V krajině u Želiva na Pelhřimovsku začíná zajímavý spor v němž se střetávají zájmy rybí obsádky na říčce Trnava a sportovního klubu, jenž zde provozuje slalomovou dráhu.
Ačkoliv jde o lokalitu ležící přímo pod hrází ÚN Trnávka, což je revír Republikové Rady ČRS, tak nejde o spor v němž by přímo figuroval ČRS. Za ryby zde „kope“ státní Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK).
Od provozovatelů sportovního areálu požadují omezení provozu během jarních měsíců. Argumentem je období tření bolena dravého, které připadá, podobně jako u mnoha jiných rybích druhů, právě na květen-červen. Provoz slalomové dráhy na něj má mít silně negativní vliv.
Z pohledu sportovců jde přitom o poměrně důležité zařízení. Vodácký kanál pod hrází na Trnávce je jedno z nejvýznamnějších sportovišť svého druhu ve střední Evropě. Je využívaný například našimi špičkovými závodníky pro přípravu na světové soutěže.
Přírodní koryto říčky v úseku pod hrází UN Trnávka, Foto: Dezidor, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Ochranáři argumentují stoprocentní úmrtností všech vývojových stadií bolena
Podnět k omezení provozu na Krajský úřad Kraje Vysočina podala právě AOPK ČR. Studie Akademie věd ČR ukázala, že při provozu kanálu v době tření bolena dochází ke stoprocentní mortalitě jeho vývojových stadií.
Jikry a potěr jsou odplavovány při tzv. špičkování, kdy se krátkodobě výrazně zvyšuje průtok vody pro potřeby sportovců, kdy je nutné kanálem pustit větší množství vody z přehrady Trnávka. Dle dostupných údajů činí průtok při provozu kanálu až 12 metrů krychlových za sekundu, přičemž průměrný roční průtok říčky v této lokalitě je pouze 2,06 m³/s. Průtoky v daném období přitom obecně bývají výrazně nižší oproti celoročnímu průměru. Samozřejmě v závislosti na aktuální hydrologické situaci a manipulacích na výše položeném vodním díle.
Pro sportovní klub SK Žižkov Praha, který kanál provozuje, by omezení znamenalo vážný zásah do fungování. „Jarní příjmy z českého kanoistického svazu jsou pro nás klíčové. Bez nich by byl dlouhodobý provoz kanálu neudržitelný,“ uvádí předseda klubu Martin Hájek.
Posouvání závodů na jiné měsíce podle něj není možné kvůli harmonogramu světových soutěží.
Celá záležitost provozovatele areálu zaskočila. Nikdo je o takové možnosti dopředu neinformoval ani během společné schůzky zainteresovaných subjektů na Povodí Vltavy, která proběhla před dvěma lety
Ochránci přírody vychází ze stanoviska, že ochrana bolenů je povinností vyplývající z evropských směrnic. Provozovatelé argumentují, že existuje i jiné možnosti. Například zmiňují možnost technické úpravy, které by odvedly vodu ze špičkování mimo trdliště bolenů.
Krajský úřad nyní stojí před obtížným rozhodnutím, kdy musí posoudit zájmy ochranu přírody vůči provozu významného sportoviště. O výsledku by mělo být jasno ale až na podzim příštího roku. Do té doby bude probíhat další monitorování populace bolena a hydrologických podmínek na jeho trdlištích.
Čtěte také další zprávy týkající se rybolovu
Nastal čas mníků: loví se v mrazu a nejlépe za tmy při pořádné chumelenici
Na Odře uhynuly stovky ryb, nepřežily ani velké kusy
Povolení pro lov z plavidel na Nechranice získáte už jen elektronicky
Buďte první kdo přidá komentář