Kapraři ze závodů, na které si došlápla úřední kontrola, chtějí vrátit startovné

návazce na kapry

K aféře ohledně nedávno konaného závodu Czech Boilies Cup včera vydaly poměrně obsáhlý článek Seznam Zprávy.

O případu jsme v listopadu jako první médium informovali hned ráno po tom, co pořadatelé v noci museli na základě intervence úřadů zakázat noční rybolov. Nyní údajně dochází ke sporu mezi účastníky a pořadateli o vrácení vysokého startovného.

Označit závody za nelegální, jak je tomu v titulcích novinových zpráv, je dle mého soudu poněkud přehnané. Na revíru se nedodržovaly denní doby lovu, o čemž není pochyb. Ale tvrdit, že šlo o nelegální závod je poněkud silný výraz. Bezpochyby zde ale došlo k odhalení dlouholetého právního problému a organizátoři nyní čelí požadavkům na vrácení peněz od závodníků, kteří se akce účastnili. S majitelem revíru probíhá správní řízení.

Ve stručnosti:

  • Na závod Czech Boilies Cup dorazila 7.11. v noci kontrola z MZe, která zjistila, že zde dochází k rybolovu po 22. hodině
  • Místem konání je revír Štít, který je sice provozován soukromým majitelem ale jedná se státem vyhlášený revír – tudíž mají platit stejné zákony a vyhláška jako na svazových vodách
  • Na základě kontroly došlo k úpravě pravidel lovu a závod pokračoval v dalších dvou dnech jen mezi 5. až 22. hodinou.

Podle Seznam Zpráv se někteří účastníci domáhají vrácení startovného, které na podobné závody bývá dosti vysoké. Tady údajně šlo o 30 tisíc korun za jeden tým. Rozhořčení účastníků ale lze pochopit, protože na akci jeli v dobré víře, že je vše po organizační stránce v pořádku. Organizátor ale prý zastává stanovisko, že většina závodů se odehrála dle propozic.

Na závody dorazila noční kontrola z ministerstva

Co se na závodech stalo? Pravdou je, že při organizování závodu došlo k odhalení podstatného problému. Jednoho večera se na břehu pískovny Štít objevili, na základě podnětu od třetí osoby, úředníci z MZe, kteří přišli prověřit dodržování denních dob lovu.

Ačkoliv je Štít provozován soukromým majitelem, tak se jedná o státem vyhlášený revír. Na revíru by tak měl platit zákon o rybářství i vyhláška, kterou musí dodržovat i další uživatelé jiných revírů. Jednoduše řečeno, platit by měla pravidla stejná jako na svazových vodách. Na rozdíl od jiných soukromých vod zde musíte například mít státní RL.

Na tomto revíru se ovšem dlouhodobě lovilo nonstop bez toho, aniž by měl revír udělenou výjimku. Bylo tak nejspíš jen otázkou času, kdy se o to začne někdo zajímat a upozorní příslušné orgány, což se stalo právě během konání zmíněných závodů.

K úřední akci prý navíc pomohlo focení úlovků s přepisovatelnými cedulemi, které se při podobných závodech používají. Důkazy si mohli úředníci prohlédnout sami na sociálních sítích, neboť tam byly přidány fotografie prokazující i čas úlovku po 22. hodině. V listopadu tedy již po „zavíračce“.

Provozovatel revíru čeká nyní na výsledky správního řízení a pořadatele možná čekají soudní spory ohledně vracení startovného. Na druhou stranu, dle předchozích vyjádření v médiích prý majitel revíru či provozovatel o situaci věděli, údajně spoléhali na to, že kontrola nebude. Do rizika tak nejspíš šli zcela vědomě.

Kvůli zásahu úřadů se zbytek závodu odchytal za dodržování běžných denních dob lovu dle RŘ pro mimopstruhové revíry v tomto období (5-22), což ale mnohé účastníky zklamalo. Většina úlovků na podobných závodech totiž přichází právě během noci, což je markantně vidět například také na S2H, konaném v říjnu na Pálavě i například na jarním Balatonském IBCC.

Právě možnost lovu přes noc je jedním z faktorů, které rybáře na soukromé revíry táhnou. Svazových s 24 hodinovým lovem je pouze něco přes dvacet na celou republiku, přičemž na Moravě jich je výrazně méně než v západní části státu.

Nutno podotknout, že většina „soukromáků“ ovšem nejsou revíry ale nádrže provozované v režimu rybníkářství, což provozovatelům dává jiné možnosti. Je samozřejmě otázkou, zda i tady nezačne narůstat tlak na to, aby se ministerstvo na používání těchto, z právního hlediska, chovných vod pro sportovní rybolov, pořádně podívalo.

Čtěte také:

Nechranice: s rybou v ruce utíkal před porybným do chaty

Na Odře uhynuly stovky ryb, nepřežily ani velké kusy

Rybáře čeká 500 Kč přirážka k nové povolence, pokud zapomenou vrátit povolenku starou

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.