Jak vybrat brodicí kalhoty – přehledný průvodce

Koupě brodicích kalhot je ošemetná záležitost. Stejně jako v ostatním rybářském sortimentu, i zde je na výběr z desítek značek a typů materiálu. Vyznat se v tom vám pomůže následující článek.

Brodění řekou je nejvíce spojeno s muškařením, které se bez něj těžko obejde. Ale i přívlač na řekách je s ním daleko jednodušší. S nástupem lovu z Belly Boatu se okruh rybářů, kteří potřebují kvalitní oblečení pro pobyt přímo ve vodě, mnohonásobně rozšířil.

Před nákupem drahých broďáků je však nutné si rozmyslet jaký druh materiálu a provedení vlastně potřebujete.

Jaké brodící kalhoty vybrat?

Podle výšky/délky:

  • Brodící holínky – Tyto základní a nejlevnější holínky v podobě nohavic dosahujících někam k rozkroku jsou dostačující varianta asi jen na chytání v opravdu malých tocích. Příkladem mohou být holínky Delphin River v ceně okolo 800 Kč
Brodící holínky poslouží na malých pstruhových potocích

I středně velká říčka má hlubší tůně, kde snadno zahučíte až po pás. Holínky bývají vyrobeny z PVC, což je nejlevnější ale dostatečně odolný materiál. Na malých pstruhových potocích můžou vaše potřeby plně uspokojit. Většina rybářů dá ale přednost něčemu delšímu.

  • Broďáky do pasu – Na trhu se tolik nevyskytují ale jedná se o již šířeji použitelnou variantu, která vám umožní pohybovat se i v hlubších partiích
Brodící kalhoty do pasu
  • Prsačky – Pokud budete kupovat brodicí kalhoty tak z devadesáti procent půjdete do tohoto druhu. S těmito kalhotami není problém brodit na hlubších místech a zůstat po celý den v suchu.

Rozdělení brodících kalhot dle materiálu

Zatímco předchozí dělení je naprosto jasné, tady nastává trochu větší prostor pro individuální názor každého z nás. Nabídka na trhu je z hlediska materiálů poměrně pestrá a cenově velmi široká. Od opravdu levných až po nehorázně drahé.

PVC brodící kalhoty

Klasické brodicí kalhoty z polyvinylchloridu mají jednu velkou výhodu. Jsou prakticky nejlevnější. Kompletní kalhoty s přivařenou holínkou se dají sehnat v cenách už hluboko pod tisíc korun.

Odolnost a nízká cena – výhody PVC. Teplo a komfortní pohyb ale příliš nenabízí

PVC je navíc relativně dosti odolný materiál, který vydrží hrubé zacházení. Navíc se snadno zalepí i u vody v případě poškození. Proto je s oblibou využíván na těžkou práci v rybníkářství. Jediné co PVC škodí jsou UV paprsky. Tento vliv se ale projeví až po dlouhé době a tak se dá počítat s výdrží minimálně několik sezón.

Nevýhody jsou v podstatě dvě: nejsou moc pohodlné ani ohebné a také hodně váží. Dlouhé přecházení kolem řeky je v nich spíše za trest. K pohodě nepřispěje ani nepřítomnost tepelné izolace nebo odvětrávání. V zimě v nich bez teplého prádla bývá hrozná zima a v létě naopak rybáře sužuje vedro.

Příkladem mohou být tyto broďáky v ceně okolo tisícovky: Zebco PVC Waders

V současnosti se dají zakoupit různé variace na PVC, které jsou mírně dražší ale snaží se dosáhnout lepšího komfortu z hlediska nošení a ohebnosti materiálu. PVC v tomto případě bývá kombinováno například s nylonem a jinými tkaninami.

Například: Ron Thompson Ontario z polyesteru s vodotěsnou úpravou za cca 1300 Kč. Tloušťka materiálu je jen 0,6 mm. Kalhoty jsou tak lehké a ohebné zároveň.

Neoprénové brodicí kalhoty

Neoprén nabízí nejlepší ochranu před chladem i dobrou mechanickou odolnost. Nevýhodou je vyšší váha, kterou pocítíte při pěších pochůzkách.

Neoprén je moderní materiál jenž dobře chrání před vlhkem a chladem. brodicí kalhoty se nejčastěji prodávají v kombinaci s pevně přilepenými holínkami jako u PVC. Výhodou neoprénu je dobrý tepelný komfort. Nejčastěji se tloušťka materiálu pohybuje v rozmezí 3 až 5 mm, což ochrání před mrazem i v zimním období za předpokladu, že se pod to dobře oblečete.

Nevýhodou je přílišná váha (v závislosti na velikosti postavy 5 až 7 kg i s holínkami) a poněkud náročnější chůze. Materiál ale dobře pruží a nebývá problém v něm zdolávat i různé terénní překážky podél toku. Odolnost vůči různým propíchnutím háčky a poškozením od pobřežní vegetace je vynikající, jediné co může hrozit je roztržení neoprénu.

Na to je ale potřebujete smůlu a musíte uklouznout v blízkosti něčeho ostrého nebo špičatého. Běžným chozením skrz pobřežní džungli neoprén díky mocnosti materiálu příliš neutrpí. Maximálně je potřeba při svlékání se vytáhnout různé trny a bodláčí.

Díky speciálním nášivkám na kolenou se nebojím ani plížení po čtyřech u břehu nebo v mělké vodě. Z pohledu okolí to vypadá sice směšně ale opatrné přiblížení k rybám zvyšuje šance na lepší úlovek spíše než suverénní napochodování do půlky řeky.

Neoprén je také výbornou volbou pro Belly Boat v chladnějším období. Rozdíl v tepelném komfortu a pohyblivost oproti PVC je značný.

Když vezmeme v úvahu relativně dobrou cenu, tak jsou neoprenové brodící kalhoty nezbytným kusem výbavy pro všechny muškaře a vláčkaře, kteří chytají i v chladné vodě. V obchodech je pořídíte za zhruba 2 – 3 tisíce korun. Ve slevách ještě o něco levněji.

Například: Neopreny SPRO Waders. Materiál o síle 4 milimetry dobře chrání i zimě a je odolný vůči mechanickému poškození.

Membránové brodicí kalhoty

Membránová tkanina poskytuje největší lehkost a volnost. Za pohodlí ale musíte zaplatit

Nejmodernější materiály tzv. dejcháče patří k tomu nejdražšímu co si můžete na ryby pořídit. Prémiové značky jsou drahé jak ojetá škodovka, což ale většinou bývá vyváženo delší zárukou a možností kvalitních oprav při poškození.

Cenová hladina začíná zhruba od 4 až 5 tisíc korun u levnějších výrobců.

Materiál je prakticky stejný jako u sportovního oblečení. Podobně jako lyžařské a horolezecké bundy mají tyto kalhoty svoji nepromokavost založenu na membráně, která nepropouští vodní molekuly směrem k tělu.

Naopak vodní páry směrem ven membránou prochází bez zábrany. O reálném efektu dýchání se vedou spory i v oblasti sportu. V našem koníčku to je ještě pikantnější v tom, že k ventilaci by mělo zčásti docházet do vody.

Přesto ale jsou membránové kalhoty nejpříjemnější na nošení i ve vedru. Částečně za to může i jejich lehkost, která je s neoprénem a PVC nesrovnatelná. Chodit takto celý den kolem řeky nečiní žádné větší potíže. I z hlediska skladování a přepravy je to značná výhoda. Sbalit se dají do jakéhokoliv menšího zavazadla.

Nevýhodu může představovat neexistence ochrany proti chladu. Několikrát jsem doslova vymrzl v horské pstruhové řece zatímco na břehu zuřilo třicetistupňové vedro. V chladnějším počasí počasí pak nemá smysl vyrážet bez teplých spodních kalhot. Proto má mnoho rybářů v záloze i pořádné neoprény, které si nechává na chladné období roku.

Materiál je poměrně pevný ale přesto je lepší dávat si na kalhoty pozor při procházení různými křovisky. Vzhledem k ceně a trochu složitější opravě je lepší být obezřetný.

U těchto kalhot si můžete povšimnout jednoho zásadního rozdílu – většinou nemají integrované boty.

Membránové kalhoty jsou zakončeny ponožkou. Potřebujete navíc brodící boty

Zakončení bývá řešeno neoprenovou ponožkou. K těmto kalhotám tak potřebujete ještě speciální brodící boty. Ty bývají často součástí setu s kalhotami případně si je můžete dokoupit zvlášť.

! Svérázně pojatý názor o brodících botách si můžete počíst v tomto článku!

Cena za kvalitní obuv do řeky je zhruba stejná jako za kvalitní turistickou pohorku. Rozpětí začíná od dvou tisíc za pár ale většina kvalitních značek prodává boty v cenách okolo pěti tisíc korun.

Výdrž brodicích kalhot

Bolestné místo této součásti výstroje je její výdrž. Výrobci testují broďáky tlakovou zkouškou, která by měla odhalit vadné kusy. Přesto ale občas dochází k průsakům již po kratší době používání.

Z hlediska výdrže bývá nejvíce odolný PVC a neoprén. Zejména u neoprénu je větší pravděpodobnost, že časem selže gumová holínka spíše než kvalitní tlustý materiál kalhot.

U dejcháčů je situace poněkud komplikovanější. Záleží zejména na kvalitě švů. Rybáři nejvíce spoléhají na dražší značky jako Simms, Patagonia nebo Taimen.

Levnější značky jsou občas sázkou do loterie. Mě začali prosakovat již po třech měsících, někomu drží již několik let. Někteří jedinci jdou úplně jinou cestou a pořizují si každý rok nové laciné kalhoty z Číny, které mají životnost tak akorát jednu sezónu.

Problematika výdrže je ale složitější. Zčásti závisí na údržbě a péči, které kalhotám věnujete. Jsou sice určené do vody ale kalhoty, které po vycházce k vodě necháte dlouhý čas mokré v zabaleném zavazadle trpí. Bez dobrého vysušení po lovu můžete těžko počítat s dobrou výdrží lepených švů. I vodě odolné lepidlo má totiž své limity.

Toto není důsledek inkontinence nýbrž prosakujících lepených švů u membránových brodicích kalhot

Otázka výdrže je navíc značně relativní. Zatímco jeden kolega vám potvrdí, že jeho brodící kalhoty jsou již třetí sezónu bez průsaku. Další kolega u stejného modelu bude ke konci sezóny shánět opravu nebo nové kalhoty.

Všechno samozřejmě záleží ne na době vlastnictví ale na počtu a délce vycházek. Kvalitní broďáky vyšší cenové hladiny vydrží bez průsaku klidně i 150 celodenních vycházek. To pro někoho může znamenat pět sezon pro někoho jeden rok.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.