Čeští vědci potvrzují přemnožení sumce na španělské přehradě

Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR zaznamenali extrémní přemnožení sumce velkého v nádrži Iznájar na jihu Španělska.

Při nedávném výzkumu zde během několika dní ulovili 29 jedinců o celkové hmotnosti přes 800 kilogramů, přičemž největší kusy měřily přes dva metry a vážily až 80 kilogramů. Takto vysoká populační biomasa nebyla podle dostupných údajů dosud nikde na Pyrenejském poloostrově zaznamenána.

Sumec velký, který do jižních částí Evropy pronikl v posledních desetiletích prostřednictvím sportovních rybářů, patří mezi invazní druhy a představuje závažné riziko pro místní ekosystémy.

V Iznájaru zásadním způsobem ohrožuje například endemickou parmu andaluskou. Díky rychlému růstu a absenci přirozených predátorů se v teplých vodách výrazně rozšiřuje, čímž destabilizuje potravní řetězce a ohrožuje místní biodiverzitu.

Výzkum probíhal v rámci mezinárodního projektu LIFE Predator a vedle českých hydrobiologů se na něm podíleli i specialisté z univerzit v Córdobě, Seville, Murcii a Lisabonu.

K lovu využili dlouhé šňůry (long lines) inspirované mořským rybolovem, které umožňují selektivní odlov velkých dravců. Doplňkově byly nasazeny i tenatové sítě pro odchyt ryb v různých hloubkách. Místní úřady zakázaly v Iznájaru cílený lov sumce právě kvůli riziku dalšího šíření tohoto predátora rybáři, kteří by mohli trofejní jedince záměrně přenášet do jiných lokalit.

Sumec velký (Silurus glanis), původem ze střední Evropy, se ve Středomoří šíří s mimořádnou efektivitou. Nepříznivě ovlivňuje místní populace ryb, ničí sítě, způsobuje ekonomické škody a ohrožuje chráněné živočichy včetně některých ptáků.

Přesto je často cílem sportovních rybářů kvůli své velikosti a bojovnosti, a právě tento zájem bývá hlavním motorem jeho nezákonné introdukce.

Na projektu LIFE Predator se čeští vědci podílejí i jako garanti výzkumu v jeho původním areálu výskytu. Pravidelně sledují například nádrže Římov a Žlutice a letos na podzim se chystají na mapování situace také na Lipně.

Ačkoliv se jedná o projekt s ekologickými cíli, mezi běžnými rybáři vzbuzují podobné aktivity často rozpačité až odmítavé reakce.

Zdroj: BC AV ČR

Rychlé sdílení přes FB, Messenger, Whatsapp, X a mail:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.