Jednou ze změn, které nastaly po XX. Republikovém sněmu ČRS, je navýšení nákladů kárného řízení.
Tyto náklady hradí člen, proti němuž je kárné řízení vedeno. Jedná se nejčastěji o případy, kdy je lovícímu (členovi ČRS) odebrána povolenka k lovu za porušení obecně závazných právních předpisů o rybářství a ochraně přírody či bližších podmínek výkonu rybářského práva – lidově řečeno, když vám RS při porušení „rybářského řádu“ zabaví povolenku.
Povolenka následně putuje k příslušnému územním svazu, jehož příkazce má pravomoc v první instanci rozhodnout o potrestání člena.
(Přestupky spáchané při rybolovu již několik let neřeší vaše MO ale výhradně ÚS)
Trestem může být např. zadržení povolenky na určitou dobu či v extrémním případě o vyloučení ze svazu. Sankce za konkrétní typ prohřešku jsou jasně kodifikovány v jednotném sazebníku trestů.
Kromě „odpykání“ trestu musí člen zaplatit i náklady řízení. Právě zde došlo ke zvýšení částky.
S vyšší sumou se musí počítat také při skládání kauce, pokud se člen hodlá proti rozhodnutí příkazce odvolat.
Ve stručnosti:
- Náklady kárného řízení nově činí 500 Kč (dříve 200 Kč)
- Při odvolání musí člen složit kauci, nově ve výši 3000 Kč (dříve 2000 Kč)
Příkazce by měl při zadržení povolenky rozhodnout nejpozději do 14 dnů od zahájení řízení. Nejčastěji to proběhne ve zrychleném řízení a bez přítomnosti proviněného
Zrychlené řízení proběhne zejména za situace, kdy je provinění zřejmé a zdokumentované. Pro stanovení trestu pak slouží jednotný Sazebník trestů, který pro každý typ provinění určuje například minimální dobu zadržení povolenky či jiné opatření. Za náklady tohoto řízení je člen ČRS povinen uhradit zmíněných 500 Kč.
Pokud rybář s trestem nesouhlasí, má možnost se v určené lhůtě odvolat ke Kárnému senátu ÚS, kde dojde k osobnímu projednání. Je však nutné předem složit kauci, která je nyní stanovena na částku 3000 Kč. Postoupit věc Kárnému senátu dle Stanov teoreticky může i sám příkazce, ve většině případů k tomu ale nedochází.
Změna výše nákladů a kauce je platná již od 6.12.2024 a informoval o tom ČRS na svém webu. Argumentem pro skokové zvýšení částek jsou rostoucí náklady. Konkrétně jsou zmiňovány náklady na poštovné, cestovní náhrady, energie a další spotřební materiál.
Soudě dle veřejně dostupných informací, většina těchto řízení proběhne pouze v I. stupni u příkazce. Například v roce 2022 se v Západočeském ÚS, ze 175 trestů udělených příkazcem, dostalo ke Kárnému senátu jen 7 případů.
Zdroj: https://www.rybsvaz.cz/ze-zasedani-republikove-rady-crs-prosinec-2024-
Stanovy ČRS – aktuální po XX. Republikovém sněmu 24.11.2024
Trestem je nejčastěji zadržení povolenky na několik měsíců
Sazebník trestů ve většině případů operuje s určitým rozpětím přísnosti.
Nejčastěji jde o trest zadržení povolenky na dobu v rozmezí od několika měsíců až do jednoho roku. Přičemž pro nejméně závažné přestupky je v některých případech možné řešení formou pouhého zápisu do povolenky. Převážná většina provinění se ale trestá jejím zadržením. Velká část přestupků počítá s „dištancem“ minimálně na půl roku a s horní hranicí 9 až 12 měsíců.
V některých případech může ale dojít například k nevydaní nové povolenky či v extrémním případě až k vyloučení člena z ČRS.
Pozn. Sazebník trestů si můžete stáhnout nebo prohlédnou na webech ÚS (např. na ZČÚS ČRS)
Kromě zadržení povolenky může rybáře nepříjemně překvapit také vysoká pokuta od státu a zápis do registru přestupků
V předchozím případě jde o řešení přestupku po svazové linii. Někteří rybáři mohou být překvapeni tím, že jejich provinění řeší také městský úřad, kam musí v případech porušení zákona či vyhlášky RS případy hlásit.
Prohřešky vůči rybářské legislativě trestá stát stejně jako u jakýchkoliv jiných přestupků např. v dopravě, veřejném pořádku aj.. Nemění na tom nic ani fakt, že vás již za stejnou věc trestá rybářský svaz. Na rozdíl od ČRS vás ale úřad nepotrestá sebráním dokladů k lovu, nýbrž finančním postihem.
Snadno se tak můžete stát hlavním aktérem přestupkového řízení, které skončí mastnou pokutou. Dle případů, které jsou nám známy, jde často o sumy v řádu vyšších tisíců korun, a to za poměrně běžné prohřešky, kterých se lovící dopouští relativně často.
Kromě pokuty zde rybář může počítat i se zápisem do ISEPu, což je tzv. registr přestupků (Informační systém evidence přestupků), který je obdobou rejstříku trestů a slouží k prokazování přestupkové bezúhonnosti. Jednotlivé přestupky zde jsou evidovány po dobu až 5 let.
Problematické z tohoto pohledu jsou navíc ještě přestupky dětí a mládeže, která nedovršila 18 let. Za přestupky vůči pravidlům rybolovu se o dítě a jeho rodiče může zajímat OSPOD, což je nepříjemné a mnohdy prý až tragikomické.
Do spárů sociálky se může vaše rodina dostat třeba kvůli chybě v zápisu úlovku nebo docházky do úlovkového lístku. Tady je třeba kladně vyzdvihnout všechny členy RS, kteří u dětí dokážou postaru přimhouřit oči a kluky (a holky) spíš poučit než zbytečně vytvářet aféru, která dětem rybaření akorát tak znechutí.
Čtěte také:
Ceny povolenek 2025: kolik bude stát rybaření v nové sezoně?
Rybáře čeká 500 Kč přirážka k nové povolence, pokud zapomenou vrátit povolenku starou
Jaká bude cena povolenek MRS na rok 2025?
Je úplně jedno co si odsouhlasili na sněmu, stejně kárný sazebník si některé územní svazy řízení překrucují tak jak se jim to líbí a potřebují oni. Je to výsměch celé práce RS.
Ještě by měli udělat to, že pokud se přestupku dopustil člen RS nesmí vykonávat RS po dobu 5 let. Jak může trestaný člen RS provádět kontroly to mu není hanba?
Já tedy nevím, ale každých pár let jsem za nějaký přestupek, porušení zákazu nebo za slovní napadení RS řešen v kárném řízení, ale nikdy jsem neplatil nic. Prostě mi na 1 až 3 měsíce zadrží povolenku a nic víc.