Asi každého rybáře to vždy neodmyslitelně táhne k vodě. Platí to i v zimě. Na spoustě soukromých a několika svazových revírech je dokonce povolen lov na dírkách. I na místech, kde je rybaření pod ledem zapovězené ale zamrzlá vodní hladina láká lidi více než kdy jindy. Bruslaři, výletníci a často jen zvědavci neodolají pokušení zažít netradiční pohled na okolí, který se jim běžně otevře jen s pomocí plavidla.
I když je ale zima tuhá a led silný, tak není od věci dát si na led pozor. Povodí Ohře nedávno vydalo zprávu, v níž upozorňuje na možná rizika vstupu na ledové plochy.
Na přehradě led může viset ve vzduchu
Zdá se vám to jako nesmysl? Jako rybáři běžně sledujeme výkyvy hladiny na přehradních nádržích. Všichni víme, že během pár dní se hladina může měnit o desítky centimetrů. V případě přehrad s přečerpávací elektrárnou (například Štěchovice) i o metry.
Co se při tom děje s ledem? Když hladina stoupá rychle, led praská. Trhání ledu si hlukem mnohdy nezadá s průletem letadla.
Mnohem nebezpečnější jsou ale poklesy hladin. Led v tomto případě vypadá naprosto neporušeně. Při příchodu k vodě ale nevíte, že pod ním je několik desítek centimetrů volného prostoru. Led tak drží nad vodou a opírá se jen o břehy.
Propadnout tady můžete i když je led relativně silný. Největším nebezpečím je však prakticky nulová šance dostat se zpátky nahoru. Zatímco normálně se můžete na let zpátky vyškrábat, tady je led nad vámi a bez cizí pomoci jste v pěkné rejži.
Pozor na ledě oslabený teplejší vodou
I při tuhém mrazu můžete narazit na tenký led. Vyskytuje se na přehradách i rybnících. Nejčastěji tam, kde ze dna vyvěrá spodní pramen. Jeho teplota může být jen o pár stupňů teplejší než teplota okolní vody. Díky fyzikálním vlastnostem této tekutiny ale stoupá nahoru a nepřetržitě omývá led zespodu. Led se oslabuje až na několik málo centimetrů a při zatížení praská.
Ledochod může přijít i v mrazu
Ledochod je velmi zajímavý jev, který je nejlepší sledovat v klidu ze břehu. Led na zamrzlé řece se při něm začne lámat na jednotlivé kry, které pak putují řekou.
V posledních letech se ledochod vyskytoval spíše v severských zemích a na východě Evropy. S chladnějším počasím je ale jeho výskyt možný i u nás. Historické zkušenosti s ním jsou v Česku velmi bohaté. Putující kry kdysi běžně ničily mosty a působily lokální záplavy. To se stávalo v případě ucpání koryta ledem. Ještě za minulého režimu nezřídka musely ledové kry zlikvidovat ženijní útvary ČSLA pomocí trhavin.
Povodí Ohře varuje, že ledochod nepřichází pouze zjara. Může nastat i při teplotách okolo minus deseti stupňů Celsia. Pokud se během jeho vzniku budete nacházet na ledě, hrozí vám nejen utopení ale i umačkání ledovou masou. Kry se sice pohybují velmi pomalu mají ale obrovskou sílu.
Zdroj: Povodí Ohře
Be the first to comment