
Backlead je jedna z těch pomůcek, které možná na první pohled nevypadají nijak zásadně. Jejich použití je vhodné zejména na rušných místech s provozem lodí.
Lodní nákladní doprava u nás sice není úplně vytížená, alespoň dle vyjádření rejdařů. Velké nákladní lodě stále můžete potkat na Labi i Vltavě. A v sezoně vás může překvapit velikost některé z „labských princezen“, která vozí zazobané turisty do stověžaté matičky.
Co nám ale narůstá opravdu hodně, to je rekreační plavba motorových lodí a v okolí sportovních klubů bývá častý pohyb veslic a dalších sportovních malých plavidel.
My jako rybáři sice máme na své straně možnost výkonu rybářského práva. Nedává nám to ale povolení dělat si na vodě cokoliv. Rozhodně nesmíme omezovat plavbu tím, že naše vlasce zasahují do plavební dráhy. Ta je někdy proklatě blízko břehu.
Někteří volnočasoví uživatelé vodních toků navíc taky na bezpečí moc nedbají a jsou schopní vám sestřelit vlasec i když nad vodu trčí jen pár metrů v příbřežní zóně, mám s tím zkušenosti.

Díky tomu vznikají třecí plochy a vzájemná neláska mezi lodičkáři, vodáky a rybáři. Ne vždycky je vina na rybáři. Radši se ale hádkám vyhnu. Za určitých světelných podmínek jde vlasec přehlédnout, což špatně končí hlavně pro nás. Utržení a poničení rybářské výbavy garantováno, někdy to hrozí i úplnou ztrátou prutu s navijákem ve vodě.
Přitom stačí na rušných místech použít zadní olovo neboli backlead. Je to věc, která stojí doslova pár korun a řeší mnohé problémy.
Nejde o součást montáže ale o zátěž, která stáhne vlasec ke dnu už pod pruty.
Princip je jednoduchý – závaží se umístí na vlasec kousek od prutu a po nahození se spustí ke dnu. Díky tomu je hlavní kmenový vlasec v hloubce a nevede napříč vodní plochou, což je nejen diskrétnější pro ryby, ale hlavně to zabraňuje kontaktu s projíždějícími loděmi nebo nechtěným zachycením nečistot unášených proudem po hladině.
Způsob použití backleadů je dvojí. Starší a méně praktická varianta spočívá v tom, že se závaží jednoduše nacvakne na vlasec a sklouzne ke dnu. Problém je v tom, že při zdolávání ryby se olovo drží na vlasci, což může být dost nepohodlné, zvlášť pokud je těžší. Někteří rybáři si ale umí udělat samodomo odpadávací verzi, kterou si přivázaným provázkem stáhnou zpět. (zmínka v tomto článku zhruba uprostřed)

Hotové a levné řešení je backlead s klipem, který se při záběru snadno vycvakne. Při zdolávání olovo na vlasci nemáte, což je mnohem pohodlnější. Navíc, pokud se závaží vzpříčí mezi kameny, vlasec se z klipu uvolní a opět nemáte problém. Ten se vyřeší bez účasti prutu. Provázek k olovu je silný a backlead většinou v pohodě vytáhnete ze břehu. Pokud se sekne mezi kameny, tak v nejhorším jej vytáhnete ze člunu a vzhledem k tomu, že většinou leží blízko břehu tak se pro něj dá za tepla třeba zaplavat, ale při tom radši opatrně.
Jedním z nejlepších kousků v této kategorii je zadní olovo s magnetickým klipem, na které jsem dal odkaz nahoře. Tenhle model je navržen tak, aby bezpečně držel na vlasci i při silném větru a vlnách, ale při záseku se okamžitě a bez poškození vlasce uvolnil.
Olůvko je připevněné na 10metrové šňůře, což umožňuje ideální umístění u břehu nebo dál, podle potřeby. Navíc je každý zámek nastaven tak, aby uvolnil vlasec spolehlivě v různých podmínkách.
Pokud chcete předejít problémům s loděmi nebo unášeným nepořádkem ve vodě, tenhle backlead stojí za vyzkoušení. Vzhledem k ceně kolem 130 Kč nejde o nic drahého.
Prodává se v těchto gramážích
3.00 oz – 85 g
4.00 oz – 113 g
5.00 oz – 142 g
Prodává se v Chytapust.cz
Čtěte také:
Osminohé lehátko od Delphinu: pohodlí a komfort na rybách
Delphin Guardian C2G: pohodlí u vody na nejvyšší úrovni
Pelety za 40 Kč/kg jsou stále k dispozici: zásobte se
Buďte první kdo přidá komentář