Boilies je specializovaná nástraha vyvinutá pro lov velkých kaprů. Je to velmi specifický druh nástrahy, na nějž ale není těžké lovit. Začátečníky možná trochu zmate milión způsobů, jak chytat na boilies. V principu to ale není složitá věc.
Kaprařina na boilies je v Čechách jedním z nejrozšířenějších způsobů rybaření. Je to metoda, která vám docela snadno umožní selektovat velké kapry od menších ryb a záběrů bílé ryby, která si s tvrdou kuličkou moc neporadí. Nástraha vydrží dotírání drobotiny a nechá se sežrat jen od velkého kapra. Občasným záběrům cejnů, tloušťů a dalších ryb ale nikdy úplně nezabráníte.
Boilies je ovšem nástraha, se kterou se i začínající rybář snadno dopracuje k větším rybám.
Co je to boilies vlastně zač
Boilies znají i malé děti v rybářském kroužku. Před dvaceti lety to ale byla v Čechách žhavá novinka. Jak chytat na boilies se rybáři teprve dozvídali z knih a dalších. Boilies jsou v podstatě vařené kuličky z těsta. Jeho směs je oproti klasickému rybářskému těstu velmi sofistikovaná. Kdejaký kapr jí lepší stravu než vy.
Některé kuličky boilies jsou ještě vymakanější než různé fitness doplňky stravy pro kulturisty. Hodně rybářů věří tomu, že velký kapr má raději potravu bohatší na minerály, bílkoviny a další výživné látky. Do boilies pak neváhají dát ani drahé přísady.
Poprvé se boilies objevily v Anglii koncem osmdesátých let. Dnes je to běžná nástraha, kterou si můžete koupit v každých rybářských potřebách. Zapálení kapraři si je dokonce vyrábí sami doma.
Kolík stojí kupované boilies
Suverénně nejdražší jsou prémiové značky jako LK Baits, kde malá piksla dobře naloženého boilie stojí třeba 250 Korun.
Pak jsou tu boilies třeba od Karla Nikla – (kilovka stojí kolem tří stovek)
A pak tady je Decathlon s boilie za stovku
Levnější už může být jen výroba doma
Boilies jsou určeny většinou pro velké ryby. Průměr kuliček je různý, není výjimkou ani dva centimetry v průměru.
Jak vybrat příchuť boilies
Příchutí a dipů na boilies je také poměrně dost. Každý má svoji oblíbenou chuť, na níž nedá dopustit. Hlavní debaty se většinou vedou spíš o typu příchutě. Můžeme rozlišovat dva základní druhy:
- Ovocné boilies (jahoda..)
- Masové boilies (ryba, oliheň, různé mušle)
- Ostatní příchutě jako vanilka, čokoláda, med, anýz
Kromě chuti si ještě můžete vybrat boilie plovoucí nebo potápivé:
- Plovoucí boilies – hodí se například na revíru kde je mnoho bahna a těžká nástraha do něj může zapadnout. Plovoucí se lehce vznáší nade dnem nebo jeho povrchu. Ryba ho tak lépe najde.
- Potápivé boilies – hodí se pro zakrmování a pro lov na tvrdším dně.
- Je oblíbené používat dvě kuličky boilies pod jedním háčkem. Když dáte jednu kuličku plovoucí a druhou potápivou tak máte nastraženo na „panáčka“.
*Boilies vždy vybíráme s ohledem na charakter revíru (bahno/tvrdé dno a také stoják/řeka)
Jak chytat na boilies s vlasovým přívěsem
Boilies není medovka, červ ani žížala. Na háček se nedává a ani by to kvůli tvrdosti moc nešlo. Dává se na vlas. To je kousek šňůrky nebo vlasce přivázaný k háčku. Funguje to skvěle a nemusíte se bát, že rybu nezaseknete. Nejčastěji se vlasový přívěs vyrábí z následujících komponentů:
- Vhodný kaprový háček
- Kousek vlasce nebo šňůry
- Můžete použít i bužírku
*Variant montáží a nastražení je víc. V začátku si to ale nemusíte komplikovat větším množstvím bižuterie.
Postup nastražení na vlasový přívěs:
- Připravte si asi dvacet centimetrů šňůrky nebo vlasce (délka pro lepší manipulaci při výrobě, ve výsledku bude kratší)
- Na jednom konci šňůry vytvořte malou smyčku
- Druhý konec přivážeme k háčku. Délku přívěsu volíme hlavně podle velikosti boilies. Měl by ale zůstat alespoň centimetr a půl mezi nástrahou a háčkem pro volný pohyb.
- Bužírku navlékneme na rameno háčku, aby přívěs odbočoval těsně nad obloučkem
Je to jednoduché a tak si během chvíle můžeme doma připravit fůru háčků s přívěsem do zásoby. Jde to samozřejmě navazovat i přímo u vody.
Jak nasadit boilie na přívěs
Musíme kuličku provrtat speciálním ručním vrtáčkem. Pak protáhneme přívěs za smyčku skrz a boilies je nasazené. Ještě je nutné použít zarážku aby kulička nespadla. Zarážky se dají koupit za pár korun.
Poprvé u vody s boilies
Lov ryb na boilies se trochu odlišuje od ostatní rybařiny jako je třeba feeder a plavaná. Nepotřebujete ale příliš mnoho zkušeností abyste pochopili jak chytat na boilies. Zas taková věda to zdaleka není.
Nenechte si nikde na internetu nabulíkovat, že hned musíte koupit speciální kaprové pruty, stojany, hlásiče a další věci. Samozřejmě, že se bez toho časem neobejdete. Na vyzkoušení boilies vám ale stačí jakýkoliv prut, se kterým jste na kapry chodili dříve.
Obecně je lov kaprů o dlouhých náhozech. Ne, že by se kapr nedal chytit u břehu, všichni to ale hází co nejdál. Dost možná proto, že pak nemusí být na břehu zticha a můžou klidně grilovat a provádět další hlučné činnosti. Některé revíry jsou navíc tak rušné, že ryby nemají na břehu klid a tak je lepší chytat dále.
Chce to dostatek vlasce
Ne všude se ovšem může zavážet a nezřídka jsou kapři daleko od břehu. Proto se hodí mít speciální kaprový prut, se kterým to jde lépe házet. Naviják na kapry by měl být dost velký, jelikož máte nezřídka nahozeno ke 100 metrům a ještě musíte mít rezervu vlasce pro záběr i zdolávání. Chce to alespoň třicítku protože s boilies se chodí na velké ryby.
Složitější to je s výběrem olova. Používejte vždy průběžně montáže, kdy olovo po utržení odpadne. Je to pro rybu daleko bezpečnější. Olova a zátěži si ale budete muset koupit víc, protože každý tvar se hodí do jiných podmínek. Zejména na řece, která táhne budete muset používat velké váhy. Takovým případem je třeba Labe zjara nebo v období dešťů.
Úspěch při lovu vždy závisí hlavně na výběru boilie a způsobu zakrmování. Časem zjistíte jaké koule vám nejlépe fungují na jakém místě a s jakou montáží. Říká se, že v létě to jde lépe na ovoce, zatímco v zimě spíše na masové příchutě. Mnoho rybářů řeší i výběr barvy boilies. Připravte se také na to, že se krmí hodně a nejen boilies. Budete kupovat, namáčet a vařit i partikl – kukuřici, řepku, cizrnu a další.
Závěrečné povzbuzení
Chytání kaprů na boilies je ale velmi úspěšná metoda lovu. I začátečník se dočká pořádných ryb. Jediné co je někdy potřeba, je trochu více trpělivosti. Na druhou stranu jsou rybáři, kteří s boilies jdou jen na odpoledne a nějaká pěkná ryba se jim povede také. To už je ale hodně o znalosti míst a načasování. Nejdůležitější je však nebát se a nějak prostě začít.
Buďte první kdo přidá komentář