Potápěči vs lovci žraloků: v USA soud trestal za vysvobozování žraloků z háčků

rekordní tuňák
Ilustrační foto: redakce

Sledovaný proces proběhl v USA, kde dvojici potápěčů soudili za osvobození dvacítky žraloků z rybářských háků. Hrozil jim až několikaletý trest odnětí svobody, od soudu ale nakonec odešli jen s pokutou.

Na chycené žraloky narazila dvojice profesionálních potápěčů náhodou. Spatřili je při výletu s platícími zákazníky, kteří si u nich plavání mezi žraloky za pomoci ochranné klece zaplatili. O případu informoval deník The Palm Beach Post.

Téměř dvě desítky žraloků ulovila speciálně nastražená šňůra, která patřilo jednomu z mála komerčních rybářů na světě, který má k tomuto lovu příslušná oprávnění za účelem získání úlovku pro výzkumné účely.

Jednalo se o druh Carcharhinus plumbeus, který dorůstá délky až 3,5 metru. Tento druh preferuje menší kořist a i přes značné rozměry, jichž dorůstá, není známo mnoho případů napadení člověka.

Uvězněné žraloky vysvobodili a celé zařízení sloužící k lovu zlikvidovali a vytáhli na břeh, kde skončilo v kontejneru. U soudu vypověděli, že měli za to, že celé zařízení je opuštěné.

Toto tvrzení však obžaloba rozcupovala, neboť se prokázalo, že háky byly opatřené čerstvou návnadou, bez známek rzi a vše bylo označené předepsanými bójemi. Přesto oba potápěči oznámili klientům, že jde o nelegálně položené nástrahy a zapojit je do pomoci při jejich likvidaci. Celý skutek byl státním návladním kvalifikován jako krádež. Před soudem ale nakonec skončili jen dva hlavní aktéři.

Lovné zařízení považovali za nelegální a opuštěné, soud jim neuvěřil

Carcharhinus plumbeus georgia

“Je nad slunce jasné, že věděli co činí. Jistý altruismus lze pochopit, je to ale jako byste vtrhli do zoo a vypustili zvířata ven”, snažil se žalobce srovnat lov žraloků s chovem zvířat v zoo. I přes poněkud pokulhávající příměr však soudce musel uznat, že ničení legálních prostředků lovu je trestné. Od možnosti až pětiletého pobytu za mřížemi však upustil a pachatele potrestal finančním trestem. Pravděpodobně tomu napomohla i řada dopisů, kterými veřejnost žádala soud o shovívavost. Zničené vybavení na lov žraloků původně stálo 1300 USD. Tuto škodu musí pachatelé poškozenému rybáři nahradit. Poškozenému náleží také úhrada ušlého zisku a v konečném součtu pachatel musí nahradit částku 3345 USD, což v přepočtu představuje asi 75 tisíc korun.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.