Trojice rybářů si řádně mákla při zdolávání rekordního tuňáka. Během pěti hodin jim situaci komplikovaly delfíni. prasklá šňůra a další komplikace, které málem znamenaly ztrátu rekordní ryby. Obřího tuňáka se ale nakonec podařilo zdolat.
John Cruise jako kapitán charterové lodi vyrazil na moře s Zachem Foster a Aaronem Barrem. Jejich ryba představuje nový regionální rekord. Tuňák vážil 900 liber, což v přepočtu činí cca 408 kilogramů.
O úlovku informoval americký rybářský web Sport Fishing Magazine.
Rekordní tuňák zabral na živočišnou nástrahu v malé hloubce
Tuňák zabral nedaleko města Sneads Ferry, u pobřeží Severní Karolíny, kde posádka lodi lovila cíleně tuňáky na přirozenou nástrahu v podobě kusu rybího masa. K záběru došlo zhruba 4 míle od pobřeží, v nevelké hloubce okolo 15 metrů. Nástrahu ryba vzala v pravé poledne.
Jak se píše v původní reportáži, klidný den se tímto okamžikem radikálně změnil. Místo původně plánovaného odpočinku při lovu menších tuňáků. museli nyní zdolávat rybu o síle rozjetého automobilu.
Oficiální snímek úlovku:
Na první výpad ryba urazila přes půl kilometru
“Hned jsem poznal, že jde o velkou rybu a čeká nás epická bitva. Už první výpad měl kolem půl kilometru”, řekl americkému magazínu kapitán lodi. “Pomalu jsme začali získávat vytaženou šňůru zpět do navijáku. Bylo to ale na hodně dlouho”, dodal.
Během zdolávání neměla posádka jinou možnost než rybu pomalu přitahovat a zároveň přitom vhodně manévrovat lodí. Ryba je přitom zatáhl na větší hloubku, kde se snažila uniknout.
Do situace se dokonce přímíchalo hejno delfínů. “Měli jsme strach, že najedou do šňůry. Testovaná je sice na 130 liber ale mohli ji narušit odřením”.
Delfíni nakonec v klidu odpluli a utaženou brzdou bylo možné rybu přitáhnout na dosah rybářů.
Každého rybáře v tuto chvíli napadne, jakým způsobem lze do lodi vylovit rybu vážící přes čtyři metráky. Nutno upozornit, že mořský rybolov v tomto ohledu je vnímán pořád jako koníček, jenž vytváří zdroj masa.
K tomu jsou uzpůsobeny také metody. Tuňáka rybáři u lodi harpunovali a vytahovali pomocí gafů (vylovovací háky), což se také zrovna nepovedlo úplně podle jejich představ.
Zásah harpunou do ryby umožnil její přitažení přímo k lodi. První gaf však vypadl a druhý se nepovedlo ani použít.
V tom momentě praskla pletená šňůra a ryba zůstala pouze na laně s harpunou, které bylo tak ze tří čtvrtin předřené o hranu lodi. Nominální nosnost lana v neporušeném stavu činila 1500 liber.
Rybářům tak pomohl zejména Archimédův zákon, díky němuž se celá váha ryby neopírala do neprůtažného lana, které vzhledem k silnému narušení nejspíš již nemělo dostatečnou nosnost.
Situaci také komplikoval západ slunce, jelikož se výlet neplánovaně prodloužil. Rybu se nakonec podařilo s vypětím všech sil vytáhnout na palubu.
Na posádku lodi čekala ještě navíc dlouhá plavba zpět do maríny, ryba je totiž odtáhla díle od pobřeží.
Ryba sice je nejtěžší v místní historii, pro uznání rekordu se u prutu při zdolávání ale nesmí střídat více rybářů
V USA se vede velmi precizní evidence trofejních úlovků. Nehledě na večerní hodinu tak došlo ještě ke zvážení úlovku.
Váha ukázala hmotnost 900 liber, přičemž předchozí rekord státu Severní Karolína vážil “jen” 877 lbs. Bohužel pro posádku lodi, pravidla umožňují uznat pouze ryby zdolané jedním rybářem.
Úlovek obřího tuňáka se sice stal celostátní senzací, na oficiální rekord ale rybáři nedosáhnou.
Naděje ovšem umírá poslední, hned několik dnů po tomto tuňákovi ulovil kapitán Cruise rybu vážící jen o 200 liber méně.
Be the first to comment