Jak správně vláčet – pomůcka pro začátečníky

štika
Ilustrační foto: redakce

Začátek s přívlačí může být těžký. Hlavně pokud nemáte kamaráda, který vám ukáže co a jak. Hlodavý pocit, že to možná dělám úplně blbě kazí požitek z lovu. Dravců je přitom méně než kaprovitých ryb a tak důvěra ve správnost počínání je základ úspěchu. Hlavně když to dlouho nebere. Univerzální návod, jak správně vláčet samozřejmě neexistuje. Nějaké osvědčené postupy ovšem existují. Tento článek je určen hlavně úplným začátečníkům, kteří potřebují jistotu, že dělají správnou věc.

Rovnoměrné navíjení aneb symfonie pro rotačku

Rovnoměrné navíjení nepatří mezi sofistikované vláčecí techniky ale také funguje. Pro začátečníky je nejlepší použít tuto metodu v kombinaci s rotační třpytkou. Rotačka pečlivě vedená nad překážkami dokáže vybláznit okouny, pstruhy, tlouště i štiky.

Tímto způsobem můžeme tahat samozřejmě i woblery. Technik vedení je ale u těchto nástrah daleko více. Rovnoměrné navíjení je snad u wobleru jasná volba jen při cíleném nočním lovu sumců, což ale zase není příliš začátečnická záležitost.

Jak správně vláčet gumy

Gumové nástrahy jsou stvořené pro takzvané jigování. To není nic jiného než stupňovité vedení. Jednoduše nástrahu vždy necháme klesnout na dno a hned ji zvedneme. Obyčejně stačí třikrát otočit kličkou a poté udělat pauzu. Během pauzy by měl probíhat alespoň vteřinový pád nástrahy na dno, při kterém může přijít záběr.

Délka pauzy a délka navíjení je předmětem vaší tvořivosti a instinktu. Jsou známé i případy, kdy ryby braly na nástrahy, které se vůbec nezvedly a doslova oraly dno. Nebezpečí utržení nástrahy je ale dosti velké.

fluo woblery

Hladinové nástrahy

Jak správně vláčet hladinové nástrahy závisí zejména na jejím typu. Nejoblíbenější jsou tzv. poppery. To jsou woblery s výdutí na čele. Tou musíme vyvolat to správné „popnutí“, tedy pukavý zvuk a výstřik vody na hladině. Pro dravce tak popper vypadá jako unikající rybka. Tento způsob fungování vybízí k přerušovanému pohybu s pauzami.

Hladinové poppery

Existují ale různé hladinové woblery s ocásky a vrtulkami. Ty můžeme vodit pomaleji i s menšími pauzami. Velmi zajímavé jsou různé imitace myší, ještěrek a hadů.

Jigstreamery a nepohyblivé gumové nástrahy

Někteří rybáři se vyhýbají nástrahám, které sami nedělají žádný pohyb. Je to tím, že neví jak správně vláčet s různými ráčky, streamery a podobnou havětí.

Jigstreamery jsou výbornou nástrahou pro lov candáta

Ráčky a nymfy můžeme vodit přískoky po dně. Zejména na řekách jsou ryby zvyklé jíst různé živočichy žijící mezi kameny. Na štiky v létě se naopak osvědčilo vést nymfy velice agresivně. Lákavý pohyb lze docílit ostrým škubáním špičkou prutu, které rozhýbe i zdánlivě nepohyblivá chapadla.

Samostatnou kapitolou jsou jigstreamery s dlouhými vlasy z umělých materiálů. Můžete též sehnat výrobky z proužků srsti či peří. Nejlépe je rozhýbete kýváním špičky prutu. Správný pohyb lze nacvičit u břehu a pak ho zkombinovat s přerušovaným navíjením a pauzami na dně revíru.

Správný výběr váhy nástrahy

Začátečník může chybovat i při výběru váhy nástrahy. Týká se to samozřejmě hlavně gum. Ty jsou ale nejvíce používané díky jejich nižší ceně.

Předně je třeba říct, že záleží i na cílové rybě. V místě kde se loví hlavně tloušť není potřeba lovit úplně u dna. Tloušť přes léto loví hlavně i hladiny. To samé platí i pro bolena. Hlouběji je potkáte spíše během chladného období ruku.

Většinu ostatních druhů ryb můžete lovit u dna. K tomu je ovšem potřeba správně zvolit váhu jigové hlavičky nebo čeburašky.

Čeburaška montáž naq offset háčku
Čeburaška umožní každé nastráze vybrat libovolnou zátěž

Na stojaté vodě je možné lovit na malé zátěže. S rostoucím proudem a hloubkou už ale přituhuje. Na řece v hlubokých jámách může být i přes pět metrů a dvacet gramů zátěže je v takových místech běžná norma. Je potřeba volit takovou zátěž abyste vždy po několika málo vteřinách v prutu cítili, jak nástraha naráží na dno. Čím větší proud a větší hloubka, tím větší zátěž bude potřeba.

*3D nástrahy jsou tak trochu exotika. Někteří jedinci ale nedají dopustit na různé žabky a trojrozměrné imitace rybiček.

Čtěte také: Vedení wobleru – tipy na různé styly

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.