
Na Dyji se opakuje rok 2022. Dolní tok řeky je plný uhynulých ryb a rybářům zbývají akorát oči pro pláč. Kompetentní orgány a instituce totiž v podstatě zaujaly shodné stanovisko, všichni tvrdí, že na vině jsou sinice a dělat se skoro nic nedá.
Povodí Moravy dokonce vydalo prohlášení, že k úhynům bude nejspíš docházet i nadále. Pravdou určitě je, že vodohospodářská situace je již několik týdnů mizerná v rámci celé ČR. Sucho bylo již před nástupem vlny veder a relativně chladnější průběh jara nás možná zachránil před podobnými jevy již v dřívějším období.
První úhyny začaly okamžitě, když se zvedla teplota. Kromě dolní Dyje to byla například i nádrž na Teplicku a v menší míře i jiné lokality v republice.
Enormní množství sinic proniká z přehrady do řeky
V podstatě ten samý scénář se na stejném místě odehrává opakovaně již od roku 2013. S největší pravděpodobností jsou na vině sinice, které se zkoncentrují u hráze revíru Dyje 5. Znečištění toků růstu sinic napomáhá a ve spojení s klimatickou a hydrologickou situací to je opravdu velký problém. V této lokalitě bohužel jde situace již poněkolikáté do extrému.
Řešit následky pomáhají například dobrovolní hasiči:
Dochází k průniku znečištěné vody do Dyje, často i k rozvíření sinic turbínou vodní elektrárny. Množství sinic je zde údajně opravdu enormní.
V Dyji pak sinice působí velice rychlý úbytek kyslíku. Vodohospodáři zmiňují, že částečným řešením, jak vodu okysličit, může být zvýšení průtoku, což údajně PMO v posledních hodinách provádělo.

Z dlouhodobého hlediska ale může být problém, že ani v přehradách nad řekou nyní moc velké zásoby vody nejsou a možnosti zvyšovat průtok jsou tak omezené. Pomohlo by například diskutované zvýšení hladiny, to ale blokují paradoxně ochránci přírody, co mě nepřekvapuje. Už dlouhodobě je jasné, že ochránci do přírody ryby nepočítají. Není ani tajemstvím, že rybí obsádka je také z hlediska vodohospodářství obecně menší prioritou než energetika.
Obávám se, že kromě rybářů tento úhyn nikoho moc netrápí. Zatím nikdo z příslušných institucí nepřišel s žádným návrhem efektivního řešení této situace, která se notoricky opakuje.
Místo řešení problému založili o kus dál CHKO
Pro funkcionáře a politiky nyní bylo zajímavější dění o kus dál na Dyji. Zde právě nyní otevřeli novou CHKO Soutok, což byla vynikající příležitost ukázat se v drahém oblečení před kamerou. Ale to, že na soutok brzo poteče možná jen mrtvá řeka, nejspíš nikoho z příslušných institucí netrápí.
Nedávno byla akorát založena pracovní skupina, která má za cíl dlouhodobě řešit problém splaškových vod, které přispívají k růstu sinic. Hádám, že než se k nějakému řešení doberou, jestli vůbec, tak už to bude úplně jedno protože v Dyji nebude skoro ani šupina.
Vlastně jediným řešením by mohla být sama příroda. Pár deštivějších letních sezon by asi dost pomohlo. Pořádný lijavec ale bohužel není ani na obzoru.
Čtěte také:
Územní povolenky pro sever Moravy na rok 2026 nezdraží
Proč kapr žere pečivo i když ve vodě rohlíky většinou neplavou
Jednoduché a rychlé vylepšení nástrahy: obalovačka Rapid Proactive
Buďte první kdo přidá komentář