Komise tvrdí, že otrava na Bečvě nebyla dobře vyšetřená

bečva

Je tomu přesně rok, co řeku Bečvu otrávila chemická látka, nejspíše kyanid, a udělala z kdysi krásné řeky mrtvou vodu na zhruba 40 kilometrech toku. Shodou okolností dnes vyšly na veřejnost závěry parlamentní komise, která se tímto případem zabývá. Co komise zjistila? Hlavně to, že vyšetřování bylo chaotické a pomalé.

Ve závěrečné zprávě komise zkonstatovala, že příslušné orgány státní správy své konání špatně koordinovaly a navrhla zákonné úpravy pro další případy podobného druhu. Nutná bude například inventarizace kanalizačních systémů, zvýšení pokut původcům otrav a podrobnější metodické pokyny. 

Komise působila mezi 30. červencem a 16. zářím 2021.  Zjistila řadu pochybení v postupu orgánů státní správy, které se šetřením katastrofy zabývaly, a které jakékoliv vady na vyšetřování odmítaly.

Co komise kritizuje?

  • Pomalý odběr vzorků
  • Jejich neuspokojivá analýza

Největší výtku schytali pracovníci České inspekce životního prostředí. Z oblastního inspektorátu v Brně dokonce nikdo první den havárie na Bečvu nedorazil, ačkoliv byla havárie nahlášena a bylo zřejmé, že jde o velmi závažnou událost.

Dle informací České televize se na místě úhynu se pohyboval pouze pracovník Oblastního inspektorátu z Olomouce, do jehož působnosti však spadala pouze část inkriminovaného toku Bečvy a prováděl úkony v okolí Hustopečí nad Bečvou. O pár kilometrů dál proti proudu, do blízkosti obce Choryně (pod Valmezem, blíže podezřelým výpustem z podniků) se již nevydal jelikož tato lokalita spadá pod brněnský inspektorát, jehož pracovník na místo nedorazil a údajně ani nepředal informace o otravě svým nadřízeným.

Také krajský úřad byl informován až s denním zpožděním, kdy zprávy o otravě kolovaly všemi médii.

Komise taktéž kritizuje odběr vzorků, který proběhl až s několikadenním zpožděním. Pro účely vyšetřování přitom bylo nutné získat údaje nejpozději v řádu hodin.

Kritizovaný je zejména odběr vzorků u formy Deza, který byl proveden až 3 dny po otravě. U jiných výpustí, včetně obviněné firmy Energoaqua byly vzorky odebrány o den dříve.

Poslanec Gazdík (STAN) dokonce v rozhovoru pro Seznam.cz vyjádřil podezření, že celé vyšetřování je zmanipulované.

Doporučení do budoucna: monitoring toků a zmapování výpustí

Výsledkem komise je doporučení zavést nepřetržitý monitoring řek. Na vybraných místech změří specializované zařízení elektrochemické vlastnosti vody. Z nich lze vyčíst postup otrav a znečištění řek. Zároveň doporučuje vytvořit digitální mpu a katalog výpustí, která dosud chybí a komplikuje vyšetřování podobných událostí.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.