Bilá ryba bude na jaře hájená: v severních Čechách změnili rybářský řád

Ohře

V severočeském územním svazu ČRS došlo na rok 2025 k úpravám rybářského řádu (BPVRP). Tyto změny platí plošně na všech revírech tohoto ÚS.

Některé z nich jsou velmi významné. Jde například o zavedení jarního hájení některých druhů, kterým rybáři s oblibou přezdívají „bílá ryba“.

Týká se to například některých drobných rybek. Hájení se ovšem dotkne i druhů, které někteří rybáři až dosud od vody v jarním období odnášeli:

Jarní hájení rozšířeno na další druhy

Rybářský řád hájí v jarním období některé druhy ryb jako je například jelec tloušť, ostroretka stěhovavá či parma obecná a další (viz například tento článek), což není nic nového. Od letošního roku ale severočeští rybáři zavedli hájení dalších druhů ryb v podobném termínu, viz RŘ:

Od 16. 3. do 31. 5. jsou na všech mimopstruhových revírech (Severočeského územního svazu, pozn. red.) hájeny uvedené druhy ryb: cejn velký, cejnek malý, plotice obecná, perlín ostrobřichý, karas obecný, ouklej obecná, hrouzek obecný, slunka obecná, ježdík obecný.

Míru okouna stanovili na 20 cm, odnést si můžete maximálně 4 ks

Dále došlo například ke sjednocení minimální lovné míry u okouna říčního. Tento rybí druh ještě před několika lety neměl téměř žádnou ochranu. Vzhledem k úbytku jeho populace se ale dočkal ochrany v podobě hájení od 1. ledna do 15. června a také minimální lovné míry.

Minimální lovná míra u okouna říčního je v severočeském ÚS stanovena na 20 cm. Zároveň platí, že úlovek této ryby je omezen na 4 přisvojené kusy za den

Denní lov končí po přisvojení maximálního počtu následujících druhů

Rybáři by také měli věnovat pozornost tomu, že musí pro daný den ukončit lov pokud si přisvojí následující druhy ryb v tomto počtu:

Na mimopstruhových revírech od letošního roku denní lov končí ulovením a přisvojením si 2 ks vyjmenovaných druhů ryb (kapr, štika, candát, amur, bolen, sumec) nebo jejich kombinace, nebo ulovením a přisvojením si 3 ks lososovitých ryb.

Podobná změna přichází také na pstruhové revíry. Z novelizované vyhlášky toto ustanovení poněkud nepochopitelně vypadlo.

rybářská povolenka online

Lze to ovšem napravit prostřednictvím změny RŘ na svazové úrovni, což učinil například právě severočeský ÚS: Na pstruhových revírech denní lov končí ulovením a přisvojením si 3 ks ryb lososovitých, nebo ulovením a přisvojením si 2 ks kapra obecného.

Dva vláčkaři pod Jezem

Pokud vás překvapuje zmínka o kaprovi na P revíry, tak ten se nezřídka na pstruhových vodách opravdu vyskytuje a místní rybáři na něj se pstruhovou povolenkou cíleně chodí. Je to celkem běžné i v jiných ÚS, nejčastěji samozřejmě v nadjezích větších toků.

Více info naleznete v rybářských řádech (dodatku) k povolence na rok 2025 nebo online na webu severočeských rybářů: https://www.crsusti.cz/cz/aktuality/blizsi-podminky-vykonu-rybarskeho-prava-na-revirech-severoceskeho-uzemniho-svazu-s-platnosti-od-1-1-2025

Čtěte také:

Ceny povolenek 2025: kolik bude stát rybaření v nové sezoně?

Jak se stát rybářem a získat povolenku k rybolovu

Ve východních Čechách se 4 rybářské organizace nově zapojily do společného rybolovu

5 věcí, které by měl rybář udělat na začátku roku

6 Comments

  1. Okoun 20cm nic neřeší, 20cm okoun je nedochůdče,není z toho nic,já tedy pouštím všechny , proto že jich strašně ubylo… Ale když, tak alespoň 25cm by dávalo nějaký smysl…Samozřejmě lepší než 15cm,které jsou stejně absurdní asi jako míra Kapra 35cm….

  2. A důvod hájení této tzv. bílé ryby? A není lepší nechat lidí nakoupit povolenky a zakázat chodit k vodě?

  3. Všechno bych pochopil, ale hájení Ježdíka obecného stejně jako bílé ryby?! To jako vážně??? To je pěkný škůdce, škoda každé vody, do které se dostane, zlikviduje úplně všechno a my ho budeme ještě hájit?! To mi hlava opravdu nebere…🙆🏻‍♂️🤦🏻‍♂️

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.