Lov pstruhů na plandavky na stojaté vodě

na plandavky se chytá zejména na stojaté vodě

Soukromáky a pstruzi, to už je stokrát omleté téma. Nelze si ale nevšimnout nového fenoménu. Lov duháků na stojáku pozvedl z popela nedávno ještě velmi opomíjené klasické nástrahy. Těmi jsou staré dobré plandavky. Lov pstruhů na plandavky je dnes najednou téměř hlavním způsobem chytání duháka na rybnících a jezerech a my je máme rádi také!

Výbava pro tento druh rybaření přitom není nijak odlišná od podobného lovu na svazových revírech. Stačí běžný vláčecí prut, můžete použít ultralehký vláčák v délce okolo dvou metrů a naviják vhodných parametrů. Nic extrémně drahého není potřeba.

Soukromé revíry jsou navíc většinou vybaveny dobrým přístupem k vodní hladině. Ani starší nebo hůře chodící rybáři tak nejsou v chytání ničím omezeni.

Jaké nástrahy použít pro lov pstruhů na plandavky?

Pstruhové plandavky poznáte na první pohled. Od klasických plandavek na štiky se totiž liší velmi výrazně svojí výzbrojí. Nemají žádný trojháček. Plandavka s jednoháčkem se vám může sice zdát poněkud podezřelá ale v pstruhovém rybaření je to běžný standard. Majitelé revírů a pravidla rybářských soutěží často s trojháčky ani nepustí rybáře k vodě.

Tvar a váha plandavky na pstruhy

plandavky na pstruhy

Nástrahy nejsou příliš těžké a nechá se chytat s opravdu jemnými UL pruty. Vystačit se dá se třpytkami ve váze 2 – 2,5 gramu a 3,5 – 4 gramu. S tímto rozpětím byste měli být schopni bez problémů prolovit jak horní tak i spodní polovinu vodního sloupce.

Plandavky na pstruhy jsou spíše vejčitého tvaru jelikož se pohybujeme na stojaté vodě. Úzké tvary jsou vhodnější do tekoucí vody. S širší plandavkou můžete nástrahu vodit menší rychlostí když nejsou pstruzi moc aktivní.

Barvy pstruhových plandavek

Na začátku lovu se soustředím zejména na hodně barevné třpytky. Funguje růžová, zářivě zelená a oranžová a potom různé jejich barevné kombinace včetně vyloženě cirkusových vzorů. Dobré jsou i kombinace s bílou jako bílo- žlutá nebo modrá.

sada plandavek na pstruhy
Sada plandavek na pstruhy

Na tyto barvy dobře bere aktivní ryba. Zejména čerstvě vysazený pstruh a siven. Také je můžeme použít na začátku dne, kdy jsou ryby méně vyplašené a chladnější voda je motivuje k vyšší aktivitě.

Většinou s každou barvou udělám maximálně patnáct náhozů a měním nástrahu postupně až k přírodním barvám. Za jasného dne mi funguje i hnědá a černá plandavka. Někdy si ale ryby nedají říct nijak a můžeme protočit celou krabičku než trefíme správnou barvu.

Čtěte také: Základy lovu pstruhů na rybníku – přívlač

Vedení nástrahy ve vodě

Nejjednodušší metoda chytání je s rovnoměrným navíjením. Vést nástrahu můžete hodně pomalu. Stačí jen natolik rychle, aby třpytka začala akorát pracovat.

Rovnoměrné vedení třpytky

Navíjet se dá začít hned po dopadu pro lov v horních vrstvách nádrže. Chcete-li hlouběji tak stačí opravdu jen pár vteřin počkat a nástraha už je třeba dva metry hluboko, čímž se dá prochytat hlubší voda. Pokud je na revíru větší hloubka tak stačí jen počkat o chvíli déle než nástraha dopadne na dno. Kromě barev můžeme střídat i různé hloubky než najdeme to, co pro konkrétní den nejlépe funguje.

Odrazy ode dna

Rovnoměrné navíjení má tendenci občas vůbec nefungovat. Plandavky naopak docela hezky pracují při propadu. Nezřídka záběr přichází hned po nahození ve fázi klesání nástrahy ke dnu.

Toho můžeme využít při různých poskocích u dna. Po dopadu nástrahy začneme navíjet. Stačí pět nebo šest rychlejších otočení kličkou po nichž následuje pauza a opakování procesu.

duhák v síti

Stupňovité navíjení

Tento způsob vedení je kombinací obou předchozích způsobů vedení. Nástraha se dá takto vodit menší rychlostí než v předchozím případě.

Po vyklesání ke dnu začneme třpytku přitahovat. Doba navíjení může být různá podle toho, jak vysoko do sloupce se chceme dostat. Navíjet ale úplně nepřestaneme. Jen pomalu snižujeme rychlost dokud se třpytka zase nedostane ke dnu. Pohrát si můžete i s délkou pauzy na dně.

Osvědčené plandavky na pstruhy

Spro Trout Master Incy Spoon Melon

Jde o plandavky v japonském stylu pro lov duháků a závody TA. Trout Master Incy Spoon Melon je navržena tak, aby měla extrémně živou akci i při použití velmi lehké nástrahy. Má ultra ostrý jednoháček s protihrotem, který je upevněn pevným kouřově černým děleným okem.

Spro plandavka trout master incy spoon melon-2,5 g

Délka této plandavky je 2 cm. Prodává se ve dvou hmotnostech

Další zajímavé plandy

Saenger Iron Trout Wide Spoon – zelenočerná

Delphin Lifočerná a relativně levná

Lucky John IMA – oranž/zelená

Jediné co dokáže člověka naštvat je kvalita kroužků. Horní kroužek se dá vyhodit a vázat třpytku rovnou na vlasec. Spodní kroužek jsem tak u půlky třpytek měnil za lepší protože se časem začal deformovat a rozevírat. Při ceně kolem 80 korun bych čekal něco lepšího.

Lucky John EOS

Tohle želízko od stejné firmy je stavěné do hlubší vody. Gramáž je 3,5 nebo 5 gramů a i protáhlejší tvar je vhodnější pro lov níže u dna. Chod třpytky je přitom docela výrazný a i kroužky na háčky zde vypadají o dost lépe než u IMA (zaplať pánbůh).

Lucky John plandavka EOS 1,8g barva 003

Díky váze EOS letí hodně daleko a rychle klesá. Při rovnoměrném navíjení ale lehčí 3,5 gramová verze docela poslušně drží kontinuální hloubku. Barvy používám podobné jako u IMA.

Illex Plandavka Native Spoon Mat Tiger – pomalá

Illex sice při nákupu bolí ale nástrahy má hezké. Tyto plandavky s velmi pomalým propadem prý fungují na ostražité ryby. Hodí se třeba i na mírně tekoucí vodě. Obsahuje UV barvu aby ji tečkáči ještě lépe viděli.

Illex Plandavka Native Spoon Mat Tiger

Závěrem

Lov pstruhů na plandavky je účinnější než by se dalo očekávat. Hlavní výhodou je zejména jednoduchá nástraha se snadným vedením. Díky jednoháčku navíc třpytka ani moc nevázne a dá se celkem dobře použít na duháky i na klidných místech na řece. Získáte tak sadu univerzálních nástrah pro různé použití.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.