Kapraři z Číny? Na letošní WCC dorazili rybáři i ze vzdálených zemí

kaprařina
Ilustrační foto: redakce

Kaprařina už baví i Číňany?! Už to tak bude a nejen je. Moderní lov trofejních kaprů je historicky ryze evropská záležitost vzniknuvší v Anglii. Velký boom nastal v osmdesátých a hlavně devadesátých letech, kdy padla železná opona a kaprařina se dostala do kaprům zaslíbených zemí střední Evropy, kam patříme i my.

Obecně se dá říct, že Česká republika patří k největším velmocem kaprařiny. Určitě nám v tom zdatně sekunduje Maďarsko a vynikající kapraři jsou samozřejmě také na Slovensku, do značné míry i v Polsku a německy mluvících zemích. Na západě je kaprařina velká věc v Anglii, Francii ale i v zemích Beneluxu.

Doba, kdy velké kapry chytali prakticky jen Evropani, ale končí. Letošní WCC je toho důkazem. Přijeli dokonce i kapraři z Číny!

Foto: WCC

Které země mají zastoupení na letošním World Carp Classic ve Francii?

Na letošním šampionátu WCC 2024 se představilo množství týmů z různých zemí, které se utkají o prestižní titul. Oproti jarnímu balatonskému IBCC tady ale nedominujeme my ani Slováci, nýbrž sousední Polsko, odkud přijelo na Lac de Madine celkem 16 týmů.

Výraznou účast samozřejmě máme také. Zmínit můžeme namátkou například týmy Carpriders (kteří obhajují loňský titul, více čtěte zde) nebo Nikl specialista na kapry, což je tým jenž vyhrál ročník 2016 a zároveň materiálně sponzoruje spoustu dalších účastníků závodu.

Z Anglie se přihlásili například tým Tackle Box a několik bývalých šampionů, jako je Rob Tough z roku 2009. Také Nizozemí má silné zastoupení s týmy jako Greenbaits či Baitkey atd.

Na šampionátu WCC 2024 se vedle evropských týmů představují i zástupci z mimoevropských zemí, kteří přinášejí do soutěže globální rozměr a ukazuje to, že zájem o kaprařinu se šíří i tam, kde je kapr vnímám poměrně negativně jako invazní druh, což je případ zejména Severní Ameriky.

Kanadu reprezentuje tým ve složení Andrew Walker, Jarryd Monahan a Mathieu Pigeon.

Také Spojené státy americké mají své zastoupení v podobě týmu ve složení Mark Metzger, Bence Matisz a Sandor Laszlo.

Z Jižní Afriky dorazily hned dva týmy. Jihoafrická republika má ovšem zcela jiné rybářské zázemí než země za velkou louží. Kapraří a feedruje se zde s poměrně velkou oblibou. Dokonce se v této zemi koná celá řada významných rybářských závodů.

Zdejší rybáře tak není radno příliš podceňovat. První tým tvoří Charles Horlick, Pieter de Bruto a Hendrik Steyn, zatímco druhý tým sestává z Hendrika Jansena van Vuurena, Heiniho Pieterse a LP van Der Merwe.

Z Kazachstánu dorazil tým, který tvoří Rustam Šamuzov, Ruslan Ušakov a Rustam Abdulajev. Tato středoasijská země spadá do postsovětského prostoru, kde je sportovní rybolov nesmírně populární. Zdánlivě pouštní a stepní země má například hned několik zajímavých přehrad, kde se vyskytují velcí kapři ale i sumci takže evropské styly rybolovu nejsou zdejším rybářům zdaleka cizí.

Překvapením ale může být účast týmu ze země, kde byste kapraře možná nečekali.

Ze vzdálené Číny přijel tým ve složení On Haiyang, Huang Wei a Dai Hai Ming. Z kaprařiny se tak stává doopravdy globální záležitost a slovo „World“ v názvu tohoto již tradičního kaprové maratonu není použito nadarmo.

Další návrhy ke čtení:

Lysec 30,3 kg z prvního večera na WCC: Slováci útočí na rekord

V pondělí začíná kaprařský závod World Carp Classic 2024: Češi obhajují prvenství

Potřebujete hlásiče záběru? Nyní jsou v akci i s příposlechem

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.