Začínající vazač má před sebou velký úkol. Zorientovat se ve všech materiálech a finesách jeho použití při vázání různých vzorů mušek v různých velikostech. K prostudování ho čeká mnoho druhů peří, srstí a dubbingů. Základním materiálem je ale vázací nit, která mušku drží pohromadě.
V obchodě narazíte na široké spektrum zboží a značek, které se mezi sebou liší v množství ohledů. Jsou nitě z materiálů jenž lépe odráží UV záření. Další nitě vynikají pružností, některé mohou mít více barevných odstínů smíchaných dohromady a jiné zase lepší schopnost plavat.
Zpočátku nás ale bude zajímat zejména tloušťka nitě, která rozhodne zda nit použijeme jako vázací, se kterou ovšem lze i například tvarovat tělíčka, nebo jako nit čistě tělíčkovou. Ze silných tělíčkových nití těžko vytvoříte drobnou suchou mušku. Musíme proto vědět jakou nit zakoupit či objednat.
Dva systémy značení vázacích nití
V popisech nití od výrobců naleznete většinou nějakou číselnou hodnotu. První varianta označení nití je více tradiční, pomocí číslovek a lomítka s nulou.
Běžná vázací nit se označuje nejčastěji číslem 8/0. V tomto systému značení se stoupající číslovkou nit zeslabuje. Vázací nit označení 12/0 nebo výše už je velmi jemné vlákno pro opravdu drobné použití. Přetrhnout takovou nit lze jedním neopatrným pohybem například v blízkosti špičky háčku.
Naopak nitě značené 6/0 a méně jsou již silnější než běžně používaná vázací nit a můžeme je použit tam, kde potřebujeme materiál lépe fixovat. Například u větších streamerů nebo hlavně při vázání pomocí srsti. Například hlavičky mušek tzv. muddlerů, které se tvarují ze srsti divoké zvěře vyžadují poněkud silnější vlákno.
Přesnější značení pomocí jednotky Denier
Předchozí značení má nevýhodu v rozptylu hodnot, díky němuž může nit každého výrobce o stejném značení mít odlišné parametry.
Denier je naopak precizní jednotka založena na váze vlákna daného materiálu při délce 9000 metrů. Proč zrovna taková délka není až tak důležité. Jedná se o jednotku používanou v textilním průmyslu, kde je potřeba přesného označení materiálu naprosto logická.
Standardní vázací niti značené předchozím systémem jako 8/0 odpovídá hodnota 72 denieru. Devět kilometrů této niti tak váží 72 gramů. Silnější nit značená kolem 3/0 až 4/0 je v denieru hodnocena číslem 140 D. Můžeme si tak představit, že taková nit je zhruba dvakrát tak silná. Vodítko k výběru niti je tak jednoduší i při nákupu on-line.
U většiny mušek vystačíme se zlatou střední cestou 8/0 nebo 72 denier. Pro mušky na moře nebo velké štikové streamery se ale i u nás používají silná vlákna o hodnotách kolem 300 denier. Nutno však podotknout, že tloušťka není jediné kritérium pro výběr niti. Můžeme posuzovat i elasticitu či složení vláken, které mohou být zapletené či naopak paralelně složené k sobě, což se dobře využije spíše pro vytváření přirozeně vypadajícího tělíčka než pro pevnou fixaci většího objemu materiálu.
Buďte první kdo přidá komentář