC 2025, české týmy opět ovládly první příčky
Buďte první kdo přidá komentář