Obyčejné vlasce do značné míry vyklízejí místo pleteným šňůrám. Zejména v přívlači je tohle téma rok od roku zajímavější, neboť výrobci mají pocit, že toho pořád není dost a chrlí stále nové a inovativní druhy materiálů. V tomto článku nás bude zajímat pletená šňůra na štiky a kritéria jejího výběru.
Podfuk s průměrem šňůry
Výrobcům se nedá úplně věřit pokud jde o průměr šňůry. Dost často je tento údaj podhodnocený oproti realitě. Ne vždy má šňůra kruhový průřez a tak se poměrně těžko měří její tloušťka. V mikrometru se navíc vlákna trochu zmáčknou což u velmi tenkých šňůr vede k značným procentuálním chybám při měření.
Jak z toho ven?
Bez možnosti si šňůru osahat před nákupem nám zbývá jenom jedna možnost jak odhadnout reálnou tloušťku. Stačí se řídit údajem o pevnosti šňůry. Musíme ale mít o šňůrách trochu přehled. Ideální je pokud máme nějakou šňůru, s níž jsme spokojeni a známe její parametry. Pokud někdo nabízí identický průměr s výrazně vyšší nosností, pak je třeba počítat s tím, že šňůra může být výrazně silnější i průměrem.
Ve výsledku je stejně nakonec nejlepší si poradit od kamaráda nebo někoho jiného, kdo má s posuzovanou šňůrou zkušenosti. Nesmyslné údaje o průměru a nosnosti jsou obzvlášť markantní u zásilek z Číny. U zavedených výrobců přece jen fungují rozumnější rozptyly v toleranci při výrobě.
Co průměr šňůry ovlivňuje?
Kromě nosnosti průměr šňůry ovlivňuje i délku náhozu. A to razantně. Tenčí šňůra vám umožní házet daleko i s lepší přesností než šňůra silnější. Při lovu na řece pak budete chtít šňůru tenčí, na níž nebude vznikat takový průvěs v proudu.
Výhody větší nosnosti jsou zřejmé. Dokážeme díky ní zachránit spoustu vázek a nástrah, o než bychom snadno přišli. Drahá pletenka se tak často zaplatí. Zejména při lovu na woblery díky ní dokážeme ušetřit často víc peněz, než kolik jsme vydali na její pořízení.
Vlastnosti splétaných šňůr
Barva šňůry
Opět narážíme na to, že trh je v tomto možná až příliš pestrý. A to doslova. Můžete mít šňůry ve fluo barvách, které se hodí spíše někam na moře. Přesto jsou rybáři, jenž takové barvy používají i u nás. Díky nim lze přesně sledovat kudy vedeme nástrahu a jak. Na rozdíl od vlasce ale musíme brát v úvahu, že šňůra je daleko nápadnější. Při lovu na takovéto vykřičené šňůry není od věci delší fluo návazec před nástrahou, který tuto nevýhodu eliminuje…
Většina ostatních šňůr se vyrábí v tmavých přírodních barvách a jejich kombinacích. Málokdo ovšem chytá na jednom typu vody a tak se dá říct, že barva nehraje až takovou roli. Respektive nelze vybrat nic úplně univerzálního a tak si s tímto parametrem nemusíme tolik lámat hlavu.
Složení šňůry
Každou šňůru lze rozpitvat na několik tenčích vláken. Tyto vlákna pak sestávají z dalších stovek mikro vlákénék. Šňůra s hustším složením je pak zákonitě odolnější a pevnější i při oděru.
Pletená šňůra na štiky – jak vybrat?
Sestavili jsme přibližné vodítko pro výběr šňůry dle očekávané velikosti lovené ryby. V praxi doporučujeme ale zohlednit i typ revíru. V těžkých podmínkách zarostlých vod je vhodné pořídit silnější šňůru, na rychlé proudící vodě o něco slabší.
- Menší štiky do 60 cm – 4 – 5 kg nosnosti šňůry
- Štiky do 85 cm – šňůra 7 – 8 kg
- Lov trofejních dravců – 15 – 20 kg
*samozřejmě nejde odhadnout velikost úlovku dopředu, proto je vše počítáno s velkou rezervou
Vyzkoušené značky na trhu
- Spiderwire – jedna ze šňůr, která má opravdu kruhový průřez. Žádná plochá šňůra, která drží udávanou tloušťku jen při pohledu z boku. Při výrobě je navíc do šňůry teplem a tlakem aplikován teflon a další příměsi pro zvýšení odolnosti
- Berkeley – zavedená a osvědčená značka šňůr z materiálu microdyneema. Ten je velmi odolný proti otěru a nesaje vodu, což se hodí hlavně v zimě.
- Power pro – za poslední roky se tato značka stala poměrně populární mezi mnoha vláčkaři, zejména díky široké paletě barev. Ovšem pozor, zejména na zahraničních e-shopech se často objevují falzifikáty, které jsou po pár týdnech často na vyhození.
Čtěte také: Návazce na štiky – druhy, výběr
Be the first to comment