Lov candáta se v našich poměrech nejčastěji odehrává na řece nebo přehradních nádržích, které jsou jeho přítomností vyhlášené. Zdaleka ne každý ale najde takovou vodu v blízkosti bydliště.
Přitom máme ve svazovém rybolovu stovky rybníků, do kterých místní organizace většinou vysazují i candáty. Dědictví našich rybníkářů je opravdu bohaté a vhodnou vodu najdete prakticky kdekoliv. Candáty a jejich lovem se zde ale z velké části zabývají hlavně bobkaři, kteří s příchodem podzimu vždy jeden prut nastraží na mrtvou rybku. Úspěchů mají dost a dost.
Obsádka candátů je většinou natolik uspokojivá, že i lov na vláčku dokáže přinášet dobré úlovky na rybnících.
Většina místních organizacích má candáta ve vlastním chovu nebo nakupuje násady od komerčních rybářů. Najdeme ho tak prakticky na všech vodních plochách od malých hektarových vod až po desítky hektarů široká jezera. Na takových rybnících už by se skoro vyplatilo lovit z lodě. Bohužel jakákoliv plavidla bývají na těchto revírech prakticky všude zakázána, budeme se tak muset zaměřit na klasickou přívlač vlastními nohami a rukami poháněnou a vzduchem chlazenou.
Lov candáta na rybníku – výběr místa
Volba správného fleku je základ při lovu jakékoliv ryby a u céčka to platí stonásobně. Na rybníku to naštěstí není moc složité. Zejména menší nádrže do dvou hektarů můžete prověřit dokonale za jedno odpoledne. To je velký rozdíl oproti těm obřím přehradám.
Větší rybník ale samozřejmě dokáže potrápit i v tomto, zejména pokud se candáti drží v úctyhodné vzdálenosti od břehu.
Na většině revírů se ale okamžitě po příchodu dá rychle přečíst voda a odhalit potenciálně nadějná místa. S vyzvídáním od místních je trochu potíž, neboť rybičkáři mají ve zvyku rybu spíš vysedět a o jejich stanovištích nemusí mít dokonalý přehled.
Nejhlubší místo na rybníku
Lov candáta na rybníku můžeme rozdělit jako všude na lov denní a večerní nebo noční. Zatímco noc je vždy časem candátí aktivity na mělčinách, přes den ho hledáme v jeho skrýších.
Úkrytů na rybníku nebývá mnoho. Většinou se candát musí spokojit jen s velkou hloubkou. Ta je na většině nádrží logicky u hráze, kde se nachází rybniční výpusť.
Toto vodítko ale nemusí být až tak jednoduché jak se zdá, hráz naleznete snadno ale konkrétní stanoviště candáta se hledá hůř. Někde může být od hráze i několik desítek metrů, jindy může stát bezprostředně u ní. Zejména pokud je hráz vysypaná kameny či je zde betonová zeď padající až do hloubky.
Na rybníku u hráze chytám většinou s nástrahami o váze 2 – 4 gramy, jelikož na velkou vzdálenost se nástrahy vodí složitě a tak u hráze optimalizuji taktiku na lov v příbřežní zóně. Nejraději mám canibal shad od savage, který je na rozdíl od některých jiných nástrah vysoce funkční ale nestojí majlant.
Rozměr se pohybuje kolem sedmi centimetrů, což je taková běžná velikost na candáta. Nejraději házím běžné twistery a rippery nebo smáčky, které vedu klidným tempem s přestávkami. Kontakt se dnem je velmi důležitý. Vzhledem k tomu, že na rybníku prakticky všude vysazují štiku, tak nikdy nechytám bez návazce. Vhodný je buď fluorocarbon o průměru alespoň 0,6 mm nebo wolframové lanko. Voda na rybníku je většinou poměrně kalná a tak tenké lanko ničemu nevadí.
Většinou házím kolmo na hráz a pokud je na rybníku úplně prázdno, což je málokdy, tak lovím i podél hráze. Jen pozor na časté uváznutí. Pod hrází leží dost kamenů mezi které nástraha zapadne a musí se často trhat.
Při pohybu po hrázi se snažím být pokud možno co nejtišší. Na mnohých rybnících hloubka nepadá více než na dva metry a jakýkoliv ruch je dobře slyšet i pod vodou.
Vůbec největší úspěchy mívám brzo ráno v pracovní dny, kdy je na rybníku největší klid.
Další perspektivní místa na rybníku:
- Oblast většího přítoku – zde ale často bývá lov zakázán
- Strmé břehy pokud se vyskytují
- Překážky ve vodě nebo rozhraní potopených travin a volné vody
Nutno podotknout, že rybníky většinou příliš velkou pestrostí podvodního světa neoplývají. Daleko lépe jsou na tom všelijaké pískovny nebo zatopené lomy. Tam se dá najít pod vodou nejeden zlom a písečná lavice na nichž se vyskytuje nejen candát ale i solidní okoun a další druhy a ryb.
Čtěte naše další články o lovu candáta
Nebo pokračujte na články o lovu ostatních ryb:
bivakování boilies Candát feeder Jižní Morava kapr Kaprařina labe lov z plavidel Method feeder mrs muškaření Okoun povolenka Praha pstruhařina Pstruh Duhový pstruhové revíry Pstruh Potoční pytlák přívlač reklamní článek rekordní úlovek rybářská stráž rybářský řád Severní Morava severní čechy střední čechy sumcařina Sumec tipy Tipy na nákup Tloušť UL přívlač usa Vaše úlovky video Východní Čechy zarybnění zimní rybolov Západní Čechy závody černá kronika črs Štika
Buďte první kdo přidá komentář