Tuňák jižní nepatří k dlouhožijícím mořským rybám. Jeho průměrná délka dožití v přirozených podmínkách činí okolo 15 let V Austrálii ale mladý rybář nedávno ulovil rybu, která měla na krku minimálně třicítku.
Věk ryby je poměrně snadno prokazatelný. Na jeho těle se totiž našla výzkumná značka. Podle záznamů rybu označkovali vědci před 29 lety. Tenkrát tuňák měřil jen 52 centimetrů.
První tuňák v životě a hned rarita
Lovcem je teprve sedmnáctiletý Ryan Gazzola z australské Victorie. Tuňáka ulovil poblíž Gunnamatta Beach a ryba vážila zhruba 135 kilogramů (280 liber) a měřila kolem 180 centimetrů.
Největší jedinci tohoto druhu ale mohou dosahovat více než dvojnásobné hmotnosti. Pro Ryana to byl první úlovek tuňáka v životě a na první rybu jde o velmi slušný úlovek. Zdolávání zabralo přes 4 hodiny.
Nález značky u takto velké ryby je poměrně vzácný, neboť většina označkovaných tuňáků bývá ulovena během několika málo let, kdy ještě nedosahují větších rozměrů.
Osud ryby je tímto zpečetěn. Mořský rybolov v tomto podání se sice považuje za volnočasovou aktivitu ale naprosto přirozeně slouží také jako zdroj masa. Ryan si na úlovku pochutnal. Australští vědci mezitím požádali o část trofeje v podobě hlavy tuňáka, aby jej mohli podrobit dalšímu výzkumu. Rybář si tak nejspíš nechá, namísto hlavy úlovku, vypreparovat ocasní ploutev.
Tuňáka jižního ohrožuje zejména průmyslové přelovení v některých lokalitách jeho výskytu. Lov na udici se považuje za způsob rybolovu, který populaci tuňáka ohrožuje v nejmenší míře.
Neomezený výlov jižního tuňáka dosahoval ročně přes 20 tisíc tun, což vedlo ke snížení stavu jeho populace až o devadesát procent. Současná kvóta je nastavená na zhruba polovině této hodnoty.
Tuňák jižní se vyskytuje na jižní polokouli a loví se zejména v ekonomických zónách východoasijských zemí a Austrálie či Nového Zélandu. Největšího výlovu tradičně dosahují Japonci a Jižní Korea.
Je také cílem několika tradičních rybářských závodů, což je případ právě Austrálie a NZ. Nejstarší tuňákový závod se koná již od roku 1966 v Tasmánii.
Zdroj: Outdoor Life.com
Buďte první kdo přidá komentář