Recenze podběráku Chyť a pusť Shadow 600 2díl

Shadow 600
Podběrák Shadow 600. Foto: Redakce

Tento článek přinášíme ve spolupráci s e-shopem Chytapust.cz

Dostal se mi do rukou na vyzkoušení jeden z podběráků nově vyráběných pod značkou Chyť a Pusť. Asi tři týdny jsem s nim chodil na ryby, abych mohl napsat tuto recenzi.

Rybářské potřeby Chytapust.cz asi nemusím představovat, možná ale nevíte, že nedávno přišli na trh s novou řadou v Česku vyráběných podběráků nesoucí jejich značku. Jde o několik typů podběráků s univerzálním použitím nebo s určením například na lov dravců, které pořídíte v několika velikostech, typech hlav i délkách rukojeti.

Vybral jsem si dvoudílný sklápěcí podběrák Shadow 600, který se mi zdál nejuniverzálnější s cílem použít jej při lovu kaprovitých ryb na plavanou a feeder. 

Podběrák Shadow 600 s pogumovanou sítí, 2 díly

Hlavní parametry:

  • šířka 60 cm
  • 2 teleskopické díly
  • délka 180 cm
  • pogumovaná síť
  • sklápěcí hlava

Zakoupíte v e-shopu Chyť a Pusť.cz

Aktuální cena podběráku Shadow 600 v době vydání článku činí 1890 Kč

*Všechny podběráky z této řady se vyrábí přímo v Česku, případným nákupem tak podpoříte českou firmu.

Z mého pohledu to je univerzální podběrák pro “běžného rybáře”, který si vyrazí klasicky na kapry s krmítkem či v mém případě se splávkem nebo feederem. Obecné parametry shrnu jednoduše: šířka 60 cm stačí na většinu běžných ryb. Délkově se 180 cm vyhovuje i pokud chytáte na trochu vyšším břehu. Zkrátka univerzál jak má být.

V případě potřeby se prodává stejný model podběráku v třídílném provedení s délkou 240 centimetrů.

Někdo se možná pozastaví nad tím, že jsem šel cestou skládacího podběráku. Jako rybář aktuálně žijící ve městě to ale považuji za nutnost. Nejbližší rybník mám dvě zastávky tramvají a možnost složit podběrák během přepravy je pro mě důležitá.

Věřím ale, že i v autě většina rybářů ocení možnost podběrák sklapnout a hodit do pouzdra s pruty. Věcí, co taháme k vodě je už takhle dost a maximální skladnost není na škodu.

Robustní ale konstrukčně jednoduchý sklápěcí mechanismus se snadným ovládáním

Pojďme hned na klíčovou součást podběráku, kterou je sklápěcí mechanismus. S levnými podběráky je díky němu občas  “zábava”. Různé plastové zacvakávací mechanismy mají tendenci dělat problémy. Na břehu se do nich dostávají zrnka písku a dalších nečistot, což se nejčastěji projevuje nemožností podběrák při odchodu složit. Pomůže buď násilí, prolití vodou nebo WDčko.

Podběrák Shadow 600
Sklápěcí sytém je velmi jednoduché ale robustní konstrukce z kovu. Foto: Redakce

Shadow patří k vyšší řadě podběráků a celý kloub je řešen tak, jak se v této cenové hladině sluší, poněkud lepším způsobem. V podstatě jde o velmi jednoduchou, robustní a otevřenou konstrukci v níž se nemá šanci nic šprajcnout. Nebo alespoň ne skrytě jako u jiných systémů. Kovové díly jsou navíc dimenzovány velmi robustně. Pružina a všechny kovové spojovací díly jsou z nerezu. Samotný střed je z duralu. Na materiálu se opravdu nešetřilo, působí velmi dobře dimenzovaným dojmem.

Podběrák Shadow 600
Při rozkládání podběráku se kloub zacvakne sám, pro otevření stačí zlehka stáhnout střed dolů a podběrák se sklopí. Foto: Redakce

Ovládání je přesto velmi jednoduché bez nutnosti použití síly. Do pohotovostní polohy se podběrák zacvakne sám když rozložíte síť. Kužely zapadnou do příslušného místa a vše pevně drží.

 Pro složení stačí stáhnout pružinu, což zvládnete i jednou rukou. Zkoušel jsem to dokonce levačkou.

Ramena jsou z laminátu, což je materiál lehčí než kov. Přitom má slušnou pružnost a hlavně pevnost či mechanickou odolnost vůči úderům. Třískání o zem nebo kameny na břehu se občas nedá vyhnout a právě sklolaminát se toho vůbec nebojí. Laminátový blank je poměrně silný, tudíž bude mít i dostatečnou nosnost.

Pogumovaná síť je maximálně šetrná k rybám

Toto je možná to hlavní pozitivum, které bych chtěl vypíchnout. Mám na věc svůj úhel pohledu jelikož chodím také muškařit a to je metoda lovu, kde se podběráky s gumovou sítí využívají už dávno.

Z dětství navíc pamatuji ještě staré uzlíkové podběráky s velkými oky. Tyhle struhadla na ryby už před dvaceti lety nahradily husté sítě bez uzlíků, které jsou k rybám o mnoho šetrnější.

Gumová síť
Pogumovaná polyesterová síť. Foto: Redakce

Gumová síť to celé ale posouvá na další úroveň. Je naprosto hladká a rybu mechanicky nepoškozuje. Při zkoušení podběráku jsem chytil pár menších kapříků. Takové ryby stačí jen podebrat a ponechat ve vodě u břehu, zatímco rychle vytahuji háček. Ryba se přitom samozřejmě může mrskat, což s klasickou sítí znamená určité narušení slizové vrstvy.

Mokrá guma klouže a slizu na ní ulpí výrazně méně, je tak o hodně šetrnější. Při vyháčkování rovnou v podběráku ve vodě se ryba prakticky nedostane mimo rodný živel ani netrpí mechanickým poškozením povrchu těla. Za mě jde o maximální šetrnost.

Z technického hlediska bych ještě chtěl zmínit, že  tomto případě nejde o čistou gumu ale pogumovaný polyester. Díky tomu má mechanickou pevnost stejnou jako klasická síť.

Výhody navíc pokračují tím, že pogumovaná síť rychleji schne, jednoduše se myje opláchnutím ve vodě a během cesty nebo doma méně smrdí, což ocení zejména vaše drahé polovičky. Ne každý má totiž garáž, kde může skladovat rybařinu v libovolném stadiu zasmrádlosti.

Praktická zkušenost s používáním

Těžko napsat něco zásadního o použití podběráku. Podběrák podebírá a nic jiného od něj ani neočekávám. Vyzkoušel jsem ho asi na patnácti rybách a žádná si nestěžovala:)

Shadow 600 je v této velikosti univerzální podběrák na takové „to domácí chytání“. Kapřík 46 cm do něj zaplul jak do peřin. Reklamní badge na síti přikazuje Chyť a pusť, tak jsem ho pustil. Foto: Redakce

 Výrobce tvrdí, že vychytal častý problém, kdy například v horku nejde fixovat teleskopická rukojeť (nebo naopak nejde zasunout). Zatím je jaro, tak těžko říct ale pár žhavých vycházek na přímém slunci jsem s ním absolvoval, já měl náběh na úžeh ale podběrák v pohodě.

Vyloženě vytknout mu nic nemůžu. Snad jen upozorním rybáře, kteří si pořizují první lepší podběrák, že bude o něco těžší oproti některým podběrákům srovnatelné velikosti a délky rukojeti z nejnižších cenových kategorií.

Výrobek je to opravdu dobře dimenzovaný s pevnostní rezervou, což o laciných výrobcích nelze vždy říct. Jejich tenké trubky pak samozřejmě váží méně. Celková hmotnost mnou testovaného modelu je udávána 870 gramů, levnější podběráky mohou vážit klidně o 300 gramů méně. Hmotnost podběráku pak v ruce cítíte samozřejmě ještě víc, pokud si koupíte variantu s delší rukojetí.

Podběrák na břehu
Foto: Redakce

Tento konkrétní model je naprosto univerzální pro většinu rybářů lovících na feeder, klasickou položenou, plavačku či například dravce na rybičku. S šířkou 60 centimetrů vám pokryje i případné úlovky trochu větších ryb a díky možnosti podběrák složit jej využijí i borci, kteří k vodě dojíždí veřejnou dopravou nebo na kole, elektrokoloběžce a ostatních podobných prostředcích, protože na spoustu míst se k vodě autem stejně už nedostanete.

Další varianty ze stejné řady podběráků:

Kromě modelu Shadow 600 s delší rukojetí si můžete koupit také variantu s větší šířkou hlavy (80 centimetrů) nebo například podběrák ze stejné řady ale určený cíleně pro lov dravců. Prohlédnout kompletní řadu si můžete na webu prodejce, když zajdete do kategorie podběráků a zaškrtnete podběráky Chyť a pusť.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.