Rybářská latina a názvosloví by mohlo sloužit jako kódový jazyk a myslím, že bychom časem mohli dát do kupy slovník. Přezdívky ryb jsou toho jasným důkazem. Tušíte kdo je truman, zubatá, céčko nebo tolstoj? Pokud ne, dozvíte se to hned v tomto článku.
Svoje přezdívky mezi tichými blázny má také rybářské náčiní nebo způsoby rybolovu.
Tentokrát se ale zaměříme hlavně ryby, jejichž názvy zdaleka neodpovídají tomu, co zná nerybářská veřejnost.
V případě, že si chcete přečíst podrobnější seznam přezdívek ryb včetně méně obvyklých druhů, doporučujeme tento článek na Chytej.cz.
Pojďme se společně podívat na přehled pouze těch známějších druhů ryb, které ale rybáři loví nejběžněji. V České republice totiž najdeme údajně kolem 60 rybích druhů, význam pro sportovní rybáře ale má pouze menší část z nich.
Kapr obecný
Hlavní rybou naší země je kapr. Ten však přezdívku nemá, přesto jsou rybáři pojmenovávány jeho varianty:
- šupináč – ačkoliv označení šupináči lze použít na daleko více druhů ryby, znamená to většinou klasické kapra v jeho šupinaté variantě
- lysec – kapr bez šupin
- řádkáč – kapr s charakteristickým vzorem šupin v řádku za sebou. Dokonalý příklad spatříte například na tomto odkazu ze sociální sítě Facebook
Sumec velký
Naše největší ryba se vyznačuje dlouhými vousy, proto se sumci přezdívá vousáč. Můžeme ale slyšet také přezdívky jako sumík, sumýš a jejich varianty.
Přezdívky ryb podle známých politiků – sumeček americký je zván jménem jednoho z prezidentů
Malý sumeček svého času doslova zaplavil Labe a některé stojaté vody. Rybáři mu začali říkat truman. Harry S. Truman byl americkým prezidentem v období konce 2. světové války. Proč zrovna po něm rybáři sumečka překřtili, to lze jen stěží říct. Vousy nenosil a jiná zdánlivá vizuální podobnost se nenabízí.
Jeden z čtenářů k tomu v komentářích dodává:
„Před 55 lety jsem začal s rybolovu v JH, a už v té době bylo sumečků mnoho, můj otec jim říkal truman, protože byly nákaza podle druhého jména americký, a co bylo americké to bylo po válce všechno špatné,stejně tak jako třeba americký brouk, mandelinka.“
Cejn velký
Tato ryba má mnoho přezdívek. Nejslavnější je ale asi lopata nebo lopaťák. Tak se říká velkým cejnům, kteří jsou charakterističtí vysokým a plochým tělem, jenž může zboku připomínat list lopaty.
Cejnek malý
Známou přezdívkou pro cejnka je skalák.
Pstruh duhový
Původem americký pstruh se nazývá jednoduše duhák. Někteří rybáři jej ale pejorativně nazývají nadávkou „kropenatá slepice“, což odkazuje na jeho tečkované tělo a způsob odchovu na přeplněných sádkách. Taková ryba se po vysazení na řece vrhá po všem jako slepice po flusu.
Pstruh obecný (potoční)
Původní pstruh může být nazýván obecňákem nebo potočákem.
Štika obecná
Několik přezdívek má také štika obecná. Vzhledem k mnoha stovkám zubů se jí často říká zubatá. Díky tvaru těla se pak menším jedincům přezdívá “kudla”
Candát obecný
Moderní přezdívka candáta je “céčko”. Vzletněji se mu také říká “rytíř našich vod” či také psí ryba, to podle několika velkých zubů, které kdyby spatřili nerybáři, nikdy více by nenavštívili přírodní koupaliště na řece či rybníku.
Okoun říční
S okounem to je také pestré. Oblíbenou přezdívkou je pruhovaný bandita. Častěji se mu ale říká například vokoun, okyš a dalšími variantami původního názvu této ryby.
Úhoř říční
Dle tvaru těla se úhoři říká prostě had. Někteří rybáři se drží staročeského ouhoř a zastánci moderny naopak používají technický termín “kabel”.
Perlín ostrobřichý
Tato ryba je typická karmínově rudými ploutvemi, díky kterými ji rybáři mohou odlišit od ostatních podobných druhů (křížence zanedbáme). Lidově se jí proto říká červenopeřice.
Amur bílý
Díky tvaru těla se amurovi říká torpédo. Jde o rybu býložravou a mnozí rybáři mu proto přezdívají vegetarián.
Tolstolobik a tolstolobec
Stejně jako amur, i tyto dva druhy pochází z Dálného Východu. Převezeny do Československa byly v šedesátých letech. V narážce na jejich původ se jim někdy přezdívá Tolstoj (dle ruského spisovatele L.N. Tolstého – ruského šlechtice, pacifisty, mecenáše a lidumila).
Bolen Dravý
Možná by bylo vtipné, kdyby se bolenovi podle candátího vzoru říkalo béčko. Není tomu tak. Přezdívky ryb ale občas platí pro více druhů, název torpédo tak můžeme slyšet také ve vztahu k bolenovi. Vzhledem k jeho rychlosti na vodě to možná na tuto rybu lépe odpovídá. Bolen se pohybuje opravdu bleskově.
Také se mu někdy říká „říční korzár“, je to totiž pirát, který neustále hlučně loví rybky u hladiny. Méně rybářů už ale ví, že loví intenzivně hlavně z toho důvodu, aby něco ulovil. Jeho úspěšnost je slabá a musí se o potravu hodně snažit.
Jelec Tloušť
Obligátní přezdívka vodní prase na tlouště sedí. Tato ryba se při vyhledávání potravy nevyhýbá ničemu. Žere rostlinnou stravu, hmyz a poměrně dravě decimuje třeba i menší rybky.
Regionálně můžeme zaslechnout přezdívku “kleň” či “kleně”. To je zajímavé neboť takto se tloušťům říká například v Polsku.
Hlaváč je Lahváč
Truman,je lehce vysvetlitelne:-)před 55 lety jsem začal s rybolovu v JH,a už v té době bylo sumečků mnoho,můj otec jim říkal truman,protože byly nákaza podle druhého jména americký,a co bylo americké to bylo po válce všechno špatné,stejně tak jako třeba americký brouk,mandelinka.hezky den
Super vysvětlení, doplníme to tam, díky!
Zdravím, těch přezdívek je mnoho a jsou i krajově odlišné.
Cejn velký – mrmlák
Hrouzek obecný – řízek, řízák
Perlín ostrobřichý – červenka
Ostroretka – ostrá
Okoun obecný – loupežník (možno i pruhovaný)
Jelec tloušť – na Moravě jen jelec
Cejn velky:OSLIZLO!
Cej velký=slintal