Mohlo by se zdát, že příchodem léta hlavní vysazovací kampaň na chvíli končí, to je ale omyl. Ryby do revírů přibývají i během prázdnin.
Dlouhodobě nejsledovanější je vysazování dravých ryb. Začátkem července například vysazovala MO Most. Té se podařilo slovit štiku v délce 20 centimetrů. Celkových 500 kusů této ryby tak již plave na revírech.
V této velikosti již má ryba významně větší šanci na přežití a pětistovka vysazených štik tak významně přispívá k zarybnění mosteckých revírů dravcem. Obzvlášť když byla ryba poctivě rozvezena po různých místech, aby se zabránilo vzájemnému požírání, které je pro štikou obecnou typické. Známy jsou i případy odjinud, kdy se štiky sežraly navzájem ještě cestou ze sádek.
Čtěte také: Vysazování ryb z letadla do horských jezer (VIDEO)
Práce ovšem neprobíhají jen ve směru do lovných vod. Severočeský územní svaz se stará také o vlastní rybochovná zařízení. Nedávno například bylo do chovných vod distribuováno 75 tisíc kusů rychleného kapra, který si zde na přemístění do rybářských revírů ještě počká.
Tržní pstruzi do pstruhových revírů
Severočeský územní svaz také pokračuje v zarybňování pstruhových revírů tržních rybou. V posledních týdnech tak na pstruhové vody přibylo zhruba 1500 kilogramů pstruhů duhových o průměrné váze cca 0,4 kilogramu.
Došli kapři? Snad jen do podzimu
Pokračuje také vysazování kapra ve Východních Čechách. Rybářské organizace totiž neměli k dispozici dostatek kaprů během jara. Dodávky od produkčních firem totiž poněkud váznou, zejména kvůli počasí.
Ryby z vlastních chovů ČRS budou dostupné ve větším množství až po podzimních výlovech. Přesto ale Východočeský územní svaz vysadil 2700 kilogramu kapra obecného v tržní hmotnosti kolem 1,8 kilogramu. Tyto kapry můžete chytit například na údolní nádrži Seč nebo revírech MO Pardubice.
Vzhledem k tomu, že Východočeši mají ve správě stovky kilometrů pstruhových vod, nezapomněli ani na obligátního pstruha. Duhák putoval na pstruhové revíry například na Labi a Tiché Orlici. Celkem bylo v poslední době vysazeno 900 kilogramů této lososovité ryby. Vysazoval se také potočák na Jaroměřsku a siven na Svitavsko.
Vysazování lipana z raftu v Jižních Čechách
Stále častěji se vysazuje také lipan, dříve hojná ryba, která podporu člověka vůbec nepotřebovala. Situace je dnes ale radikálně jiná. Lipana vysazují již téměř ve všech regionech. Množství se ale dost různí. Před měsícem ale proběhlo vysazování z raftu na Vltavě 27 v režii spolku Přátel vod pětilisté růže:
Vzácný úhoř do našich vod putuje z Holandska
Poněkud stranou zájmu médií stojí vysazování úhoře, což je škoda, neboť jde o ostře sledovanou a drahou rybu. Bez umělého vysazování by u nás tato kdysi běžná ryba v podstatě nemá šanci existovat.
V poslední době úhoře vysadili například rybáři z Českého rybářského svazu v Přerově a dalších organizací na Severu Moravy.
Celková suma za úhoře v ČRS činí zhruba 5y milionu korun a jde převážně o ryby z holandských chovů. Početně jde o 1 milion kusů úhořího monté pro celý svaz. Z toho cca 40 tisíc jde do nejlepšího úhořího revíru ČRS – přehrady Orlík.
V tomto regionu také zarybňují revíry reofilními druhy ryb. Tentokrát přišla na řadu parma obecná o velikosti 15 cm a v hojném počtu 26 tisíc kusů.
Buďte první kdo přidá komentář