Rozpustné boilies dokáže být velmi efektivní nástrahou. Vyrábí se s použitím podobných ingrediencí jako klasické boilies. Fungování rozpustného boilies ve vodě je ovšem poněkud jiné než v případě klasických kouli. Jde o rychlou nástrahu, která ve vodě pracuje.
To se hodí například v zimě a na jaře. Na konci článku ale prozradíme tip, jak nástrahu upravit pro delší fungování v létě. Tento druh nástrahy se může připravovat například pomocí sušení či jiného procesu odlišného od klasického vaření, díky kterému boilies původně získalo své anglické jméno (boil znamená vařit).
Pro nás rybáře je rozpustné boilies velmi zajímavé. Můžeme říct, že se z rozpustného boilies uvolňuje více látek do okolí. Díky absenci varu si navíc uchovává více nutričně hodnotných látek.
Nejdůležitějším rozdílem, který s touto technologií přípravy souvisí je fakt, že rozpustné boilies ve vodě rychleji pracuje.
To vyplývá již z názvu. Boilies se prostě rychleji rozpouští, což v některých situací může přinášet kýžený pozitivní efekt.
V tomto směru ovšem není rozpustné boilies tak odolné jako klasické vařené koule. Kvůli tomu například nemůžete počítat s odolností a selektivitou vůči menším rybám, což může často představovat velký mínus. Inu, univerzální nástraha to není.
O to víc ale může pomoci na správném místě a ve správný čas.
Příklady rozpustného boilies od českých výrobců:
Za zmínku stojí, že někteří výrobci prodávají stejnou řadu (název) boilie v rozpustné i běžné verzi. Zkontrolujte si proto při nákupu popisek zboží, zda máte v košíku to, co skutečně chcete.
- Carp Inferno Nutra line + Hot line – boilies s hrubou strukturou pro rychlé rozpouštění
- Mikbaits – různé druhy boilies TactiQ, ManiaQ, Fanatica, v několika příchutích
- Nikl Attract Hooker – rozpustná nástraha se intenzivními atraktanty.
*Ke koupi například v těchto obchodech: Chyť a pusť.cz / Párys.cz
- LT Baits Sweet Cool – určeno i do teplot pod 4 stupně
- LT Baits Protein Bomb – boilies s vysokým obsahem bílkovin
- Jet Fish rozpustné boilies Bioenzym – jedno z nejrychlejších boilies na trhu.
*Ke koupi například v AZ Fishing.cz
- LK Baits Fish Active
- LK Baits Fish Active Plus:
*Výrobky své značky prodává přímo LK Baits.cz
V mnohých situacích je rozpustnost spíše výhodou, proto je rozpustná varianta tolik populární a téměř každá značka ji má ve své nabídce.
Velkou výhodu může mít v chladné vodě. Zde se totiž látky z nástrahy do okolí uvolňují vždy pomaleji. Tento druh boilies tak ve studené vodě pracuje daleko efektivněji než běžná nástraha. Rozpustnost může také být výhodnou nástrahou pro kratší vycházky během celého roku.
V létě, kdy má voda vyšší teplotu to ovšem nabírá na obrátkách a nástraha mizí velmi rychle, což může být trochu problém. Rychlost rozpuštění se liší v závislosti na druhu nástrahy, jejím složení či teplotě vody. Svoji roli může také sehrát říční proud.
V určitých situacích je ovšem rozpustné boilies to pravé ořechové. Rybář však musí mít na paměti, že tato nástraha vyžaduje určité zacházení. Zejména jí musíme doma chránit před vlhkostí, která by při špatném skladování mohla způsobit zaplísnění či předčasné rozpuštění.
Za určitých podmínek jsou rozpustné nástrahy během hodiny nebo dvou z vlasu prakticky pryč. Na teplé tekoucí vodě z obsádkou hladových drobných rybek je opravdu s rozpustným boilies za chvíli ámen. V takovém případě se může jevit logičtější použití klasického boilies.
Tyto nástrahy také není radno dlouhodobě dipovat. Dipování nebo použití jiných látek nedlouho před použitím ale vyloučeno zdaleka není. Právě naopak, lze s jeho pomocí chování boilies ovlivnit. Musíte si jen správně vybrat, čím boilies vylepšíte.
Jak zpomalit rozpustné boilies pro trochu delší fungování, například při chytání v teplejší vodě?
Útokům malých ryb zabránit nejspíše nijak nejde. Pokud ale jde pouze o příliš velkou rychlost rozpadu, zpomalí ji například olej, který na nástrahu v rozumném množství před vycházkou aplikujeme. Spíše než pojem dipování se zde hodí použít termín impregnace.
Můžeme tím totiž dobu fungování nástrahy prodloužit, což může být zajímavá varianta právě pro krátké odpolední vycházky nebo například pro lov větších kaprů na feeder s boiliem za podmínek, kdy by nástraha pracovala příliš rychle (opět myšleno například – za vyšší teploty vody či v proudění atd.).
S délkou působení oleje je ovšem nutné poněkud experimentovat. První pokus lze absolvovat jen s několika koulemi, na kterých vyzkoušíte vše v praxi. Osvědčuje se nalít relativně malé množství oleje (odhadem kolem 20 ml na střední sáček boilies).
Sáček po zalití bezpečně uzavřeme a protřepeme.
Pokud vyrážím na ryby odpoledne, naliju olej boilies už ráno než jdu nákup nebo po jiných pochůzkách, do práce mě už naštěstí nikdo nehoní. Sáček můžeme dát na chladnější místo, pro jistotu, že boilies se nezačne předčasně rozkládat už v něm. Olej naštěstí nepůsobí tak rychle jako například voda.
V principu se snažíme o to, aby nástraha olej částečně vstřebala do sebe. Nemusí jím být nasáklá celá, pro náš účel jde hlavně o částečné nasycení vnější „kůry“ boiliesu.
Mastnota obsažená v oleji působí jako jakýsi ochranný film, který zpomalí proniknutí vody do nástrahy a rozpad nástrahy tím prodlužuje oproti normálu. Časem se samozřejmě z nástrahy vyplaví a pak jde vše ráz naráz. Přesto ale dokáže životnost koule ve vodě prodloužit. Přitom nemizí efekt relativně rychlého vyplavování drobných kousků nástrahy a jejich šíření kolem ní. Olej navíc dodává nástraze další atraktivitu.
Použít se dá téměř jakýkoliv olej, dobrý je například lososí či konopný. Zde již záleží na vašem výběru. Existují také dipy na olejové bázi.
Ostatní dipy na zatraktivnění nástrahy můžete použít také, jejich vliv na dobu rozpadání boilies ale může být různý. Spíše urychlující. Krátkodobé ponoření do dipu těsně před nahozením ale určitě nástraze nevadí.
Čtěte také: Boilies: nástraha (nejen) pro lov trofejních kaprů 30 kg+
Buďte první kdo přidá komentář