Netradičních nástrah není nikdy dost. Dneska si vezmeme na paškál spinnerbait. Všichni ho znáte ale málokdo na něj chytá.
Spinnerbait je nástraha původem z Ameriky. Tamější hillbillies na něj chytali už před sto lety.
Co je vlastně spinnerbait?
Název je složenina ze dvou anglických slov. Spinner znamená rotační třpytku, bait je nástraha. Je to vlastně taková podivná kombinace dvou nástrah. Na ramínku z pružinového drátku najdete na jednom konci rotující plíšek, na druhém pak nejčastěji nějakou potvoru ve stylu chomáče třásní.
Můžete tam ale píchnout třeba gumové kopyto nebo twister.
V zahraničí je hodně populární nejen pro svoji efektivitu. Dobře se s ním chytá i na zarostlých mělčinách, které můžete najít například na skandinávských jezerech. Díky pouze jedinému jednoháčku se málo zasekává do trávy. Můžete ho házet štice přímo do úkrytu.
Kde s tím chytat
Je to typická nástraha mělčích a otevřených vod. V Čechách se využije hlavně na rybníky, odstavná ramena a docela dobře se s ní chytá i nad zatopeným pařezovým polem.
Je to zkrátka nástraha pro chytání nad překážkami. Nehodí se ale pro místa, kde je potřeba daleko házet. Ve vzduchu má velký odpor a nikam nedoletí.
Jak spinnerbait vodit
Vedení spinneru je celkem jednoduché. Od zahájení až do podzimu funguje jednoduché navíjení. Špičkou prutu přitom prudce škubeme. Třásně okolo háčku se tím krásně rozpohybují, což láká štiku k záběru.
Když jsou ryby spíš pasivní, tak můžeme zkusit ještě další způsoby vedení:
- Stop & Go – jednoduše občas zastavíme. Pokud jsou pod námi vázky, tak nemusí nástraha padnout na dno
- Pomalé plynulé navíjení – nástrahu vedeme těsně nade dnem. Funguje hlavně na prudkém svahu, kde kopíruje sklon dna
- Přerušované navíjení s pády na dno
- Prudká zrychlení a zpomalení
Nejoblíbenější jsou spinnery, které kombinují zlatou, stříbrnou, bílou, červenou a černou barvu. Takové kombinace mají úspěch skoro všude, nezáleží jestli je to na rybníku nebo čisté řece.
Vybrat si můžete z celé řady spinnerbaitů. Nebojte se ani větších rozměrů a váhy. Vzhledem k odporu ve vodě i těžší nástrahy nejdou tolik ke dnu.
S tím je spojený i výběr prutu. Většina standardních spinnerů se moc nehodí na lehkou přívlač. Na tekoucí vodě kladou silný odpor a tužší prut je spíš výhoda. Na škodu není ani větší délka prutu. S krátkým prutem se spinner nedá hodit moc daleko od břehu. Při chytání na velké přehradě ve větru je s tím docela problém.
Spinnerbait má ještě jednu hlavní výhodu. Není příliš okoukaný a můžeme na něj dostat i opatrnou rybu. Platí ale i to, že jde o dost specifickou nástrahu, která vyžaduje hodně přemýšlení než ji použijeme. Sice tolik nevázne ale při chytání ve zarostlé vodě není o urvané nástrahy nouze.
Čtěte také: Echolot na loď! Ryby uvidíte v přímém přenosu!
Buďte první kdo přidá komentář