Wobler patří mezi nejoblíbenější nástrahy dneška. Začátečník ale někdy tápe, jak chytat na woblery, obzvláště když existuje takové množství vzájemně se lišících druhů.
Wobler umožňuje chytat na všech typech vod. Může to být rybník nebo přehrada, řeka či potok. Přitom je úplně jedno, zda je voda čistá nebo kalná. Všude máte šanci uspět při správném výběru wobleru a způsobu vedení.
Můžete si vybrat woblery různých délek, typů a barev. Existují velké woblery pro cílený lov velkých štik i malé woblerky napodobující drobné rybky či dokonce hmyz.
Pohyb wobleru ve vodě je pro dravce za určitých okolností velmi lákavý. Záleží jen na rybáři jak dokáže využít svoji nástrahu správně a chytit rybu v aktuálních podmínkách, které na revíru zrovna panují.
Jak chytat na woblery a vybrat správnou barvu
Správná volba barvy je ožehavé téma. Většina rybářů si časem najde oblíbené vzory, kterým bezmezně věří. Ostatně, těžko si pořídíte všechny vzory, které trh nabízí. Ani kapacita krabiček není nekonečná a tak je dobré mít nějaké základní spektrum woblerů a jejich barev.
Asi nejlepší je koupit některý z mnoha nabízených přírodních vzorů. Woblery vypadají téměř stejně jako opravdový okoun, štička, pstruh nebo plotička. Najdete i různé variace na oukleje a další drobné rybky. Vyplatí se mít i nějaký pestrý vzor. Ty fungují zejména na vysazené duháky na soukromém revíru.
Od věci není ani úplně černý wobler, který může fungovat v kalné vodě. Černá barva je paradoxně dost kontrastní a tak bývá dobře zřetelný i v horších podmínkách vyšších průtoků.
Agresivita chodu a zvuk
Mnohé woblery jsou vybaveny kovovými kuličkami, které při pohybu rachotí. Nedávno jsem zkoušel woblery z Lidlu. Některé z nich mají toto zvukové ústrojí udělané dost hlasitě. Večer bylo chrastění kuliček slyšet i na břehu. Přitom wobler se pohyboval pod hladinou asi dvacet metrů od břehu. Otázka je, zda taková dokonalost zvuku má smysl. Nic jsme na něj zatím nechytli…
Obecně se ale říká, že opatrné ryby mají raději woblery bez chrastítka. Zejména štiky berou dost ochotně na větší a tiché woblery než na agresivní a hlučné modely. Okoun a tloušť zase mají rádi malé a hodně vibrující typy woblerů.
Woblery a jejich způsoby vedení
Jak to mám vlastně tahat? To je otázka, kterou se zaobírá každý začátečník. Naštěstí jsou začátky s přívlačí docela zábavné a nejlepší je postupovat od nejlehčích způsobů k těm těžším.
Doporučuji tak zkusit ultralehkou přívlač na malé nástrahy. S tou nachytáte kvanta ryb a oproti zlým slovům mnohých „profi“ rybářů to není jen o lovu malých čudel. Můžete nachytat pěkné okouny přes třicet centimetrů, tlouště nad čtyřicet a samozřejmě není vyloučen ani candátek nebo štička.
Woblery jsou téměř stoprocentně vybaveny trojháčky a tak se naučte používat i správná lanka. Téměř všude na českých revírech, kromě pstruhovky, vám může zabrat štika. A štiky rozhodně nechytáme na trojháčky bez lanka.
V případě UL woblerů ale lanko kazí chod, takže jediná možnost jsou tenká wolframová lanka. Ta jako jediná fungují a neplaší ryby. Dobré je na malé woblery použít co nejmenší průměr a také co nejmenší karabinku s obratlíkem.
Jak nejsnáze chytit první rybu na wobler
Nejen výběr wobleru může ovlivnit začátečnické štěstí. Důležitý je i výběr místa. Úplně nejlepší jsou menší řeky typu Jizery, Berounky a dalších. Zde ryby vždy snadněji naleznete a šance na záběr je výrazně větší.
Naopak na velkých řekách musíte po rybách trochu pátrat. Mezi zajímavá místa patří podjezí, nábřežní zdi či přístaviště. Menší revír je ale po většině zárukou rychlejších a stabilnějších úlovků i když ryby bývají menší.
Jak používat woblery podle hloubky
Po příchodu na revír ještě vyvstává otázka jakým woblerem a v jaké hloubce budeme lovit.
- Hladinové woblery – fungují hlavně v létě a na tekoucí vodě. Na menších řekách dokáží úplné divy. Top nástraha na okouny a tlouště
- Mělce potápivé woblery – do mělčin a nad překážky
- Hluboko potápivé – pro chladnější období roku nebo lov v hlubokých jámách
Jak ale chytat na woblery pomocí různých způsobů vedení? Existují zavedené postupy jak vláčet:
- Rovnoměrné vedení – nejjednodušší metoda pro začátek, kdy jen točíme kličkou stejnou rychlostí. Vhodné hlavně na tekoucí vodu na tlouště, štiky a pstruhy.
- Přerušované vedení Stop & Go – po několika otáčkách kličkou děláme pauzu. Plovoucí woblery při ní stoupají k hladině. Vhodné hlavně při lovu nad překážkami ve formě padlých stromů, větví atd. Funguje dobře na stojáku.
- Twitching – škubání nebo tahání špičkou prutu, dokáže vydráždit pasivního dravce
*O dalších způsobech vedení se dočtete v tomto článku
Triků a fíglů pro lov na wobler existuje opravdu mnoho. Výše uvedené je ale úplný základ, se kterým nějakou rybu chytíte téměř vždy. Můžete tak strávit příjemné chvíle rybařením a postupně se učit další postupy jak lovit na různé typy woblerů.
Buďte první kdo přidá komentář