Lipno je poslední roky předmětem diskuzí i vědeckého zkoumání rybí populace. Výrazný pokles candáta se podařilo zastavit pomocí přísných opatření a limitů při lovu na rybu. Po úspěšném zotavení jeho populace ale začínají někteří místní rybáři mluvit o opětovném úbytku. ČRS mezitím přišel s informací, že počet ulovených dravců v poslední době spíše stoupá.
Vzestup vykázaných úlovků se týká nejen legendárních lipenských candátů ale i štik a také sumce velkého, kterému se nejspíš v nádrži bude velmi dařit i v budoucnu.
Na setkání s novináři o tom informovali funkcionáři Jihočeského územního svazu, kteří si zároveň pochvalují šestileté působení profesionální RS právě na ÚN Lipno. Počet vydaných povolenek na Lipno je za poslední roky stabilní a tak je možné, že zvýšení statistických výkazů je částečně následkem i pečlivějších zápisů do úlovkových lístků. K dobrému porozumění situace na jezeře ale nemalým dílem přispívá vědecký výzkum.
Pro zajímavost: vývoj rybí obsádky na Lipně aktivně sleduje nejen ČRS ale také vědci z Hydrobiologického ústavu AVČR (HBÚ BC AV ČR). Ti mají na Lipně dokonce k dispozici výzkumnou loď a průzkumu života v lipenských vodách věnuje značnou pozornost.
Více štiky do budoucna
Mezi aktuální plány ČRS na další léta patří například postupné zvyšování násady štiky obecné. Zároveň se bude sledovat vývoj populace candáta a v případě potřeby není vyloučen návrat nějakého omezení lovu na rybičku, jak ss již stalo v minulých letech. K rozhodování v této oblasti má pomoci právě sledování statistik úlovků, informace od vědců a poznatky rybářské stráže.
„Pozorujeme vzestup úlovků štiky, včetně trofejních kusů. Její potravní základna v jezeře je velmi bohatá a také násada štiky vychází finančně výhodné. Nemalou roli hraje i její dobrá dostupnost na trhu. Časem však nelze vyloučit další omezení počtu prisvojených kusů, které se může výrazně snížit,“ uvádí Milan Hladík, předseda jihočeských rybářů.
Kolik rybářů chytá na Lipně?
Každoroční počet lovících na Lipně přesahuje cifru 11 tisíc osob a zhruba 130 tisíc docházek! Z toho zhruba třetinu tvoří cizinci, kterým někteří místní rybáři přisuzují nešetrné zacházení s úlovky a překračování denních limitů. Pravda ale bude asi trochu někde jinde, neboť řada přestupců pochází z běžné členské základny ČRS. Mimochodem, právě Lipno je důvodem proč mnozí rybáři z blízkého rakouského pohraničí vstupují do jihočeských MO.
Oteplování Lipna – začíná éra sumce?
S růstem průměrných teplot se mění i obsádka Lipna. Mizí mník a prakticky vyhynuli síhové, kteří na Lipně kdysi tvořili pětinu rybí populace. Naopak dochází k prudkému rozvoji populace sumce velkého, který má raději teplejší lokality. Zjištění o nárůstu populace našeho největšího dravce mají na svém kontě hlavně vědci z Akademie věd. Při praktickém rybolovu není nárust až tolik znát. Vzhledem k dynamice jeho rozmnožování je nejspíš jen otázka několika let, kdy radikálně stoupnou jeho úlovky na udici.
Buďte první kdo přidá komentář