Feeder ve velkém proudu

Vltava 8A pod hrází

Rychle tekoucí voda spoustu rybářů spíš odradí, než nadchne. Není divu protože lov v silném proudu je technicky náročnější, břeh bývá často strmý a nepohodlný. Jako třešnička na dortu tu čekejte určitě kamenité dno, jaké ještě víc zvyšuje riziko vázek. Není to tedy úplně tip na pohodlné posezení s feederem u rybníka.

I přesto mají proudné úseky svoje kouzlo. A právě pro feeder mohou být nečekaně zajímavé. Zvlášť v létě pod jezy, v peřejích nebo v tazích proudu mezi kameny.

Na většině mimopstruhových řek přitom vždy najdete několik proudnějších partií, které stojí za prozkoumání. Chce to trochu trpělivosti, možná i víc odhodlání než jindy, ale rozhodně se to vyplatí.

Vltava 8A pod hrází

Najít si správné místo

Prvním krokem je samozřejmě najít vhodné místo k lovu. Proudné partie často nejsou hluboké, ale to vůbec nevadí. Ryby tu bývají často v překvapivém množství. Sledujte hladinu, stíny pod vlnkami nebo aktivitu ve vodě. Větší parmy, podoustve, tloušti nebo třeba i kapři se v těchto místech pohybují pravidelně. Stačí si všímat a na to je dobré přijít někam, kde je břeh výše. Za dobrého světla nebo s polarizačkami je v létě na co koukat.

V hlubších kapsách, které najdeš mezi proudy, můžeš narazit i na pořádné ryby. Od kaprů po velké cejny. Na větších tocích to může být opravdu pestrá směs. Klidně se připravte na všechny varianty.

Důležitá je i praktická stránka věci. Na novém místě hodně často řeším vůbec jak se dostat k vodě a zda je vůbec kde sedět.

Pozor dávám také na pravidla. Například pod jezy může být v určité vzdálenosti zákaz lovu, tak si to radši předem ověřím. Terén bývá komplikovaný, proto je fajn si místo dopředu pořádně vytipovat, protože jinak můžete hodně času promarnit pobíháním kolem.

V létě doporučuju vyrazit hlavně ráno. Přes den se proudné úseky často mění ve vodácké dálnice nebo koupaliště a klid na ryby se vytratí.

berounka

Vybavení, krmení a strategie

Jestli to mám shrnout, tak feeder v proudu chce pořádné vybavení a pořádné krmení. Na malé ryby tu nemá moc smysl cílit. I když plotiček a ouklejí je určitě v menších ouplavech hodně.

S těžším krmítkem a robustnější výbavou se ale raději zaměřím na větší kusy. Tloušti nad 50 cm nejsou výjimkou, přijde i velká plotice nebo někde královna proudných řek, kterou je parma. A když máte štěstí, můžete zapřáhnout i pěkného kapra.

Kromě klasické lepivé říční směsi doporučuji přidat něco navíc. Samotný sypký mix větší ryby na místě moc neudrží. Minimum je kukuřice, ale lepší je kvalitní partikl, drcené boilies nebo mix obojího. Ještě účinnější bývá dostatek živé složky. Červi nebo sekané žížaly často udělají zázraky.

Pletenka se šokovkou je dobrým pomocníkem

Na silném proudu se mi osvědčuje použít pletenou šňůru. Díky menšímu průměru můžu chytat s lehčím krmítkem a lépe vidím záběry. Ostré kameny ale šňůru nešetří, proto bych to ani nezkoušel bez šokového návazce z pevnějšího monofilu.

Pletenka je podle mě pro feeder v proudu jasná volba. Výjimkou je snad jen květen, kdy kvete topol a šňůra se neustále zanáší chmýřím. Jinak ale nemá konkurenci. Třeba jemné záběry od cejna (klepání) na klasickém vlasci často ani nepostřehnu, zatímco na pletenku je hned jasno. Může za to elasticita vlasce, která záběry tlumí. Pletená šňůra je neprůtažná.

Krmítko, návazec, háček

Nic složitého jsem nevymyslel. Používám klasické košíkové krmítko. S dobře lepivou směsí to ve většině situací bohatě stačí. Hmotnost krmítka závisí na síle proudu, ale hodně se dá uhrát právě volbou pletenky. Proud na ni působí míň než na klasický vlasec a nevláčí krmelec po dně.

Pomáhá i technika: házet šikmo po proudu a špičky prutů zvednout vysoko, šňůra tak je ve vzduchu, ne v proudu. Tím dost ušetřím na zátěži. Když je málo vody a nechytám daleko od břehu, tak se mi daří někdy udržet třeba 40 g krmítko. Na větší řece ale nemusí být ani moc vody a ty nejtěžší krmítka udržíte dost těžko. Musíte si to ozkoušet sami. Z vlastní zkušenosti ale radím mít s sebou to nejtěžší, co seženete.

Doporučuju i větší krmítko kvůli objemu, donese víc krmení na místo a lépe tam ryby udrží. Šetřit na řece krmením nemá smysl.

K tomu samozřejmě patří i vhodný návazec. V kamenitém a proudném úseku nejdu pod průměr 0,15 mm. Délku návazce volím 50 až 70 cm, háček velikosti 8 až 10 podle cílové ryby.

Lov v proudu není pro každého, ale pokud se nebojíte trochu si rybaření ztížit, může vám to nabídnout úplně jiný zážitek než klidná voda. Víc výzev, někdy je to k vzteku ale odměna časem přijde pro ty, kdo to nezabalí po prvním nezdaru.

Foto: Aktivní-rybolov.cz, z našich výprav.

Více článků o feederu

Čtěte také:

Proč kapr žere pečivo i když ve vodě rohlíky většinou neplavou

Dvoubarevné přírodní peletky: cílí na kapry s method feederem

Nízkoprůtažný vlasec na feeder z Japonska: cena za 300 metrů překvapí

Rychlé sdílení přes FB, Messenger, Whatsapp, X a mail:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.