
Prosévání krmení je často přehlížený, ale velmi užitečný krok při přípravě směsi pro feeder nebo klasické vnadění například při plavané. Jeho hlavním přínosem je vytvoření konzistentní, nadýchané a rovnoměrně navlhčené směsi, která se lépe rozpadá a působí lákavěji pod vodou. Závodníci a jiní profíci v oboru bez síta nedají ani ránu.
U ostatních rybářů se většinou chce málokomu, což nevadí zásadně, trochu je to ale škoda. Správně připravená směs je většinou efektivnější a přinese víc záběrů.
Při prosévání se z krmení například odstraní hrudky, které vznikají při míchání. Zmizí i případně i nežádoucí větší částice, které by mohly ovlivnit chování směsi ve vodě. To byl problém některých šrotů určených spíše jako krmiva pro dobytek.
- Pokud chcete prosívání vyzkoušet nebo pořídit jedno jediné síto, tak zkuste rozměr ok kolem 3 mm
- Síta koupíte v různých velikostech i tvarech
Provzdušněním se navíc směs stává lehčí a citlivější na stisk. To znamená, že si rybář může přesněji nastavit (zmáčknout) a určit, jak moc bude směs lepit a jak rychle se bude krmení z krmítka nebo z ruky uvolňovat. Je to vhodné právě pro method, kde musíte najít určitou rovnováhu mezi kyprostí a lepivostí aby směs na krmítku přežila nához.

Velikost použitého síta záleží na typu krmení a cílové rybě. Obecně se používají síta s oky o průměru 2 až 6 mm. Jemnější síta se hodí pro lov bílé ryby, kde je žádoucí co nejjemnější struktura. Hrubší pak najdou uplatnění při lovu cejnů a kaprů, kde se využívají hrubší složky.
Síto lze použít jak před mícháním za sucha, tak po namočení. Namáčet je navíc vhodné na etapy a spíše méně. Po navlhčení slouží síto především k rozbití vzniklých hrudek a dosažení ideální konzistence.
Použití síta není nutnost, docela se dá obejít bez něj. Na druhou stranu, výrazně pomáhá ke zlepšení práce krmení ve vodě. Kdo se chce zlepšovat, má tady určité možnosti. Přitom nejde o složitý proces a zabere jen pár minut. Je to malý detail, který ale může mít velký vliv na výsledky u vody. Dává vám to také větší kontrolu a možnosti, jak podobu krmení ovlivnit.

Míchačka se sítem Korum
Kromě kýblu existuje ještě varianta v podobě míchačky na krmení, což je vlastně kompaktní miska, kterí už má síto integrované.
Jako příklad můžeme v rámci propagační spolupráce uvést tu od značky Korum, která je skvělým pomocníkem pro všechny milovníky plavané a feederového rybolovu. Tahle nenápadná, ale nepostradatelná pomůcka výrazně zjednoduší přípravu a prosívání sypkého krmení a také přírodních nástrah.

Středobodem je právě nové svařované síto s gumovými oky, které má vhodnou velikost právě pro práci s objemným krmením určeným na lov větších ryb. Díky pružným, ale zároveň pevným okům síto bez potíží zpracuje rozličné druhy směsí od sypkých přes červy atd. Na rozdíl od klasických kovových sít se toto síto neucpává a snadno se čistí.
Síto je navíc pevně vsazeno do horní části míchačky, takže se během používání neposouvá ani nepadá dovnitř. Krmení a nástrahy tak mohou přirozeně procházet sítem dolů, bez nutnosti neustálého přidržování nebo upravování. Míchačka je díky tomu maximálně efektivní i v rychlejším tempu, například při závodním rybolovu.
Součástí sady je také praktická rukojeť, která umožňuje snadné přenášení celého systému. Kompaktní rozměry 25 × 15 cm zajišťují, že se míchačka vejde do většiny přepravních tašek a boxů, aniž by zabírala zbytečně moc místa.
Pokud hledáte snadné řešení pro přípravu a prosívání krmení i přírodních nástrah, které vám vydrží dlouhé sezóny a bude vám opravdu pomáhat, tahle sada od Korum je fajn volbou. Skvěle se hodí nejen pro klasickou plavanou, ale i pro moderní feederový rybolov.
K dispozici je online k pořízení u Páryse
Čtěte také:
Planktonové pelety na tolstolobiky
Video: škola feederu – krmítka
Kde hledat kapra na jaře na menších a středně rozlehlých vodách
Buďte první kdo přidá komentář