Za pár týdnů se otevírají pstruhové revíry. Četli jste už nový řád na rok 2021? Možná jste si všimli, že podstatná část územních svazů ČRS zavádí na P revírech nutnost používat háčky bez protihrotu. To je dobrá věc. Bohužel to jako vždy neplatí všude a některé ÚS zůstávají při starém.
Některé revíry s výskytem pstruha obecného navíc papírově patří pod MP a naděje, že na nich bude zavedené stejné nařízení se zatím rovná nule. Podle mě to je škoda.
Přejít na háčky bez protihrotu nemůže na takových lokalitách nikdo nikoho nutit. Hodně rybářů to proto ani neřeší a dál chytají jak jsou zvyklí. Maximálně jim někdo napíše jedovatý komentář pod fotku na síti.
Já se bojím, že kolektivní buzerace, která probíhá v komentářích na Facebooku může mít někdy úplně opačný efekt a část rybářů prostě bude používat protihrot už z principu, aby si ostatní pořádně nakrkli. Proto bych chtěl, spíš než někomu nadávat, vyzdvihnout výhody, které háčky bez protihrotu mají a zároveň popřít některé omyly.
Moje osobní zkušenost s „barbless“ háčky je veskrze dobrá, odhadem je používám zhruba deset let. Nejdřív jsem je měl na pstruhovou přívlač a posléze na mušku. Nemám pocit, že bych kvůli tomu ztrácel ryby ani neplatím za háčky víc peněz než dříve.
Háčky bez protihrotu jsou šetrnější vůči rybě
Tohle je věc, která třeba masaře vůbec nemusí zajímat. Většina rybářů už dnes ale původního pstruha automaticky pouští zpátky. Proto je potřeba rybu zdolat rychle a bez poškození. K tomu jsou ideální nejlépe malé jednoháčky bez protihrotu.
Rychlé vyproštění ryby bez zbytečné manipulace
Tohle úzce souvisí s předchozím bodem. Ryba na jednoháčku bez protihrotu jde sundat během vteřiny. Kolikrát stačí přidržet jen háček a rybu pustit úplně bez dotyku. U větších ryb většinou háček vypadne okamžitě po podebrání.
Nemusíte vyhazovat staré háčky, protihrot stačí zamáčknout
Lov na nástrahy bez protihrotu není trik, jak z rybářů vytáhnout další peníze. Nemusíte ani pracně přezbrojovat rotačky, kde je výměna háčku skoro za trest.
Úplně stačí zamáčknout protihrot. Efekt je téměř stejný. Stačí k tomu kleště nebo peán, který má každý u sebe.
Není pravda, že háčky bez protihrotu ztrácí ryby
Respektive se dá říct, že ryby padají i z háčků s protihrotem. S kvalitním háčkem bude procento spadlých ryb zhruba stejné a rozdílu si nevšimnete. To je moje osobní zkušenost a věřím, že i zkušenost spousty jiných rybářů.
Naopak někdy ryby nadměrně padají z běžných háčků s protihrotem. Velký vliv na to může mít styl zdolávání nebo prostě máte blbej den (nebo volšový ruce).
Nedá se ale říct, že by háček bez protihrotu měl nějaké výrazné nevýhody. Je to jen o vaší volbě, která neovlivní vaši peněženku ani styl chytání. Můžete ale trochu ušetřit obsádku ryb na pstruhových revírech.
Dá se namítnout, že rybaření je lov a rybám se v žádném případě nelíbí. To je úplná pravda. Taky se dá říct, že všechny ryby sníte a nemá smysl protihrot řešit.
V obou případech ale určitě za každou vycházku chytíte několik ryb podmíru, které stejně musíte pustit. S jednoháčkem bez protihrotu to zvládnete naprosto bez problémů, zdolání malého pstruha a vyproštění bez dotyku je někdy otázka pár vteřin. Nejspíš ani nestihne postřehnout co se stalo. S poctivým trojhákem s hroty ho ale dost možná budete trochu páčit a zbytečně na něj chmatat pazourama.
V kterém z těchto případů asi ryba vyvázne bez větší újmy? Zkuste si tipnout sami.
Nezáleží jestli ryby pouštíte nebo jste masař a 3 ryby za den je vaše běžná norma . Zájem všech nás je mít na revírech slušnou obsádku původních druhů ryb. K tomu je potřeba chránit hlavně dorůstající populaci.
Ochrana podmíráků před zbytečným poškozením je hlavní argument pro používání bezprotihrotu (nebo jeho zamáčknutí). Opatrností vůči vráceným rybám si pomáháme zajistit další budoucnost revůru. Třeba i díky tomu za pár let bude víc pstruhů pro „sportovce“ i masařky. Navíc to doopravdy skoro nic nestojí.
P.S. pokud hledáte možnost, jak více podpořit české pstruhovky, tak vás odkážu na tyto dva spolky:
- Spolek Zachraňme lipana a pstruha potočního – podkrkonošské pstruhovky
- Přátelé vod pětilisté růže – jihočeské vody
Už jsi někdy sledoval rybáře při lovu pstruhů na háčky bez protihrotu? Rvou rybu, jako by obrovská. Už jsem viděl mnoho prorvaných tlam pstruhů! Protihrot ti vadí, i když je minimální. A co vydry, ty ti nevadí? Jsou úseky, kde člověk najde mnoho hlav pstruhů a lipanů. To je od protihrotu? Osobně mi protihroty nevadí, ale nemám rád učené kecy, které popírají mnohé rybářské kapacity.
Bez problémů přijmeme článek s fotografiemi pstruhů poničených od používání jednoháčku bez protihrotu. Já třeba žádnou porvanou tlamu na BL háčku neměl ani neviděl u nikoho, Chytám mušku a vláčku převážně na řece. Zkušenosti s tím mám prostě dobrý a rybu jako velkou rvát nemusím. Normálně ji zdolám. Celý tohle je moje zkušenost za X let. Pokud má někdo argumenty a důkazy že protihrot je šetrnější tak milerád zařídím jejich publikaci, samotnýho by mě zajímalo, proč někdo došel k naprosto opačnýmu názoru. Třeba zjistíme, v čem to vězí. OV