Nejlepší taktika na kapra na jaře? Málo a přesně krmit a hledat ryby

Jarní kaprová nástraha musí být na jedné straně nepříliš velká a kapra neodrazovat, na druhé musí být ale výživná a atraktivní a měla by kapra zaujmout už zdálky. To jsou skoro kontraproduktivní požadavky, ale nebojte. Řešení to má.

Co se týče velikosti, tady je potřeba hodně pružně reagovat. Nikdy totiž nevíme, v jaké fázi probouzení ze zimního spánku se kapři zrovna nacházejí nebo co s nimi udělá počasí.

Letos je to extrémně divné, dole na teplejších vodách už začíná tření, jinde jsou ryby pořád ještě trochu v jarní únavě.

Co se týče telikosti například boilie, tak si musíte vybrat čemu věřit. Mrkněte na Youtube nebo socky a zjistíte, že mnozí prosazují taktiku několika větších kuliček, druzí naopak věří v miniboilies a jemný styl lovu. Já osobně dávám přednost druhé variantě, což skvěle funguje při rychlém rybaření a kromě malých kaprů přináší i opravdu pěkné kusy. Nástrahy můžu přitom použít při vycházkách s methodem i pro kaprařinu,

Velká nástraha zdaleka neznamená velkou rybu, a to teda platí obzvlášť na jaře. Kapři ještě nemusí být v plné aktivitě a malá nástraha jim přijde méně podezřelá.

Snažím se vždy nabídnout dvě úplně rozdílné montáže i nástrahy, abych co nejdřív zjistil, co kaprům sedí. Jeden prut osazuji malou minikuličkou v PVA sáčku s dobře fungujícím stick mixem a navíc to celé přeliji atraktorem.

Druhý prut například dostane jednu jedinou 18 mm kuličku, která má rychlejší rozpad. A někdy volím vyváženou nástrahu.

Fluo barvy mohou být pořád zajímavé. Syté barvy kapry rozhodně neodrazují. Spíš naopak, někdy se zdá, že je přitahují už jen ze zvědavosti.

Skoro to vypadá, že jsou kapři zvědaví jako lázeňské veverky. Když mezi návnadou nebo na dně zahlédnou něco, co vypadá jak pouťová atrakce, probudí to v nich zvědavost. Zvlášť když jde o pop-up, který se vznáší nad dnem, lahodně voní a dá se snadno slupnout.

Všiml jsem si, že fluo pop-upy skvěle fungují na zapadlejších vodách nebo svazových revírech, kde boilies nejsou tak běžné jako jinde. Zdaleka ne každá louže je dnes cílem rybářů lovících na pokročilé metody, tady z webu to vypadá, že všichni loví na boilies ale to rozhodně neplatí na venkovských rybnících a odstavných ramenech kam chodí zhusta hlavně místní vydry.

V těchto případech je jasná barva silným podnětem a rybu přitáhne k nástraze z čiré zvědavosti.

Na rozdíl od těchto „svozových“ vod se ale na třeba na soukromých revírech fluo barvám spíš vyhýbám. Kapři tu mají zkušeností na rozdávání a takové kuličky znají až moc dobře. Proto tam raději volím vybledlé, takzvané přírodní barvy, které působí nenápadněji a budí méně podezření. Jinými slovy, jinde funguje signální barva jako magnet, ale na prochytávaných vodách je lepší trochu ubrat na jasu.

Zkuste to s PVA sáčky

PVA sáčky jsou pro mě číslo jedna pro vnadění během celé sezony. Sáček vyjde na pár korun a použití o mnoho jednodušší než se trefovat raketou. Pro použití menšího množství krmení je to zcela zásadní zlepšení. S ničím jiným nedosáhnete takové přesnosti při krmení malými dávkami. Podobný je snad jen method feeder.

Malá dávka krmení dokáže kapry spolehlivě přilákat a výrazně zvýšit šanci na záběr. Na jaře tuto taktiku volím obzvlášť rád, protože mi umožňuje nabídnout celou škálu chutí a směsí. Do sáčku se dá dát téměř cokoliv, ať už různé směsi, pelety nebo moučky používané při výrobě krmných mixů. Drtím tam zbytky boilies a pelet, které bych jinak vyhodil a dá se přidat kukuřice či jiný partikl,

Navíc do PVA sáčku můžu přidat i větší množství tekutého atraktoru, takže mám jistotu, že se kolem nástrahy vytvoří silný pachový oblak. A právě ten často rozhodne, zvlášť u ospalých kaprů, kteří se teprve probouzejí po zimním období. Krmení a vnadění prostě hraje svoji roli a i když ho použijete málo, tak může mít výrazný efekt.

Na jaře nejde tolik o kvantitu, ale o kvalitu. Kapři se v této době soustředí hlavně na to, aby rychle doplnili energii před třením, a proto cíleně vyhledávají výživnou, bílkovinami nabitou potravu. O tom, jakou základní nástrahu zvolit, moc nepřemýšlím. Mám pár favoritů hlavně s masovým a rybím složením.

Dřív jsem měl trochu respekt z používání rybích boilies ve studené vodě, ale podle mě jsou rybí příchutě je pro jarní chytání jako stvořená. Použít jde také rozpustné boilies, které v chladné vodě pracuje poříd dost rychle.

Jaké množství krmení je na jaře potřeba?

Bohužel na to neexistuje žádné univerzální pravidlo, všechno záleží na konkrétní vodě a jejím charakteru. Přesto ale existuje jedno osvědčené pravidlo, které každý rybář asi zná.

To zní jednoduše: krmit pravidelně, v menších dávkách, a přitom sledovat, jestli ryby reagují. To se dá poznat podle aktivity na hladině, třeba šplouchání nebo bublin, nebo úplně jednoduše podle toho, jak často přicházejí záběry.

boilies starbaits výprodej

Důležité je nekrmit do prázdna, tedy tam, kde se kapři vůbec nepohybují. V takovém případě člověk doslova hází peníze do vody. Nástraha zůstane ležet na dně a ryby o ni kvůli nízké aktivitě ani nezavadí.

Takže kam krmit? Odpověď je jednoduchá, nejdřív ryby najdi, a teprve pak jim něco nabídni. V případě zkušených rybářů je to jednodušší, znalost konkrétních revírů vám za ty roky už napoví, která partie na revíru je zjara nejperspektivnější.

Na jaře bývají nejzajímavější místa, kde je přirozená potrava, a také mělčí partie, které se rychleji prohřívají.

Kromě klasických šplouchanců se dá přítomnost kaprů poznat i podle bublinek stoupajících k hladině. Důsledné pozorování vody je v tomhle období naprostý základ.

úhyn na Dyji

Na jaře se snažím se moc nerozsedět na jednom fleku. Je mnohem důležitější měnit místo, když to zcela evidentně nejde, než čekat, až přijdou ryby samy. Na rozdíl od léta ještě totiž není moc šancí, že se kapři jen tak zatoulají do míst, kam jsme si navozili krmení. Proto nemá smysl zůstávat tvrdohlavě na jedné pozici jen proto, že mě se tam líbí.

Raději se aktivně přesouvám a hledám, kde se ryby zrovna krmí. Beru si s sebou jen to nejnutnější, všechno si naskládám do batohu a jsem pořád v pohybu. Přeji vám hodně úspěchů na jaře i když počasí moc nepřeje.

Čtěte také:

Kde hledat kapra na jaře na menších a středně rozlehlých vodách

Černý trh s trofejními rybami v Maďarsku vzkvétá. Mafie dodává kapry soukromým rybníkům

ak a podle čeho vybírat nový vlasec nejen na kaprové navijáky

Alarm proti pobudům u bivaku? Čidlo AreaX vám nahlásí každý pohyb

Rychlé sdílení přes FB, Messenger, Whatsapp, X a mail:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.