Jak na feeder v zimě

feeder v zimě funguje. Jaký naviják na feeder pro tutuo dobu, toto otázka. Nástrahy do studené vody na kapry
Člověka to táhne na feeder i během zimy

Rybařit v zimě jde prakticky všemi způsoby. Jediná podmínka je, aby nám revír nezamrzl. V nížinných částech Česka se to stává zřídkakdy a rybáři chodí na revíry bez ohledu na období. Feeder v zimě je možnost jak si během chladného období roku dobře zachytat.

Hlavní výhoda feederu spočívá v tom, že není náročný na čas. V zimě jsou krátké dny a u vody se stejně nedá dlouho vydržet. K pěkné vycházce na feeder stačí třeba jen dvě hodiny. 

I při tuhých zimách máme možnost lovit na řekách jako je dolní Labe, Morava, Dyje nebo Vltava. Ve výše položených regionech často nezamrzají úseky pod přehradami nebo výpustmi teplejší vody z ČOV, elektráren a dalších technických staveb. Mimo horské oblasti mnohdy v teplé zimě nezamrzají ani rybníky. Možnost lovit tak máte skoro vždy. 

Na feeder v zimě ochotně bere hlavně bílá ryba jako tloušť, cejn, plotice. Splete se běžně i kapr, ostroretka a většina dalších druhů ryb. Na živočišnou nástrahu není výjimka ani okoun. 

     

feeder v zimě na sněhu
Při pohledu na tuhle fotku mám chuť na čaj s rumem

Problémy chytání na feeder v zimě 

Hlavní potíž rybaření v zimě je samozřejmě zima. I během posledních let, kdy zima bývá jen na horách, nebyl problém na rybách prochladnout. Největší chlad bývá právě u řeky nebo vodní hladiny. Sedění na jednom místě bez pohybu člověka taky příliš nezahřeje. Proto je potřeba se na feeder v zimě poněkud přiobléct a hlavně se psychicky připravit na chlad. 

Řešením je někdy bivak nebo brolly. Stavět ho kvůli dopoledni u vody je sice otravné ale může pomoci zachovat si alespoň trochu tepla, hlavně když fouká vítr. 

Zima ale nevadí jen člověku. Pokud se teplota blíží k nule tak začíná zamrzat i vercajk. Především vlasec a očka. V horším případě to odnáší naviják. Při silných mrazech můžete u některých modelů pozorovat horší chod, což je dáno vlhkostí uvnitř.

Výhodu má většinou ten, kdo si naviják jednou za čas namaže kvalitním mazacím tukem. 

Krmení stačí málo, musí ale mít říz. V zimě ryby nám ryby dost jezdí na perníku. Je to levné a stačí trochu přimíchat do šrotu.

Nástrahy pro feeder v chladu 

Konečně se dostáváme k tomu hlavnímu. Chytání v zimě na feeder je hlavně o jemnější montáži a živočišných nástrahách. Nic nového ale doporučit nemůžeme:

Do krmení můžete ještě přidat například patentky, pokud je seženete. Na háček je ale spolehlivě nejuniverzálnější obyčejný masný červ. Po něm jdou cejni stejně jako plotice nebo okoun a kapr. Nedá se ale říct, že by se v zimě chytalo jen na tyto nástrahy. Občas dokáže červa přechytat i obyčejná pařená houska. Masitá nástraha je ale většinou jistější.      

V zimě musíte hlavně zjemnit

Slabší vlasce
Kratší navázce
A hlavně menší háčky

Samotná technika lovu na feeder v zimě je dost podobná jako jindy během roku. Vyplatí se možná jen zjemnit sestavu a navázce. Daleko víc než vybavení ale hraje roli nalezení ryb. Ty v zimě hledají spíše klidnější a hlubší vodu nebo místa s vyšší teplotou. Na řekách jsou to nejčastěji nadjezí a technogenní zdroje teplé vody.  

Krmit můžete trochu méně, neboť ryby mají v chladné vodě pomalejší metabolismus. Ve výsledku je ale nejvíce potřeba trpělivost, neboť záběry nepřichází tak často jako v teplých měsících. 

cejn na feeder během zimy
Největší problém jsou ruce, které musíte udržet v suchu a teple

Hadr nad zlato 

Pokud můžeme doporučit jedinou věc, kterou si na zimní feeder nesmíte zapomenout tak to je ručník nebo spíš hadr. Nacpat směs do krmítka jde nejlépe holou dlaní. V nulových teplotách to ale končí okamžitou necitlivostí, protože mokrá ruka chladne opravdu rychle. Pokud máte po ruce suchý hadr, tak se snadno očistíte od krmení a můžete ruku okamžitě strčit do teplé rukavice.     

Carp Team Zero HK + PCE

Čtěte ostatní články z kategorie feeder

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.