Candáti na Lipně: odborníci jsou překvapeni, letošní výtěr neproběhl jednou ale opakovaně

jikry
Foto: BC AV ČR

Sledování rozmnožování candátů na největším českém přehradním jezeře Lipno přineslo překvapivé poznatky.

Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR) ve spolupráci s jihočeskými rybáři z Českého rybářského svazu (ČRS), kteří rozmístili v nádrži 61 umělých hnízd pro candáty, pozorovali zajímavý jev. Candáti se třeli opakovaně, což nabourává tradiční představy o jejich rozmnožování.

Vědci a rybáři sledovali výtěr candátů a líhnutí jiker na Lipně během dubna a května. Jaro mělo poměrně netypický teplotní průběh: nejprve bylo teplé počasí s teplotami přes 15 °C, což využili zejména candáti v zátoce Hadí luka, chráněné rybí oblasti ČRS.

Výtěrové hnízdo, Foto: BC AV ČR

Candáti postupně obsadili 14 z 15 instalovaných hnízd. Po 17. dubnu však došlo k prudkému ochlazení, které „zmrazilo“ tření na celé nádrži. Nová vytřená hnízda byla nalezena až 1. května, po zlepšení počasí na konci dubna.

Na vytřená hnízda přibývaly nové jikry

Většina snůšek jiker v zátoce Hadí luka přečkala chladné období a vylíhla se v první dekádě května.

„Velmi zajímavým jevem bylo, že na již vytřená hnízda přibývaly během inkubace nové jikry, a některá hnízda byla dokonce nově osazena čerstvými jikrami poté, co se předchozí várka úspěšně vylíhla. Tato pozorování nabourávají tradiční představu, že na hnízdě se vytírá jeden pár candátů a po výtěru samec pouze hlídá snůšku,“ uvádí vedoucí výzkumného projektu Jan Kubečka z Hydrobiologického ústavu BC AV ČR. Tření candáta tedy zjevně probíhá opakovaně.

„Toto zjištění koresponduje s naším dřívějším objevem několika velikostních skupin, kohort, plůdku candáta. Ukazuje se, že různé roky mají různou úspěšnost různě starého plůdku candáta. V některých letech převažují „trpasličí“ kohorty z pozdních výtěrů, v jiných letech dominuje plůdek z jarního výtěru,“ vysvětluje Jan Kubečka.

Dosavadní údaje ukazují, že candáti se nejlépe rozmnožují v zátoce Hadí luka. Z ostatních 46 umělých hnízd, rozmístěných v nádrži, samci obsadili jen 5.

Osud letošního plůdku candáta budou vědci sledovat i nadále. V polovině června budou monitorovat všechny vylíhnuté larvy a plůdek jako tzv. ichthyoplankton. Skutečnou sílu nastupujícího ročníku a podíly jednotlivých velikostních kohort plůdku zjistí během průzkumu pelagického plůdkového společenstva koncem srpna.

jikry
Jan Kubečka prohlíží jikry. Foto: BC AV ČR

Candát obecný patří mezi nejvyhledávanější dravce pro sportovní rybolov a v lipenské nádrži byl velmi početný ještě v posledních dvou dekádách 20. století.

Od roku 2005 jeho množství v nádrži významně pokleslo. Rybáři s pomocí hydrobiologů proto pravidelně sledují rybí společenstvo Lipna s cílem zjistit příčiny úbytku candáta a zavést opatření k zajištění stability jeho populace.

Foto: BC AV ČR

Vědci budou několikrát týdně kontrolovat jejich hnízda a podrobně monitorovat vývoj populace candátů na Lipně.

Zdroj a foto: Biologické centrum Akademie věd ČR

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.