Nové vybavení pro noční kontroly používá rybářská stráž v Brandýse nad Labem. Díky spolupráci s radnicí obdržela dvě termokamery.
O novém vybavení pro porybné informoval Středočeský územní svaz na svém webu.
„Jedná se o špičkovou záznamovou techniku, která bude využita zejména při preventivních akcích naší rybářské stráže“, píše se v této zprávě na webu středočeských rybářů.
Porybní disponují dvěma termokamerami Axion 2 XQ35 a Axion XM30F, jejichž pořízení vyšlo na částku 72 980 Kč, z toho však celých 40 000 Kč činí dotace od města Brandýs nad Labem. Zdejší MO hospodaří na Labi i na okolních pískovnách a několika dalších plochách.
Kamery pomohou kontrolovat dodržování zákazu lovit přes noc
„Kamery budou především využívány na zjišťování lovu mimo stanovenou denní dobu, která je častým porušením rybářského řádu a dopomohou tak k prokazatelnější dokumentaci toto kárného provinění,“ pokračuje sdělení SÚS.
Lov mimo povolenou dobu patří na mnoha revírech k nejčastějším přestupkům. Mezi rybáři jde patrně o nejméně populární pravidlo, neboť lepších úlovků lze často dosáhnout hlavně za tmy.
Povolenou dobu lovu přitom určuje Zákon č. 99/2004 Sb., jakékoliv výjimky musí povolit Ministerstvo zemědělství. To uděluje výjimky jen pro omezený počet revírů a většinou jen na letní období.
Před kamerou se ve tmě nikdo neschová, osvědčila se už na jiných revírech
Termokamera je zařízení, které na první pohled připomíná klasickou videokameru.
Zobrazuje však předměty a osoby bez závislosti na intenzitě okolního světla, díky čemuž umožňuje snadno pozorovat okolí za šera či úplné tmy.
Hobby využití těchto přístrojů je zatím rozšířené zejména mezi myslivci, jejichž činnost probíhá nejčastěji za tmy.
Největší přínos mají však pro bezpečnostní složky a také pro rybářskou stráž, která až dosud musela spoléhat jen na běžné svítilny a čelovky. Potenciální pachatelé přestupků tak o blížící se kontrole věděli s předstihem a mohli se skrýt pod rouškou tmy.
Nehledě na poměrně vysokou cenu těchto zařízení se termokamera stává stále běžnější součástí kontrol.
Díky termokameře dochází ke zjednodušení nočních kontrol. Jakékoliv osoby na břehu jsou díky ní vidět zcela zřetelně aniž by se kontrolující osoba musela demaskovat kuželem viditelného světla.
Dosah termokamer se přitom běžně pohybuje ve vyšších stovkách metrů až jednotek kilometrů. U zmíněných modelů se udává dosah 850, respektive 1300 m. Díky možnosti pořizovat foto a video tak získává RS možnost na dálku nepozorovaně pořizovat důkazní materiál, který snadno poslouží k usvědčení pytláků.
Termokamery již používá například profesionální stráž na přehradě Orlík.
Díky kameře se pytláci neschovají ani v temném lese
Termokamery práci RS značně zjednodušují. Je na nich vidět například horečná aktivita při maskování nekalostí, kdy pachatelé slyší příjezd plavidel RS ale domnívají se, že ve tmě stihnou vše uklidit.
V některých případech došlo k dopadení pytláků v lesním porostu, kam se před porybným v noci schovali.
Zatímco dříve se stráž musela spokojit se zabavením opuštěného vybavení na břehu, na kameře vidí i osoby schované ve tmě. O zkušenostech profesionální RS s nočníni kontrolami za použití podobných zařízení se můžete dozvědět například v podcastech Rybo.cz.
Autor podcastu se vypravil na náročnou noční kontrolu na revíru Orlík. Poslechnout si o tom můžete na jeho kanále na YouTube:
Buďte první kdo přidá komentář