Dnešní reklamní článek pojmeme trochu netradičně jako návod, jak se vyhnout konfliktům s uživateli vodních cest, rekreanty a rybáři na lodích.
Podíváme se na backlead (čti bekled). V překladu to znamená „zadní olovo“, což stále nenaznačuje jeho hlavní smysl. A že smysl má a velká.
V kaprařině je „backlead“ typ závaží, které se používá k tomu, aby kmenový rybářský vlasec nebo pletenka zůstal přitisknutý ke dnu po celé délce od břehu až k montáži hozené nebo zavezené někde dál.
Závaží se proto nedává k montáži, kam patří běžná ztěž dle typu návazce. ale umístí se na vlasec v blízkosti prutu a spustí do vody.
Díky tomu vlasec od prutu směřuje prudce dolů hned u břehu. Od olova ponořeného na dně pak směřuje přímo k montáží podél dna či ve výrazně větší hloubce než kdyby vlasec směřoval od prutu přímo.
Smyslem je zajistit aby natažené vlasce nesměřovaly napříč tokem či vodní plochou. Normálně totiž vedou ze stojanu částečně nad vodou a pak v malé hloubce než pod úhlem sklesají ke dnu.
Z čistě rybářského hlediska to znamená, že s backleadem jsou vlasce více mimo pozornost ryb. Někde jsou ryby hodně ochytané a vlasce natažené skrz jezero berou jako jasné varování. Tato technika může pomoci zabránit vyplašení kaprů a zlepšit úspěšnost lovu.
Daleko důležitější je ale fakt, že nehrozí kolize vlasců s loděmi a plavidly jakéhokoliv druhu. Právě z tohoto důvody se backleady nejčastěji používají.
Jistou výhodu má i v časech vyšších průtoků. Do vlasce vedeného v hloubce se proud neopírá zdaleka tolik jako u hladiny, stejně tak to částečně řeší váznutí splaveného bordelu na vlasci.
V podstatě jsou dva způsoby použití, při tom nejvíc jednoduchém prostě backlead nacvaknete po náhozu na vlasec a necháte sklouznout dolů.
Nevýhodu to má docela značnou v tom, že olovo zůstává na vlasci při navíjení i zdolávání a to dělá problémy. Hlavně pokud je zátěž těžší. Takovou variantu už mnoho rybářů nepoužívá.
Lepší varianta má klip, jenž se při zvednutí prutu snadno vycvakne a zátěž následně vytáhnete samostatně pomocí připevněného provázku nebo šňůrky.
Prut je po uvolnění backleadu z klipu ve stejné konfiguraci jako při běžném chytání. Daleko lepší i praktičtější varianta. Problémem ani není situace, kdy se backlead vzpříčí mezi ostrými kameny pod břehem.
Vlasec se z klipu osvobodí a backlead vyřešíte později. V dnešním článku vám chceme přinést tip na tento backlead od Mivardi:
Mivardi zadní olovo s magnetickým klipem
Backlead pro kapraře vyvinutý značkou Mivardi. Jsou vybavena spolehlivým magnetickým klipem, který je speciálně navržen pro použití na odpadávacích zadních olůvkách.
Tento klip zajišťuje bezpečné spuštění olůvka na 10metrové šňůře i za silného větru a vln. Při záseku a zdolávání se olůvko automaticky odpojí, aniž by došlo k poškození vlasce. Pro každou velikost zadního olůvka je použit zámek s odpovídající silou, což zaručuje, že zadní olova Mivardi fungují perfektně ve všech podmínkách.
Optimální tvar olůvek zajišťuje stabilní polohu na dně a zabraňuje zamotání při položení.
Dostupné varianty:
3.00 oz - 85 g
4.00 oz - 113 g
5.00 oz - 142 g
Domácí příprava backleadu z kusu drátu, duše a kusu kamene
Pro zajímavost ještě trochu zavzpomínám jak jsme to dělali dříve. Dnes používám backlead z obchodu, což je dáno i leností cokoliv dělat a chystat, neb času je málo a tady je hotový výrobek, který je okamžitě připraven k použití. Před lety jsme si ale zadní zátěže dělali sami podle vzoru jednoho chataře z přehrady kousek od nás.
Pán chytal z vyvýšeného břehu a blízko stálo kotviště, kde v sezoně jezdí parník a je tam hodně pohybu na vodě. Natažená šňůra nad vodou byla zdrojem potíží. Z jeho místa totiž trčela hodně vysoko a daleko nad hladinou a samozřejmě to nedělalo dobrotu.
Starý pán to ale vyřešil zcela elegantně a ochotně nám vynález ukázal.
Vezme se kámen vhodné velikosti. maximálně do pěsti spíš trochu menší. Nerozebírejte břehový zához, to se nesmí a šutry tam jsou moc velké. Musí to být ale kámen ne kulatý, ideálně trochu do hranata.
Navlékneme na něj totiž kousek duše z jízdního kola – z klasické gumové duše si předtím nastříháme O proužky o šířce 1-2 cm, na tom nesejde. Ty navlékneme na kámen aby to pevně drželo, zároveň připevníme vhodný a dostatečně dlouhý provázek (5 – 10 m), abychom šutr mohli opětovně vytáhnout z vody.
„Klip“ si vytvoříme naprosto jednoduše. Stačí kousek vázacího drátu. Aby to mělo trochu tuhost tak přehneme drátek dvakrát nebo třikrát k sobě a vytvoříme jakýsi háček podobný jako na ramínko od košile. Připevníme jedním koncem k duši a kamenu.
¨Tenhle samoděl po náhozu pověsíme u prutu za vlasec a pomocí provázku opatrně spustíme na dno. Poté s citem dopneme vlasec. Opatrně! Aby vlasec nevyklouzl z háčku a nemuseli jsme to dělat znovu.
Při záseku pak hrubší síla měkký drátek vyhne a vlasec je volný. Můžeme zdolávat nebo manipulovat s prutem.
Pro další použití backlead stačí vytáhnout pomocí provázku z vody, znovu upravit vazací drát rukou do požadovaného tvaru a jedeme znovu.
Pozor na lodě při zdolávání
Backlead sám o sobě samozřejmě není všespásný. Zejména v situaci, kdy jste na břehu a okolo vás jezdí nic nedbající plavidla a máte zrovna rybu na prutě.
Chytat bez backleadu v letní sezoně na řekách nebo jiných vytížených vodních plochách je skoro nemožné. Proto byste měli zvážit jeho pořízení, ušetří to nervy a starosti a je to také trochu ohleduplnost. Spousta lidí ani neví, že vlasec někudy vede. Konfliktům raději předcházejte a toto je snadná cesta, která nestojí ani pár stovek.
Komerčně vyráběné backleady s klipem jsou navíc snadné na použití a velmi praktické. Ten od Mivardi má skladem náš partnerský eshop Chytapust.cz.
Čtěte také další příspěvky:
Poznáte rybu podle fotografie? Otestujte se v kvízu zaměřeném na dravce
Velká cívka a zlatý design – tento naviják je to pravé pro kaprařinu
Osminohé lehátko od Delphinu: pohodlí a komfort na rybách
Buďte první kdo přidá komentář