Chytání na vyměnitelnou zátěž je skvělá alternativa k jigové hlavě. O výhodách a nevýhodách jsme nedávno pojednali v samostatném článku. Jak správně použít tuto variantu nastražení gumové nástrahy probereme nyní. Čeburaška a její montáž je jednoduchá věc.
Ne vždy je čeburaška výrazně lepší než osvědčená pevná hlava. Možnost výměny zátěží u jakékoliv nástrahy ale značně zjednodušuje chytání a hlavně vás nenutí tahat plné krabice jigových hlaviček v mnoha variantách.
Čeburaška, montáž umožňující volný pohyb
Kromě snadné změny zátěže nehledě na velikost nástrahy a háčku, je u čeburašky výhodou i volnost spojení. Guma tak získá další pohyb navíc, který pevné spojení zátěže a háčku u hlaviček neumožňuje. To je skvělé hlavně při dopadu na dno, kde nástraha téměř vždy trčí vzhůru, i když čeburaška lehne bokem. Díky tomu taky méně vázne v překážkách.
Čeburaška je montáž, která vlastně montáž není. Je to jen varianta nastražení nástrahy. Žádné složitosti v ní nehledejte. Olůvko čeburaška vypadá jako ušatá postavička ze sovětského animovaného seriálu pro děti. Odtud se vzal název, který se rozšířil po celém světě.
Uši jsou tvořeny drátem, do něhož se zapojují háček a z druhé strany karabina se šňůrou nebo návazcem. Původní čeburašky přitom měli drát napevno zalitý v olovu. Festovní drát odolal všem tlakům i tahům i při zdolávání velkých ryb. Tyto původní čeburašky byly z jedné strany vybaveny i kroužkem, který znáte z wobleru. Do něho se poněkud pracně nasazoval háček s nástrahou.
Dnešní čeburašky jsou koncipované úplně jinak. Obě uši jsou z jednoho kusu drátu. Ten je protažen škvírou v olovu a má speciální tvar, který zamezuje rozpojení při tahu. Je to vlastně taková sponka, do níž zacvaknete nástrahu, vložíte do olůvka a z druhé strany připojíte karabinku.
Rozpojení brání tělo samotného olůvka. Funguje to samozřejmě jen v tahu mezi háčkem a nástrahou. Tah se rozloží na protisměrně na obě uši a drátek drží na místě. Vytržení „uší“ při běžné zátěži nehrozí ani kdyby například štika při zdolávání kousla do olova. Drátek může trochu vyjet ven ale karabina z druhé strany už škvírou pro uši neprojde a sponka zůstává zafixovaná uvnitř.
Jak používat čeburašku
- Vytáhneme sponku a do většího očka, na straně jenž vyjíždí ven zapojíme háček. Jednoduší bývá mít na háčku už předem nastraženou nástrahu.
- Zasuneme drátek zpátky do olůvka.
- Z druhé strany cvakneme karabinu. A je to!
Jaký háček na čeburašku?
Výběr háčků je daleko větší než by se mohlo zdát. Teoreticky jde použít prakticky jakýkoliv háček s očkem, včetně těch určených pro lov kaprů.
Vhodné jsou speciální háčky s dvěma miniaturními protihroty na ramínky. Ty slouží k přidržení gumové nástrahy na háčku. Často se vlivem překážek nebo i nedokončených útoků dravců nástraha z háčku sundává. Protihroty tento problém řeší poměrně efektivně, přičemž jsou umístěny tak, že rybě nijak neublíží.
V místech s vysokým výskytem vázek a v travinách je výborný offsetový háček s hrotem ukrytým přímo v nastráze. Nevýhodou je ale větší procento neproměněných záběrů.
V neposlední řadě nám čeburaška umožňuje i použití jiných druhů nástrah jako například nezatížených muškařských streamerů, které jsou takto perfektně upotřebitelné při přívlači prakticky na všechny druhy dravých ryb.
Buďte první kdo přidá komentář