Muškaření při vyšší vodě

Muškaření a lov jelce tlouště

Sucho je sice největší od dob Jana Žižky, neznamená to ale, že by řekou netekly větší průtoky než je běžné. Zmrzačená krajina vodu nezadrží a ta jako po spláchnutí odtéká řekou pryč. Markantní to je zejména v horských a podhorských oblastech, které nás muškaře zajímají nejvíce.

Pár kubíků vody navíc ale nemusí hned znamenat, že se musíte přesunout na stoják nebo nedej bůh začít chytat kapry na rybníku. Jarní sněhová voda nebo zvýšený průtok po letní bouřce rozhodně není úplná stopka pro chytání na umělou mušku.

Ryba z řeky utéct nemůže. Výzkumy sice ukázaly, že k migraci po proudu sice dochází při jakémkoliv větším průtoku. Větší část ryb se ale v řece snaží držet svého místa. Bavíme se samozřejmě o vodních stavech, které se dají považovat za vyšší jen z hlediska nás rybářů. Často jde opravdu jen o několik kubíků navíc oproti normálu. Toho si nezaujatý kolemjdoucí ani nevšimne. Velmi vysoké průtoky a povodňové vlny jsou samozřejmě situace, kdy je lepší dřepět doma.

Aby naše snahy měli nějaký smysl, musíme znát způsoby chování ryb ve vyšší vodě. Používaná technika lovu bude nejčastěji nymfa či nějaký pořádný streamer. Zejména v létě po bouřce ale můžeme uspět i s mokrou a výjimečně suchou. Jejich použití je ale podmíněno viditelnou aktivitou při hladině, která nastává hlavně při příchodu a opadání větší vody.

Kde se schovává ryba?

Klasické pstruží úkryty za kameny nebo v prohlubních na dně jsou ve vyšší vodě doslova převálcovány proudem. Představte si to jako velkou vichřici, ve které vás vítr strhává pryč. Pstruzi jsou v tomto sice velmi odolní. Dokáží překonávat velké peřeje, proudy a překážky. Nebudou to ale dělat dlouhodobě. Taková aktivita stojí hodně sil a rozhodně takhle nedokáží fungovat mnoho dní v trvalém úsilí.

Muškaření

Pstruzi se v tomto případě snaží najít místo, kde se můžou před proudem schovat. Na tekoucí vodě jim většinou nezbývá než se natlačit do břehu. Tam, kde břeh poskytuje úkryt v proudovém stínu se může tísnit mnoho ryb najednou. V tomto případě pstruzi rádi zapomenou i na častou vzájemnou nevraživost mezi většími a menšími kusy.

Další schovky jsou velké jámy a klidné úseky, kde se ideálně točí proud do vracáku. Najdete je na větších podhorských řekách. Často jsou ale tyto místa překryta proudem, který je nejrychlejší u hladiny zatímco dole mohou panovat úplně jiné podmínky. Odhalit tyto fleky na řece jde velmi těžko. Většinou o nich ví jen ten, kdo řeku dobře zná za normálního stavu.

Jídlo za časů nečasu

Zároveň by bylo ale bláhové se domnívat, že pstruh někam zaleze a otráveně čeká až se všechno vrátí do normálních kolejí. Opět je třeba zdůraznit, že se nebavíme o povodních ale prosté vyšší vodě, která přichází mnohokrát do roka a je nepříjemná nejvíce pro nás.

Pro příklad si představte podhorskou řeku o šířce okolo patnácti metrů a průtoku za běžného stavu kolem 3 kubických metrů. Zvýšení průtoku například lehce nad 10 metrů krychlových opravdu nikoho nevzruší. Pro nás to ale znamená brodění jen při kraji a zoufalé hledání ryb na velké ploše. O rychlosti proudu ani nemluvě. Pozn. editora

Pstruh nemůže přestat žrát. To by mohl být týdny o hladu. Zvýšený průtok sebou navíc nese množství potravy. V létě spoustu splavenin drobných živočichů a hmyzu a i zimní sněhová voda dokáže pstruhům zpestřit jídelníček. Zvířeně dno na proudných částech toku uvolní spoustu larev vodního hmyzu či drobné korýše rodu gammarus.

Sbírat to v rychlém proudu to ale pstruh nebude. Sezobnout může částečky, které vypadnou z hlavního proudu u břehu. Nejvýhodnější místo, kde se shromažďuje potrava je na začátku větších tůní. Je-li na řece dostatečně velká tůň, aby dokázala výrazně zpomalit i rychlý proud, tak je to určitě jedno z velmi zajímavých míst. Potrava se zde usazuje a ryby ji mohou v relativním klidu konzumovat.

Čistota vody

Zejména po dešti dochází k zákalu. Ačkoliv by se zdálo, že muškaření je metoda jen pro křišťálově čisté vody, opak je pravdou. Můžete v klidu chytat i ve vodě s viditelností třeba dvacet centimetrů. Ryby jsou zvyklé vyhledávat potravu i v takových podmínkách. Údajně jsou schopné v zákalu dobře vidět materiály odrážející UV paprsky. Můžeme tak použít některé speciální materiály jako nitě, lametky a dubbingy s úpravou pro UV záření.

Lov ve vysokém průtoku

Taktika a vybavení se ve vyšší vodě nemusí moc lišit od normální situace. Problém je spíš v náročnosti prezentace. Bojovat s proudem nemá moc smysl a dostat mušky do úzkého pruhu podél břehu je docela náročné. Většina nadějných míst podél podemletých břehů oplývá pobřežní vegetací, která nám to příliš neusnadňuje.

Nutnost trefit se co nejblíže ke stanovišti ryb platí stejně u nymfy jako u streamerů. Ochota ryb sledovat nástrahu někam mimo jejich pohodlné místo je mizerná. Nemálo záběrů ale přichází na velmi těžké nymfy držené po proudu blízko potenciálních úkrytů. Těžkou nymfu proud nevynese na hladinu jako například mokrou mušku. Vlající nymfa ve sloupci blízko úkrytu tak může spíše vyprovokovat rybu k útoku. Alternativně lze použít i speciální potápivé polyleadery, které i lehčí mušku dopraví do větší hloubky.

Chytání v takových podmínkách je ale opravdu výzva. Brodění doporučujeme omezit na úplné minimum. V podstatě jde jen o nabrodění pár centimetrů od břehu, aby se dalo nahodit.

Opravdu náročné to máme i z hlediska techniky nahazování. Pohybujeme se blízko vegetace a tak se musí počítat s jistými ztrátami mušek, návazců a podobných lapálií.

Přesto jsou tyto epizody vyššího stavu na našich tocích zajímavou příležitostí jak vyzkoušet svoje muškařské schopnosti v praxi. Každý úlovek z takové vody je plně zasloužený a budete si ho dlouho pamatovat!

Přečtěte si také naše další články o muškaření

Nebo pokračujte na články o tématech:

bivakování boilies Candát feeder Jižní Morava kapr Kaprařina labe lov z plavidel Method feeder mrs muškaření Okoun povolenka Praha pstruhařina Pstruh Duhový pstruhové revíry Pstruh Potoční pytlák přívlač reklamní článek rekordní úlovek rybářská stráž rybářský řád Severní Morava severní čechy střední čechy sumcařina Sumec tipy Tipy na nákup Tloušť UL přívlač usa Vaše úlovky video Východní Čechy zarybnění zimní rybolov Západní Čechy závody černá kronika črs Štika

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.