Feederové krmení do studené vody, 3 tipy + RECEPT

feeder na sněhu. Jak na kapry v zimě a feederové krmení do studené vody.

Koncem července mi moje devadesátiletá matka oznámila, že za necelý půlrok budou Vánoce. Tyto řeči mi v třiceti stupňovém vedru přijdou dost zvláštní. Že ve stáří běh času zrychluje ovšem pozoruji sám na sobě. Inspirovalo mě to k napsání článku, který bude mít za téma feederové krmení do studené vody.

Stručně: Pokud si nechci kupovat směs v obchodě, tak do mixéru hodím uplně obyčejné věci, které máme doma nebo je za pár kaček koupím. To vše pak míchám se šrotem nebo něčím jiným. Efektivní a levné! Recept ale až na konci…

Feeder samozřejmě není pouze letní metoda lovu. Začátek sezony 2021 byl vlastně po letech první, kdy jsem měl větší pauzu protože napadl sníh i v nížině. Předchozí roky nebyl problém chytat celoročně. V dojezdu mám polabskou nížinu, která je feederu velmi nakloněna nejen řekou Labe a jejími rameny či přístavišti, nýbrž i různými rybníky, kam se dá v mírné zimě zajet.

Chytání v chladu mi většinou stačí na dvě hodiny i s vybalením a zabalením vercajku, nic dlouhého. Kromě dobrého oblečení je ale potřeba vhodné krmení, které bude fungovat právě ve studené vodě. Závodníci z feederu a plavačky mi jistě prominou můj laický náhled, shrnu pouze své získané zkušenosti.

Věřím, že někomu to může přinést správnou inspiraci protože to opravdu funguje. Zároveň nepochybuji, že ligoví borci znají daleko víc zajímavějších směsí, které ve studené vodě fungují ještě lépe. Závodní minulost ve feederu ale nemám, tudíž to bude článek spíš pro nezávodníky, kteří si chtějí pohodově zachytat i na podzim a s přicházející zimou.

Krmení podobné přirozené potravě

Moje osobní filozofie vychází z prosté úvahy, že ryba se převážně krmí tím, co najde v řece. Schválně říkám v řece, protože tam ryba má velký podíl přirozené potravy.

Rybníky jsou trochu jiné kafe, mám podezření, že na menších a navštěvovaných vodách jsou ryby zvyklé hlavně na to, co tam rybáři hází a jejich chutě tak mohou být dosti různorodé po celý rok.

Sensas krmen�  3000 super black 1kg-canal

Na řekách je to trochu jinak, i na Labi jsou úseky s menším rybářským tlakem a obecně tam přirozené potravy musí být více. Předpokládám tedy, že feederové krmení do studené vody by mělo odpovídat skladbě přirozené potravy, která s přicházejícím podzimem stále více přechází na živočišné zdroje.

Rybářů kolem řeky ubývá a tím i žrádla, které je rostlinného původu. Bentos (živočichové dna) se ale určitým způsobem vyskytují v řece celoročně.

Moje směs do studena má zhruba takové parametry:

  1. Tmavší barva směsi
  2. Méně velkých částic krmení než v létě
  3. Živočišná složka 

Obecně musíte počítat s tím, že ryby v chladu toho tolik nesežerou, jako v teplé letní vodě. Feederová směs při studené vodě  by neměla být příliš výživná a pokud je, tak to s krmením nesmíte přehánět.

Tip: Ve studené vodě sice ryby moc nežerou, před příchodem zimy se ale futrují o to víc. Myslete na to, při zakrmování během podzimu.

Feederové krmení do studené vody s živočišnou složkou

CO se týče živočišné složky, tak nepoužívám nic jiného než obyčejně kostní neboli masné červy. Proč? Hlavně proto, že se dají za pár korun koupit v rybářských potřebách, dřív jsem si vyráběl vlastní ale bylo s tím víc práce než užitku.

V chladnu je potřeba s červy být opatrný, jsou celkem výživní a dá se lehce překrmit. Většinou mi jich stačí málo. Když cílím na cejna nebo kapra, tak trochu víc. Na plotice spíše méně.

Celé to moje feederové chytání v chladnu je zaměřené hlavně na lov bílé ryby. Nevím jestli to tak mají ještě jiní rybáři ale pro mě je cejn oblíbená sportovní ryba, hlavně ve velikostech nad 45 centimetrů.

červi jsou univerzální nástraha na feeder a na plavaná v zimě

Co se týče menších částic, tak to platí hlavně pro klidnější vody bez proudění. Oblak a flek drobných částeček krmení funguje hlavně na plotice, na Labi třeba na ramenech je to fajn věc. Rozhodně to není ale věc, která by se hodila na proudnější vodu. Tam ale za chladu stejně příliš nechytám.

Tip: Na tekoucí vodě musíte krmit trochu víc i v zimě, jelikož voda část krmiva odnese

Jak docílit tmavé barvy krmení na feeder?

Podobně jako v plavané, i tady se dá do krmné směsi přidat trochu tmavé hlíny. Zabijete tím dvě mouchy jednou ranou, protože ztmavíte barvu (přijde vhod, když použijete například kukuřičný šrot, který je sám o sobě dost světlý) a zároveň zvětšíte objem krmení, čímž se sníží jeho kalorická hodnota.

To všechno dohromady je pro feederové krmení do studené vody žádoucí.

Proč vlastně potřebujeme tmavší barvu? S blížící se zimou ve vodě odumírá obrovské množství biologického materiálu, do vody padá listí atd.

Vše se slévá v jednu tmavou a nevýraznou hmotu. Světlé krmení je jako pěst na oko (i když bude alespoň dobře vidět). Já se tak držím časté rady, že temnější krmení v tomto období má lepší výsledky.

cejn chycený na feeder a na feederové krmení do studené vody

Krmivo můžete samozřejmě obarvit třeba potravinářským barvivem nebo koupit. Na trhu jsou všelijaké temně zelené nebo dokonce tmavě červené modré krmné směsi.

Aroma – sladké nebo slané nebo živočišné

Velmi zajímavá debata se vede kolem různých aromatizátorů. nebo jak se tomu správně říká. Já používám v podstatě jen přírodní vůni krmiva, nejčastěji na základě šrotu, nebo si koupím feederové krmení hotové a tam se používá mnoho různých příchutí nebo vůni.

  • Slané krmení – měl jsem směsi, které měly slanou příchuť. Sůl udájně zabíjí červy, to jsem nezpozoroval ale to bude tím, že je míchám většinou až těsně před chytáním a za tu chvíli jim to nestihlo ublížit
  • Sladké směsi – údajně se sladké aroma lépe šíří. Obecně ale mám pocit, že sladké směsi jsou nejlepší pro úplně nejmenší ryby
  • Živočišné aroma – se v chladné vodě moc dobře nešíří (ale to neznamená, že nebude fungovat, hlavně na tekoucí vodě, která to aroma ze směsi vymele i v zimě).

Já můžu prohlásit, že mě funguje skoro vše dost podobně, respektive s různými úspěchy nezávisle na chuti. Bílá ryba asi bude méně vybíravá než třeba kapr.

chytání na přehradě. Plavaná v zimě.
Studená voda převládá často až do dubna

Můj recept na základní feederové krmení do studené vody

Předem říkám, že nic jako přesný recept nemám. Mám jen pár oblíbených ingrediencí, které dám dohromady podle nálady nebo spíš podle toho, co máme doma a dokážu uzmout před ženou.

  • Sušenky – například takové ty kořeněné s perníkovou příchutí, mohou být ale téměř jakékoliv – 3 díly
  • Ovesné vločky – 1 díl (těch nedávám tolik, jelikož rády plavou na hladinu, což není žádoucí)
  • Slunečnicová semínka – pražená (beru v malém sáčku v Lidlu u pokladny za pár korun, nebo konopné semínko (1 díl)

Tohle vyjde na pár korun. Vše si rozmixujeme jednotlivě na malé částečky a pak smícháme dohromady. Jestli se vám zdá, že to je nějak málo, tak máte instinkt na správném místě.

Tohle vše ještě smíchám s něčím jiným:

  • S nějakou kupovanou směsí vhodnou na zimu – 1 díl mojí směsi, dva díly kupované (ušetřím, levnější černá směs je od Marcela Van den Eynde – Black Earth kolem padesáti korun za kilo)
  • Se šrotem – doma mívám kukuřičný šrot, který vyjde x krát levněji než kupované směsi. Na půl kila mojí směsi přidám kilogram šrotu. Směs většinou bude pořád světlá, takže přidám něco hlíny, nebo můžete použít barvivo

*Většinou dělám 0,5 kg mojí směsi a zbytek dodám z kupované nebo šrotu a hlíny. Když je zima, tak jezdím kklidně jen dvě hodinky a toto mi stačí.

Základ směsi máte, teď můžete experimentovat. Můžete zkoušet také různé stupně rozemletí a samozřejmě různá aromata. Patent na dokonalé krmení nemám, výše uvedené mi však pěkně funguje na již zmíněné cejny a plotice.

Čtěte ostatní články z kategorie feeder

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.