Nastal čas mníků: loví se v mrazu a nejlépe za tmy při pořádné chumelenici

kde hledat ryby v zimě

Mník jednovousý (Lota lota) patří mezi treskovité ryby, avšak na rozdíl od většiny příbuzných obývá chladné a čisté sladkovodní prostředí.

Vyskytuje se ve vyšších zeměpisných šířkách severní polokoule. Od západní, střední Evropy až po Skandinávii, Rusko včetně asijské části až po americký kontinent.

Naše a evropská populace mníka byla výrazně ovlivněna průmyslovým znečištěním a regulací vodních toků. Bez zlepšení ekologických podmínek a podpory prostřednictvím umělého vysazování by mník na mnoha místech pravděpodobně zcela vyhynul. Nejlépe se mu daří v severní a východní Evropě, zejména v ve zdejších řekách a jezerech, odkud často přicházejí zprávy o impozantních úlovcích.

Díky vysazování jej ale najdete nezřídka i u nás. Bylo by asi zavádějící psát o jeho hojných počtech, mník tu ale je. Vysazuje se celkem ve slušných počtech a najdete jej na řekách podhorských i nížinných typu středního Labe, což lze doložit z různých zpráv o jeho úlovcích ale i vysazování. V rámci ČRS se vysazuje na širokém spektru toků a opravdu jej nemusíte hledat jen na rychle tekoucí vodě někde pod hranicí pstruhového pásma.

Lota Lota Danube Vidin

Jak je to s legálností lovu mníka? Máme v ČR revíry, kde je to povolené

Otázka legálnosti cíleného lovu mníka je zcela na místě, jelikož to ne všude je povolené z důvody jeho zákonné ochrany. V rámci ČR existují ovšem revíry, kde mníka můžete lovit zcela oprávněně. Zmínku o tom najdete v rybářském řádu či popisu revírů. Lov mníka je například výslovně povolen na Vltavě 7, což je onen známý revír s celoroční přívlačí. Pokud zůstaneme v tomto kraji, tak ještě například na Vltavě 8A, což je několikakilometrový úsek řeky pod hrází VN Štěchovice.

Místní rybáři vědí, že tyto vody patří k nejtěžším revírům ale skrývají mnohá netradiční rybářská překvapení. Jedním z nich je právě i mník. Lovit jej můžete třeba i na Slapech a dalších vodách, viz soupisy revírů a Bližší podmínky výkonu rybářské práva na revírech.

Že se mník v mnoha našich řekách vyskytuje, to vám potvrdí například potápěči. Zde je kupříkladu jedno z mnoha zajímavých videí z portálu YouTube, kde mníka můžete vidět.

Mníka si s jinou rybu těžko spletete

Ačkoliv většina rybářů mníka vidí třeba jen několikrát za život, mnohdy ani to ne, zaměnit za jiný druh se moc nedá.

Jak mník vypadá? Má malé oči umístěné na vrcholu hlavy, dvojitou hřbetní ploutev, z níž přední část je menší a zadní se táhne až k ocasní ploutvi. Jeho charakteristickým znakem je spodní vous, díky němuž jej poznáte velmi snadno.

Mník je nejaktivnější v zimě, kdy teplota vody klesá. Právě chladné a temné zimní večery jsou ideální dobou, kdy se vydává za potravou. Mezi rybáři se traduje, že mník nejlépe bere po soumraku, zejména když venku padá sníh. Naopak v teplém počasí bývá tento druh téměř nečinný a přijímá potravu jen zřídka.

Výjimečně však může být uloven i v létě, což však není běžné, neboť mník upřednostňuje chladné období roku.

Jeho břišní ploutve, umístěné před prsními, mají protáhlý tvar. Kůže je zdobená hnědým mramorováním a pokryta drobnými šupinami, přičemž zbarvení se může lišit podle konkrétní lokality. Přesto je mník díky svému vzhledu snadno rozpoznatelný.

Jeho lov je velkou výzvou nejen kvůli náladovosti této ryby. I když víte, že se mník na revír vysazuje, tak nikdy nemáte jistotu, že jste zrovna na tom správném fleku. A když jste, tak mník nemusí být zrovna při chuti. K tomu všemu si připočtěte mráz, tmu a zamrzající výbavu. Je to lov pro nejtvrdší a nejodhodlanější jedince.

Mimochodem, víte, že historicky největší mníci u nás jsou zaznamenáni nejhojněji na Lipně a na Ohři? Jsou to už trochu staré zprávy, přečíst si přehled některých úlovků ale můžete v našem starším článku. Zde jsme se mníkovi věnovali podrobněji, včetně širšího přehledu lokalit, kde se s mníkem dá počítat.

Čtěte také:

Ceny povolenek 2025: kolik bude stát rybaření v nové sezoně?

Topení pod zadek na rybářskou sesli: s tímto můžete pohodlně chytat i v zimě

Jak být v teple při zimním rybolovu? Pomohou vyhřívané USB vložky do bot

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.