Nedávno jsme probírali charakteristiku štiky. Candát obecný je ryba, kterou nemusíme představovat. Víte o něm ale i něco jiného, než jak ho chytat?
Candát je spolu se štikou, okounem a sumcem jedním z nejvíce rozšířených druhů dravých ryb na našem území i v zahraničí. Candáta můžete chytit kdekoliv v Evropě od Atlantiku až po Ural. Vyhýbá se snad jen arktickému podnebnému pásu. Známé jsou například bohaté úlovky ze Španělského Ebra, loví se v Holandsku, Německu a zemích Východní Evropy, kde patří k nejhojnějším rybám. Na východě Evropy se vyskytuje společně s candátem východním (ten nemá takové zuby a je menší).
V České republice se hojně vyskytuje v údolních nádržích na Vltavě, v Labi a mnoha rybnících kam bývá uměle vysazován. Bohatého výskytu ale dochází spíše jen v přehradách a řekách, kde existují dobré podmínky pro samovýtěr. V revírech závislých na umělém vysazování se candát nikdy tolik neloví. Dostupnost násady candáta je navíc mizerná a zarybnit všechny revíry svaz nedokáže. Ne snad, že by nechtěl. Candáta prostě nikde neseženete v potřebném množství.
Candát obecný rekord
Co se týče maximálních rozměrů, kterých candát obecný dosahuje, tak existují zdokumentované úlovky candáta hodně přes metr délky. V žebříčku na Mrku takových jedinců nalezneme hned několik. Zajímavé je, že mnoho kapitálních candátů pochází ze slovenských a moravských vod.
V praxi je ale na většině revírů úspěch ulovit rybu nad 80 centimetrů, což už je důvod k oslavě. Velikost běžného úlovku candáta se pohybuje v rozmezí 50 až 75 centimetrů. Závisí to samozřejmě na stavu obsádky a úživnosti revíru. Za slavných časů Lipna nebylo problém chytit rybu přes sedmdesát centimetrů každý den.
Candát obecný – zajímavosti
Tělo candáta je pokryté drobnými šupinami a můžeme často pozorovat i náznak tmavších pruhů nebo skvrn. Horní polovina těla má šupiny temnější, naopak břicho je světlé. Toto zbarvení candáta u dna dokonale maskuje. Přes den totiž často loví jen ze zálohy v hloubce. Masivní ploutve mu umožňují podnikat nečekané a rychlé výpady, které můžete při záběru na umělou nástrahu cítit jako kopnutí do prutu.
Tření candáta probíhá na jaře
Rozmnožovací pud se u candáta projevuje s příchodem jara. Ke tření dochází po oteplení vody nad teplotu cca 12 stupňů. Vytřené jikry potřebují kyslík a ochranu před hladovci z řad ostatních ryb. Jiker mají candáti méně než ostatní druhy ryb, proto nenechávají nic náhodě. Po výtěru drží samec službu u hnízda. Ploutví ovívá jikry aby se nazanášely bahnem a neudusily. Zároveň útočí na každého vetřelce, který se k hnízdu přiblíží. Určitě jste četli v Blesku, jak na Orlíku pokousala ryba učitelku z Prahy.
Candát opravdu nemá problém hryznout člověka. Zuby na to ostatně má skoro stejné jako hlídací pes. Jde ale o čistě reflexivní útok, nikoliv o pokus si na kolem plavajícím člověku pochutnat. Tření naštěstí probíhá dlouho před sezónou a tak jsou rybí útoky postrachem jen pro zavilé otužilce.
Potrava candáta
Candát obecný je stoprocentní dravec. Jeho potrava sestává z drobných ryb všech možných druhů. Mezi rybáři panují značné dohady o tom, jaké druhy rybek candát loví nejraději. V praxi se osvědčuje používat nástrahy nebo rybky spíše podlouhlého tvaru. Rozhodně ale neplatí, že candát žere jen drobotinu. Větší candát nemá problém slupnout 20 centimetrů dlouhou rybu jako malinu.
Bohužel mnoho rybářů z řad lovců na živočišné nástrahy pořád používá malé nástrahy, čímž loví hlavně menší candáty. Zvýšení minimálního rozměru nástražní ryby přitom před deseti lety doslova zachránilo populaci candáta na Lipně.
Lov na rybku jej často značně poškozuje. Malý candát, který zažral háček hluboko, po vypuštění do revíru často nemusí přežít. O něco šetrnější je lov na umělé nástrahy, kde je ryba většinou seknutá za kraj tlamy a k poškození háčkem nedojde.
Migrace a pohyby candáta na revíru
Candát je jedna velká záhada. Přes den většinou odpočívá a jeho úlovek závisí na tom, zda dokážete najít to správné místo. V noci pak vyráží z hlubin mělčinu a loví rybky klidně až u hladiny. Migrace se projevuje hlavně na přehradách, kde candát musí sledovat svou kořist, která táhne často na velké dálky. Pomocí výzkumu bylo zjištěno, že někteří candáti urazí během sezóny až několik desítek kilometrů!
Kde candát obecný nejčastěji tráví čas?
Začněme s tím, kde hledat nemá cenu. Candát nemá rád bahno. Pokud ho vysadíte do rybníka tak sice sebevraždu nespáchá, ale dařit se mu příliš nebude. Vždy se snaží najít místa s tvrdým dnem a dostatečně okysličenou vodou. Přes den se drží v hlubší vodě, v jámách a v blízkosti zlomů či podvodních skal. Kamenné nebo písčité dno mu svědčí. Pouze v noci hlubiny opouští a vyjíždí za kořistí na mělčiny.
Jak chytit candáta
Lov candáta je povolený od 16.6. do 31.12. Největší úspěchy přináší podzimní ochlazení. Letní vedra candát příliš v lásce nemá, i když je jeho úlovek samozřejmě možný.
Většina rybářů bohužel volí línější strategii lovu na nástražní rybku. Ta se umisťuje jednoduše na dno. Někteří takto loví například na feeder, jiní dávají přednost klasickým způsobům lovu na průvěs.
O něco náročnější je lov candátů přívlačí. Candát se nejlépe loví na gumové nástrahy pomocí přískoků po dně. Pokud existuje možnost lovit z lodí, tak se vyplatí vyzkoušet vertikální přívlač. Ta je dobrá už jenom tím, že neutrhnete tolik nástrah.
Za tmy je ale možné candáta ulovit i na tvrdou nástrahu. Jakmile drtí ryby na mělčině, tak ochotně skočí i na wobler nebo třpytku.
Šetrné zacházení s candátem
Candát bohužel patří mezi velké citlivky. Nemá rád zejména nedostatek kyslíku. Pokud candáta hodláte pustit zpět, tak je důležité omezit manipulaci s rybou na naprosté minimum. To platí zejména v létě, kdy kyslík ve vodě ubývá s rostoucí teplotou. Při pouštění není od věci candáta trochu rozjet nebo pustit z lodi hlavou dolů, aby voda rychle projela žábrami.
Problém nastává také v zimě. Ryba vytažená z hloubky se někdy nafukuje. Candát neumí dobře vyrovnat rozdíl hlubin při vytažení na hladinu. V takovém případě je lepší candáta legálně vzít a na další rybolov se vykašlat. Vypuštění zpátky by opět nemusel přežít kvůli poškození vnitřních orgánů přetlakem.
Čtěte také: Pruty na candáty
Candát je moje nej ryba takže děkuji za zajímavosti🐟
PETRŮV ZDAR VŠEM!!