Vydra sežrala hejno koi kaprů za 200 tisíc

vydra sežrala hejno koi kaprů
Ilustrační foto: redakce

Vydra je predátorem, který na revírech dokáže způsobit značné škody. Loví ve volných vodách ale nevyhýbá se ani rybochovům. Minulý týden zpustošila hejno cenných okrasných kaprů v hodnotě kolem 200 tisíc korun.

Kieran McCarthy je učitel v důchodu z hrabství Worcestershire je velmi rozladěn z návštěvy vydry na jeho rybníčku. Choval zde okrasné koi kapry, což je jeho dlouholetá vášeň. 

Návštěva vydry ale jeho chov prakticky zničila. Za pouhých pět dní dokázala vylovit zhruba 100 kusů koi kapra v celkové hodně 7 tisíc britských liber, což dle aktuálního kurzu představuje asi 200 tisíc korun.

Návštěvy vyder chovatel zaznamenal již dříve. Dokonce pravidelně nacházel mrtvé ryby rozházené po svém pozemku a okolí. Intenzita vydřích nálezů ale nikdy nebyla tak razantní.

Tentokrát se predátor ale s pár rybami nespokojil. Nepomohlo ani ochranné pletivo, které po předchozích incidentech chovatel použil jako ochranu proti vniknutí nežádoucích návštěvníků. Vydra překonala všechny překážky.

“Utratil jsem 140 liber za pletivo a strávil celý den v dešti jeho montáží na jezírka, nepomohlo to”, řekl frustrovaný důchodce novinářům z Yahoo.com

Stejné problémy všude, vydru chrání zákon

Stížnost na orgánech ochrany přírody v tomto případě moc nepomáhá ani v Británii.

Nikdy mě nenapadlo, že ve městě budu mít takový problém. Koi kapry chovám skoro 25 let a toto nepamatuji. Nedá se s nimi ale nic dělat, chrání je zákon. Na úřadě mi dokonce řekli, že mám štěstí, když mám na pozemku chráněné živočichy. Když ale chováte ryby, tak to moc štěstí nepřinese”, stěžuje si McCarthy.

Chov koi kaprů patří k poměrně drahým koníčkům, v zahraničí jsou některé ryby draženy za částky v milionech korun. Škody na takových rybochovech pak dosahují značných hodnot.

Vydrýsek řádí také v našich vodách

Není tajemstvím, že vydra je nyní velmi hojná na českých tocích. Dochází k jejich nekotrolovanému vysazování do volné přírody, což je poněkud nerozumné ale nadšení aktivistů se nedá zchladit a už vůbec ne kontrolovat.

vydra

Výsledkem jsou často doslova vyžrané malé toky. Škody tak často vznikají na nejcennějších rybách jako jsou pstruzi, lipani a další menší ryby pstruhového pásma.

Vydra nemá problém vytáhnout z vody ani poměrně velké kapry či dravé ryby.

Zhruba před 14 dny zveřejnil Český rybářský svaz video z kamery u soukromé nemovitosti. Vydra zde opět pustoší hejno koi kaprů nemalé finanční hodnoty.

Vydra v českých vodách patří k původním druhům, jehož populace ve dvacátém století značně poklesla ale nikdy zcela nevymizela. Pomocí repatriace se v posledních letech podařilo vrátit vydry do velké části českých vod. 

Je již vydra přemnožená?

Velmi početná populace se vyskytuje například ve Východních Čechách. Problémem ovšem je, že návrat vyder probíhá patrně poněkud živelným způsobem. Dialog mezi ochránci přírody a rybáři je, mírně řečeno, složitý.

V rybářských kruzích panuje silné podezření, že vydry jsou vysazovány do přírody v daleko větším množství než je rozumné vzhledem k nabídce potravy na vodních tocích. 

Někteří rybáři tvrdí, že vydry se vysazují neprosto bez kontroly ze strany úřadů a nejrůznější skupiny osob jednají na vlastní pěst, bez ohledu na rovnováhu v přírodě.

Dochází k devastaci rybích populací na některých tocích a vznikají škody také na produkčních rybářstvích a soukromých rybnících či okrasných nádrží u domů.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.