Trápení kaprů chlorem? V Prostějově je vypustili ryby plaveckého bazénu

Kaprařská videa foto
Ilustrační foto: Redakce

Vánoční kapr je téma, které v poslední letech hýbe českým mediálním prostorem. Aktivisté protestují proti prodeji ryb na ulicích a obchodní řetězce okázale venkovní prodej ruší, aby vám uvnitř prodali mraženou rybu dovezenou z farmy kdesi v zahraničí.

V čase, kdy se snaží mnozí bránit i tomuto pouhému prodeji ryb, s tím, že je to nehumánní, se jinde odehrávají naprosté bizarnosti při nichž dochází k trápení ryb. Proti tomu ale kupodivu nikdo neprotestuje.

V Prostějově se kapři lovili prý přímo v městském bazénu, kam je vypustili zdejší plavci. Informoval o tom portál Idnes.cz, který na tuto událost upozornil anonymní zdroj.

Dle informací uvedených v článku, ryby pobyt i „lov“ v bazénu přežily. Chlorovaná voda ale rozhodně rybám nesvědčí a je s podivem, že této akci nezabránil například majitel bazénu, kterým je prostějovská domovní správa.

Paradoxní je, že zatímco prodejci kaprů jsou kontrolováni, zda ryby při prodeji netrpí, tady nikdo proti trápení ryb nezasáhl.

Nejedná se přitom o první takový případ, který proběhl médii. Například před dvěma lety podobnou akci zorganizovali na Slovensku, kde snad mělo jít o akci, která se předtím konala již mnohokrát.

Co způsobí chlorovaná voda rybám? Hrozí poškození žaber

S chlorovanou vodou se nejčastěji setkávají ryby chované v akváriích. Samozřejmě jde o případy, kdy nezkušený majitel akvária, neuvědomující si nebezpečí chemicky upravené vody, naplní nádrž chlorovanou vodou z vodovodu. Otrava chlórem bývá pro ryby často smrtelná, zejména pokud si chovatel svoji chybu včas neuvědomí a vystaví vodní živočichy chloru po delší dobu.

Může se zdát, že při krátkodobém pobytu rybám chlorovaná voda nevadí, opak je ale pravdou. Jde jen o pomalé trýznění, které nakonec skončí jejich újmou. Ani kratší pobyt v chlorované vodě se neobejde bez následků a rozhodně jej ryby nesnáší dobře.

Chlór zabíjí živé buňky, u ryb nejčastěji poškozuje citlivé žábry a může poškodit také kůži, která pokrývá celé jejich tělo. Ryby umístěné do chlorované vody začnou trpět dýchacími problémy a mohou se udusit, protože nejsou schopné správně dýchat.

Například v případě vánočního kapra je nejhumánnější rybu usmrtit rovnou při prodeji. „Tradiční“ pobyt ve vaně, nebo nedejbože volný lov kaprů v plaveckých bazénech, je zbytečné trápení.

V posledním případě je to dokonce na hraně týrání zvířat. Pokud tedy někdo prohlašuje, že pobyt v bazénu rybám škodí méně než třeba pobyt v řece, měl by si vzpomenout jak moc je příjemné, když například omylem nasaje v bazénu chlorovanou vodu nosem.

Člověk se přitom může chlorované vody ze sliznic snadno zbavit, ryba tuto možnost nemá.

Čtěte také:

Nechranice: s rybou v ruce utíkal před porybným do chaty

Ceny povolenek 2025: kolik bude stát rybaření v nové sezoně?

8 noh ale chobotnice to není: nová řada lehátek od Trakkeru nabízí enormní pohodlí

5 Comments

  1. A proč teda na pořadatele akce není podáno trestní oznámení za týrání zvířat, vzhledem k tomu jaké peklo tam ti kapři předtím než se udusili, museli prožívat?!?

  2. Vánoční chytání kaprů je tradice která se praktikuje urcite ve vsech plaveckých oddílech již desítky let. Prvního kapra jsem takto chytil zhruba před 60 roky. Souhlasím, že chlorovana voda kaprů nesvědčí, ale každý kaprů je vzdy chycen a vytažen z vody během několika vteřin, takže „peklo“ je poněkud nadsazka a dušení opravdu nenastava!!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.