Blíží se zahájení lovu dravců. To je velká událost pro všechny rybáře. Není to ale jen svátek pro vláčkaře. Od stejného data lze chytat dravce i na umělou mušku. Zvedá se totiž limit na délku toho chlupatého nesmyslu, která může být od 16. června větší než tři centimetry. Můžeme tak využít všechny druhy nástrah bez jakéhokoliv omezení. Pod lovem dravců na mušku si však asi každý hned představí obrovské streamery a štiky někde na švédských jezerech. U nás je ale lov štik na mouchu velká řehole. Nejsnazší cesta, jak začít s dravci na muškařský prut, je zkusit streamer na okouna.
Muškařská výbava na lov okounů
Okoun velikostně nepatří mezi velké dravce. Chytáme ho většinou na nepříliš divoké vodě, a tak se dá celkem s úspěchem použít muškařská sestava, kterou užíváte se streamerem na pstruhovce.
Chytám na prut v délce 9 stop (270 cm) aftma 6. Zdolat se s tím dá i nějaká lepší štika, jejíž záběr nelze úplně vyloučit. Zároveň je prut dost lehký na to, aby rybaření nepřipomínalo nucené práce, což mi někdy přijde právě při lovu štik na těžší šňůry a pruty.
Plovoucí vs intermediální šňůra
Do začátku ani hned nemusíte kupovat novou šňůru. S trochou šikovnosti se dá se použít plovoucí šňůra WF. S ní si krásně zachytáme na mělčí vodě, která nemá více jak dva metry hloubky a neteče vůbec nebo jen trochu. Na řece a větší hloubce používám raději intermediální šňůru, která mušku dostane níž. Muškaření na úplně hluboké vodě ale nemám příliš rád.
Pokud přece jen chci mušku dotlačit ještě o něco hlouběji, tak mi pomáhá dvoumetrový potápivý polyleader a hlavně mušky, které si vážu patřičně zatížené wolframem nebo olověným páskem. To už jsou ale extrémy, kterým se v poslední době snažím spíše vyhnout a muškaření si užít tam, kde to jde bez nich. Nejraději mám místa, kde je lov technicky snazší a zábavnější. Na všechno ostatní raději beru vláčecí vercajk.
Kde hledat okouny s mušákem
Okouna je málo ale přesto je skoro všude. Samozřejmě hlavně v menších velikostech. Najít menší ryby zvládnete snadno. Jsou většinou velmi blízko břehu, snad nejraději mají přitopené kusy travin, lekníny a samozřejmě jakékoliv stromy spadlé do vody.
Větší kusy se můžou motat někde v okolí těchto míst nebo i přímo v nich. Velká část záběru od okounů nad třicet centimetrů mi ale přichází na hlubší a od břehu vzdálenější vodě.
Prochytat se proto snažím kompletně celé okolí, protože ne vždycky tuším, kde okoun může být. Často takto chytím i jiné ryby jako tloušť nebo menší štika.
Na pískovně jsem zjistil, že hodně okounů k útoku bohužel vydráždit nedovedu ale muška jejich zájem vzbuzuje. V čisté vodě je dobře vidět, jak ji dlouho zkoumají. Pěkný okoun se často zvědavě vynoří z temné hlubiny a mušku sleduje několik metrů než se rozhodne zda ji sežere nebo ne.
Stojatá voda
Na stojáku je streamer na okouna takový můj žolík, který tasím ve vhodnou chvíli. Mám rád i vláčku ale nejsem fanda UL vybavení a chodím cíleně spíš na štiku nebo candáta. Při tom se velkých okounů dá také chytit docela dost.
Když ale nastane ten správný okouní moment, tak místo lehčího prutu na vláčení tahám mušák! Správným momentem je čas, kdy okouni viditelně a intenzivně loví rybičky u hladiny. V takových situacích se jich dá nachytat opravdu hodně ale hlavně je šance na nějakého veterána!
Čtyřdílný šestkový mušák s navijákem a krabičkou much jsou totiž natolik titěrné, že mi nedělá problém mít ho připnutý na batohu i při vláčení. Pokud pojmu podezření, že je šance na pěkný lov okounů, tak stačí přezbrojit a jde se na ně.
Muškaření v mém pohledu vážně není moc o chytání na hloubce (lov na hlubokopotápivé šňůry ztrácí kouzlo jednoduchosti). Na některých přehradách je však často hodně mělčin, kde hlavně v létě okouni dovedou pěkně zařádit. Stejně jako při muškaření na pstruhovce, je i tady fajn mít oči na stopkách a pozorovat co se děje.
Je celkem běžné slyšet srkání menších okounů někde kolem břehu. Známka nadměrné aktivity to však většinou není. Občas se to ale všechno zblázní a nastává úplný hon na čarodějnice. Okouni všech kategorií zešílí a začnou nahánět rybky stylem padni komu padni. Břeh se na desítky metrů hemží skákajícím potěrem a hejny pruhovaných barbarů. V tuhle chvíli se okounům nejspíš zatmí zraky a padají i poslední zbytky jejich ostražitosti.
Šance na úlovek opravdu pěkných okounů je v tento moment maximálně vysoká. Všechny velikostní kategorie žerou jak pominuté.
Chytit pár desítek menších okounů než přijde nějaký větší není vůbec zvláštní. Někdy se velká ryba dá vypozorovat až u hladiny. Párkrát mi velcí okouni lovili pod nohami půl metru od břehu. Šance chytit takového mastodonta na mušku je ale velmi krátká.
Okouni jsou neuvěřitelně rychlí. Za pár vteřin dokážou být o padesát metrů dál a máte smůlu.
Muškaření na okouny na velkých řekách
Nejtěžší lov je na větších a regulovaných řekách. I přes plavební hloubku jen kolem tří metrů je se šňůrou problém dostat streamer patřičně blízko k rybám. Na spoustě míst panuje někdy i docela svižné laminární proudění, ve kterém muška vlaje jako papírový drak.
Proto se snažím hledat spíše místa, kde se proudění buď zpomaluje nebo naopak zrychluje a řeka má alespoň trochu přírodnější charakter. K okounovi v tomhle případě přistupuji podobně jako ke štice, kterou se snažím hledat tam, kde je větší množství jejich potravy. Takže je dobré získat přehled i o výskytu potěru a drobné bílé ryby.
Technika lovu a tahání mušek
Na rozdíl od všeobecných rad z internetu, se mi moc neosvědčilo používat krátký návazec na streamer. Zejména při použití plovoucí šňůry se délka návazce osvědčuje spíše delší.
Většinou používám návazec o délce kolem 3,5 až 4 metry. S delším se už špatně hází. Hodně míst neumožňuje chytání z lodě a břehy připomínají spíše džungli v deltě řeky Mekong. Nahazování je tak celkem komplikované a i valivý hod se zatíženou muškou lépe letí s kratším návazcem.
U intermediální šňůry můžeme návazec trochu zkrátit ale spíše jen na stojaté vodě, kde máme čas nechat návazec déle klesat.
Čtěte také: Návazce na štiky – wolfram, fluo nebo ocel?
Jako návazec používám fluorocarbon o koncové tloušťce 0,16 – 0,18 mm. Se sílou návazce se také příliš nezaobírám protože ve spoustě případů používám i tenké wolframové lanko kvůli většímu výskytu štik. Mušky jsou sice poměrně šetrné a mají háčky bez protihrotu takže rybě neublíží jako trojháčky, i tak bych to ale neriskoval. Štika nezná bratra a mušku uřízne nejpozději u podběráku. Koupit přitom jde opravdu pěkná a tenká lanka, která nejsou tolik vidět.
Jak vodit streamer na okouna
Tohle je milionová otázka, neboť trefit se do chutě okounům dá občas fušku. Větší okouni jsou navíc opravdu mazaní lotři.
Streamer na okouna většinou vedu pomocí potažení a různého škubání. Na každé vycházce to chtějí jinak a tak nezbývá než vždy hledat to ideální tempo a kombinaci pauz.
Pokud okoun nástrahu sleduje, tak zkouším prudce zrychlit. Už několikrát mi pěkná ryba skočila po mušce, když jsem s ní nečekaně poskočil třeba i o půl metru. Lépe se to dělá špičkou prutu než samotnou šňůrou. Někdy takhle změním i směr vedení, aby to vypadalo, že muška kličkuje.
Další účinná varianta je rychlé tahání mušky a cukání špičkou prutu o zhruba deset centimetrů. Tímhle způsobem často zabere i tloušť.
Univerzální rada ale samozřejmě neexistuje a u vody se budete muset potrápit sami. V tom už je ale to kouzlo rybaření.
Buďte první kdo přidá komentář