
Začátkem července došlo k avizovanému vzniku CHKO Soutok, která se nachází v jihovýchodním cípu republiky.
CHKO vznikla primárně v oblasti soutoku Moravy a Dyje v příhraniční oblasti, kde se setkává hranice ČR, Slovenska a Rakouska.
Tato oblast měla vždy z rybářského hlediska punc jakési divočiny. V minulosti byla část území v pohraniční zóně s malým pohybem osob, dnes je přístup do oblasti možný. S rybařením je to zde stále složité, neboť část revírů zde nemá v hospodaření MRS. Část toku navíc tvoří státní hranici, případný lov je tak možný z „našeho“ břehu.
CHKO ale zasahuje také daleko výše po proudu na svazové revíry řeky Moravy a také Dyje – mimochodem i do té oblasti, která trpí opakovanými úhyny ryb. V této souvislosti vás prosím věnovat pozornost této petici. Právě tyto oblasti rybáře zajímají nejvíc. Problémy s bivakovaním a přístupu k vodě zde byly údajně i dosud. V rámci CHKO ale dochází k plošné regulaci některých aktivit.
Samotný výkon rybářského práva dotčen příliš není. Doprovodné aktivity jako nocování u vody ale ano.
Vymezení CHKO Soutok na mapě:
V souvislosti s novou CHKO Soutok rybáře samozřejmě nejvíce zajímají klasické problémy – přístup k vodě a možnost nocování u vody. Pravidla nocování s veřejností nyní komunikuje přímo správa CHKO prostřednictvím webu.
Podle očekávání to pro rybářské vícedenní výpravy bude poměrně komplikované. Typický průběh trávení vícedenních rybářských výprav totiž naplňuje znaky definice táboření, které je v CHKO Soutok zakázáno.
Tábořit na celém území CHKO se nesmí, s výjimkou zastavěných území a vyhrazených ploch. Definice táboření zahrnuje nejen přenocování ve stanu ale i další činnosti spojené s pobytem jako je příprava jídla, mytí nádobí, stavba přístřešku, spaní v autě a další doprovodné aktivity apod.
Táboření zakázáno, jednonocové bivakování povoleno – nesmíte zanechat žádné stopy
Povoleno je ovšem bivakování. Název bivak zní nadějně, CHKO ovšem uvádí, že jde o jednonocové přespání bez campingového vybavení.
Naroubovat na tuhle definici rybářské bivakovaní není úplně lehké. Už jen proto, že rybář většinou chce strávit na jednom místě víc než jednu noc.
K vybavení pro camping se pak řadí například právě lehátka, křesla a další prvky výbavy, které na ryby vozíme. Osobně se domnívám, že CHKO myslí bivakem spíše jeho outdoorové pojetí. Tedy přenocování pod celtou nebo moderním lehkým tarpem, kdy si vše přinesete v lehkém turistickém batohu a za ranního úsvitu pokračujete dál v pochodu.
Z rybářského hlediska se toto těžko naplňuje.
Zajímavé je, že příprava jídla je sice zakázána a stejně tak je v CHKO všeobecně zakázáno rozdělávat ohně nebo používat grily. Zároveň se ale na webu CHKO Soutok můžete doslova dočíst, že plynové vařiče jsou povolenky. Ohřev jídla či nápojů tak nejspíš problém nebude. (Přinejhorším můžete použít hotovky v sáčku)..
Samozřejmě si dovedu představit, že i rybář se dokáže do definice jednocového bivakování vejít. Pro většinu rybářů, kteří na podobné výbavy jezdí to ale bude poměrně složité.
Teoreticky můžete žádat o povolení táboření
Pro táboření lze teoreticky získat povolení. Žádat o něj můžete na příslušné pobočce AOPK ČR. Kromě svolení správy CHKO ovšem musíte mít také souhlas vlastníka daného pozemku.
Na dotazy CHKO zatím nereaguje
Na webu CHKO je kontaktní formulář, kde můžete odeslat dotaz. Položil jsem otázku, zda například rybářské bivaky bez přístřešku či brolly mohou být použity právě jako varianta pro jednonocové bivakování. Bohužel jsem od pondělí zatím nedostal odpověď. Případnou reakci sem pak doplním.
Aktualizace: V komentáři jsem byl upozorněn, že výše zmíněná stránka není oficiálním portálem CHKO Soutok (ačkoliv se tak na první pohled celkem úspěšně tváří). Oficiální adresou je: soutok.aopk.gov.cz
Tady se v jednom z dokumentů píše: V CHKO Soutok je výkon rybářského práva povolen bez nutnosti žádat o výjimku ze zákazů chráněného území, pokud se rybář drží činností přímo souvisejících s lovem ryb. To zahrnuje například přípravu a úpravu místa na břehu, vstup do vody, vnadění, samotný lov nebo přechovávání úlovků. Během rybolovu a přípravy na něj je možné v nezbytném rozsahu využívat pobřežní pozemky také k ochraně před nepříznivým počasím či obtěžujícím hmyzem, například stavbou jednoduchého přístřešku.
Táboření je dále v textu ovšem také zakázáno:
Naopak činnosti, které s rybolovem přímo nesouvisejí – jako rozdělávání ohně mimo vyhrazená místa, táboření, vjezd a parkování mimo cesty nebo stavba přístřešků za jiným účelem než rybolov – vyžadují souhlas vlastníka pozemku a často i povolení orgánů ochrany přírody. V národní přírodní rezervaci Lanžhotské pralesy je navíc povolen pohyb pouze po vyznačených cestách, což platí i pro rybáře.
Čtěte také:
Porybný na Nechranicích dostal polenem: útoky na RS končí u soudu
Hurá na amury: nová řada boilie a doplňků k nim
Kdy nemůžete chytat na dva pruty? Pozor na toto pravidlo
chkosoutok.cz
Nejsou oficiální stránky Správy CHKO.
Prosím, než někde něco zveřejníte, napíšete, ověřuje si věci.
Stránky Správy CHKO Soutok
soutok.aopk.gov.cz
Prosím o uvedení na pravou míru. Děkuji
Dobrý den, velmi rád upravím tuto informaci. Uznávám, že ta stránka se na první pohled jeví jako oficiální. Každopádně na Vámi zmiňované stránce se taktéž píše o zákazu táboření atd., nejspíš to tedy na situaci moc nemění.
Opět buzerace a šikana rybářů,takže když přijedu 150 km na ryby ,tak smím přespat jednu noc??? Jste tam nahoře normální ,pusťte penize z kasy na placení a posílení ryb.stráže nebude bordel a bude
klid , zakažte min.na 5 let odnášet všechny ryby a budou plné řeky a rybníky,ušetříte plno peněz a lidi si brzy zvyknou ,ubyde rybářů Masařů,všichni budou spokojeni ,nevidím nic špatného více dní rybařit v bivaku ,když po mně nic nezůstane ,viz chyť a pusť ,toto se řeší pořád dokola a nikdo nic nevyřešil ,už se probuďte tam nahoře sakra ,jen šikana a ten pravý zážitek z rybolovu je ta tam