Jaké bude rybaření v nové CHKO Soutok? Ochranáři s MRS řeší vjezd vozidel a přístřešky

volavka

Rybáři z jihu Moravy mají důvod sledovat nadcházející měsíce s napětím. Po lednovém schválení nařízení o vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok se nyní řeší konkrétní podmínky pro výkon rybářského práva.

CHKO na Břeclavsku vzniká k 1. červenci 2025 a zasáhne hned několik rybářsky zajímavých revírů v oblasti. Dobrou zprávou je, že rybářský svaz a ochranáři se snaží budoucí podobu výkonu rybářského práva nějakým způsobem předjednat dopředu.

Konstruktivní jednání mezi Moravským rybářským svazem (MRS) a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) by měli zajistit, aby rybáři mohli pokračovat ve svém koníčku bez zbytečných překážek, ale zároveň v souladu s pravidly ochrany přírody.

Zkombinovat požadavky rybářů se zájmy okolních subjektů je přitom obecně dost těžké i mimo chráněná území. Proto mezi rybáři panují nemalé obavy zda nepřijdou drastická omezení a zákazy.

Jednou z klíčových otázek je využívání rybářských přístřešků. Táboření je v CHKO obecně zakázáno. AOPK ale v jednání s MRS údajně řešení, které umožní rybářům postavit si přístřešek při výkonu rybářského práva.

The confluence of the Morava and Dyje rivers, also border of three countries: Czechia, Austria, and Slovakia.

Možností je například udělování výjimek nebo stanovení opatření obecné povahy, což zní poměrně komplikovaně.

Podrobnosti ohledně přístřešků se zatím upřesňují. Otázkou do budoucna ale je, zda tato relativní ochota ochranářů jednat nevyprchá po střetu s realitou. Předmětem konfliktu mezi rybáři a okolím totiž často není pouhý fakt, že si rybáři staví přístřešky ale to, že mnozí po sobě nechávají neskutečný nepořádek.

Další neméně palčivou otázkou je přístup k rybářským revírům. Většina rybářů se snaží dojet do blízkosti revíru autem. Dle tiskové zprávy se s vozidly a tím spíše s auty nejspíš moc nepočítá.

AOPK ČR diskutuje s MRS pouze o možnosti povolit vjezd pouze jednostopých(!) motorových vozidel s rychlostí do 45 km/h. V některých lokalitách CHKO by to nemuselo být problematické, jelikož 90 procent pozemků v oblasti vlastní stát, ale definitivní rozhodnutí závisí na dohodě s okolními obcemi, vlastníky soukromých pozemků a Policií ČR.

CHKO na soutoku Moravy a Dyje vznikne začátkem léta

CHKO Soutok, která bude oficiálně vyhlášena 1. července 2025, představuje jedinečné území nejen v českém, ale i evropském kontextu.

Jde o nejrozsáhlejší komplex lužních lesů ve střední Evropě, kde se nacházejí mokřady chráněné Ramsarskou úmluvou, říční ramena, tůně i nivní louky. Celková plocha CHKO dosáhne 120 čtverečních kilometrů. Domov zde mají stovky vzácných živočichů a rostlin, včetně čolka dunajského nebo orla královského.

V minulosti se část území nacházela v pohraniční oblasti s omezeným vstupem, což svým způsobem pomohlo i k ochraně a zachování přírody.

CHKO vznikne zčásti v oblasti česko-rakousko-slovenského trojmezí, které je z rybářského hlediska velmi specifické. Část revíru zde není přímo v hospodaření MRS a vodní toky zde tvoří státní hranici. České rybářské doklady platí jen na tuzemské straně.

Jde o nádherný kout přírody téměř bez lidské přítomnosti. CHKO ale zasáhne také výše po proudu Moravy a Dyje. To jsou oblasti, které rybáři již navštěvují častěji.

Oblíbená je zejména Dyje mezi Novomlýnskou nádrží a Břeclaví. Do chráněného území připadne také úsek Moravy nad Lanžhotem. Přesný rozsah vznikající CHKO si můžete prohlédnou na mapě vložené o pár odstavců výše.

Zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Čtěte také:

Jaká jsou nejlepší místa pro lov kaprů v ČR? 

Vzniká velký přírodní park „Berounka“ – co to znamená pro rybáře?

Zákaz rybaření v EU a iniciativa Zachraňme naše vody: na Carp Show Moravia řešili vážná témata

Rybář je nespokojen s průběhem kontrol rybářské stráže (Video)

Rychlé sdílení přes FB, Messenger, Whatsapp, X a mail:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.